Sözleşme bayramı

21 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Sözleşme bayramı

 

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM

 

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Erzurum İl Koordinatörlüğü 13’üncü çağrı döneminde sunulan projelerin sözleşmelerini törenle imzaladı. Koordinatör Dr. Atilla Özlü, “Düğün öncesinde bir gelin için çeyiz sandığı ne ifade ediyorsa bizim için de sözleşmeler aynı şeyi ifade ediyor” dedi.

 

Bu yıl yatırım tutarı 29 milyon lirayı bulan 45 projeye hibe destek sağlayan TKDK Erzurum İl Koordinatörlüğü 13’üncü çağrı döneminin sözleşme imza törenini gerçekleştirdi. İl Genel Meclisi toplantı salonunda düzenlenen törene Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu ve kamu kurum ve kuruluşların temsilcileriyle, işletme sahipleri katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan TKDK Erzurum İl Koordinatörü Dr. Atilla Özlü, bu yıl proje sayısında önemli bir artış yaşandığını vurguladı.

 

“Çeyiz sandığımızı sergiliyoruz”

2015 yılı öncesinde toplam yatırım tutarı 55 milyon lira olan 62 projeyle sözleşme imzalandığını anımsatan ve bu projelerden 46’sının ödemesi gerçekleştirildiğini kaydeden Dr. Özlü, 16 işletme yapımının da devam ettiğini bildirdi. Dr. Özlü, “Bu yıl da yatırım tutarı 29 milyon lirayı bulan 45 projeye destek vermenin sevinci içindeyiz. Düğün öncesinde bir gelin için çeyiz sandığı ne ifade ediyorsa bizim için de sözleşmeler aynı şeyi ifade ediyor. Sizlerin huzurunuzda bugün Erzurum TKDK’nın çeyiz sandığını sergiliyoruz. Bu projelerin yatırım tutarları 22 bin lirayla 8 milyon lira arasında değişiyor ve bu sözleşmelerle Erzurum’a 19 yeni işletme kazandırılırken, 26 mevcut işletmenin modernize edilmesi sağlandı ve 272’si doğrudan 672 yeni istihdam oluşturuldu” diye konuştu.

 

 

13’üncü başvuru çağrı döneminde 5 farklı sektör yer alıyor

-Süt ve süt ürünleri işlenmesi kapsamında 4,8 milyon liralık 4 proje.

-Et ve et ürünlerinin işlenmesi kapsamında 10,7 milyon liralık 3 proje.

-Çiftlik faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi kapsamında 3,9 milyon liralık 30 proje.

-Kırsal turizm kapsamında 8,7 milyon liralık 7 proje.

-Yerel ürünler ve mikro işletmeler kapsamında 1 milyon liralık 1 proje.

 

 

“Kendileri batıyor devleti suçluyorlar”

Erzurum Valisi Dr. Ahmet Altıparmak da tarımın Erzurum için çok büyük önem arz ettiğini dile getirdi. Kentin bal üretiminde, sebze yetiştiriciliğinde iddialı olduğunun altını çizen Vali Dr. Altıparmak, “Tüm bunlarla ayrı ayrı uğraşmak, çalışmak durumundayız. Nerede, nasıl destek sağlanıyor bunları takip etmek gerek” dedi. TKDK’nın da iyi bir çalışma ve bilgilendirme yaptığına dikkat çeken Vali Dr. Altıparmak, şunları söyledi. “Proje sayısında artış olmuş. İlk imzaları küçük bir toplantı salonunda 5-10 kişiyle yapıyorduk. Tabi sadece burada değil iyi bir bilinç oluştu artık. AB, KUDAKA, DAP projelerinde çiftçimizin veya Erzurum bölgesinde yaşayan işletmecilerin inanılmaz bir talebini görüyorum. Demek ki bu işi öğrendik, başvuru yapmayı, proje hazırlamayı biliyoruz. Tabi bunun yanında bazen olmuyor değil, alıyorlar devletten ciddi manada kredi, ama bir bakıyorsunuz sanki devlet onu batırmış gibi kendi batırdığını, özrünü, kusurunu devlete yıkmaya çalışıyor. Sonra ‘Efendim bana şöyle yapmadılar da böyle yapmadılar da’ niye çünkü usule uygun taleplerle gelmeyince arkadaşlarımız da reddediyor. Hâlbuki şu Erzurum ve ilçelerinde diğer yardımları sadece tarımda yıllık 80 milyon lirayı aşkın desteklememiz var. Bunlar tabi ki ülkenin, Türk milletin zenginliğiyle doğru orantılıdır.”

Törenin sonunda sözleşme dosyaları işletme sahiplerine verilirken, hatıra fotoğrafı çektirildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN