Çığa tünelli tedbir

2 Temmuz 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

 

Muş'ta tünel yapım çalışması sürüyor

AA

Muş İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Şeymus Yentür, Üçevler bölgesindeki düzenlemeler kapsamında tünel yapım çalışmasını sürdüğünü söyledi.

Yentür, her yıl kış mevsiminde çığ nedeniyle ulaşımda aksaklıklara neden olan güvenlik yolunda, 500 metrelik tünelin büyük bir kısmının yapıldığını ifade etti.

Tünelin yapıldığı bölgede her yıl kış çığ düşmesi nedeniyle ulaşımda ciddi sıkıntı yaşandığını belirten Yentür, Üçevler bölgesinde 7 köy ve 22 mezra bulunduğunu kaydetti.

Yentür, bölgenin yaklaşık 100 yıllık yol sorununu büyük ölçüde çözdüklerini  belirterek şunları kaydetti:

“2014 te yolun alt yapı çalışması tamamlandı. 2 bin 500 rakımlı yükseklikteki Çavuş tepe mevkisinde 500 metrelik tünel yaptık. Özellikle bölgede kış aylarında yoğun kar yağışı ve düşen çığlar nedeniyle bölgeye 6 ay süreyle ulaşım sağlamak mümkün değildi. Şu anda yapılan tünel ve yolda yapılan genişletme sonucu, ulaşıma olanak sağlanmıştır. Bütçe imkanları ölçüsünde ve bakanlığımızın imkanlarında kullanarak güzel bir aşamaya geldik. Yaklaşık 100 yılın sıkıntısını büyük ölçüde çözdük.”

Tünelin  bir kaç metre daha uzatılması yönünde çalışmaların devam ettiğini dile getirin Yentür, bölgeye ulaşmak için 3 güzergahta yol çalışması yaptıklarını belirtti.

Yeni yolun ulaşımda çok kısa ve güvenilir olduğunu anlatan dile getiren Yentür, bölgede yaşayan çok sayıda vatandaşın çığ düşmesi sonucu ölümüne neden olan yolun artık güvenli hale geleceğini sözlerine ekledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN