Türkiye sosyal adaleti artırdı

15 Ekim 2015
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı’ Bingöl Üniversitesi Kongre ve Gösteri Merkezi’nde başladı

 

Dünyada 1 milyara yakın insanın günde 1 doların altında bir harcama ile yaşadığını belirten Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Türkiye mutlak yoksulluk meselesini geride bırakacak. Bundan sonra Türkiye ne ile uğraşacak? Göreli yoksulluk, nispi yoksullukla uğraşacak, kalkınmış ülkeler bunu yapıyorlar” dedi.

 

Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Dünyada 1 milyara yakın insan, maalesef günde 1 doların altında bir harcama ile yaşamak zorunda. Türkiye çok şükür böyle bir sorunu ortadan kaldırdı” dedi.

Fırat Kalkınma Ajansı ve Bingöl Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen “3. Uluslararası Bölgesel Kalkınma Konferansı”, Bingöl Üniversitesi Kongre ve Gösteri Merkezi’nde başladı.

Yılmaz, açılışta yaptığı konuşmada, geniş bir akademik kadroya sahip olan Bingöl Üniversitesi’nin yurtiçi ve yurtdışından gelen öğrencilere ev sahipliği yapan bir üniversite haline geldiğini söyledi.

İnsan odaklı kalkınmanın çok boyutlu tarif edilmesi gerektiğine inandığını belirten Yılmaz, sürdürülebilir kalkınmanın ekonomik, sosyal ve çevre boyutu olduğunu işaret etti. Yılmaz, kalkınma ile demokratikleşmenin iç içe olduğunu vurgulayarak, “Ne kadar demokratikleşirseniz, temel hak ve hürriyetleri ne kadar genişletirseniz, insanları ne kadar karar alma süreçlerine katarsanız, milli iradeyi ne kadar güçlendirirseniz, kalkınma süreçlerini de o ölçüde güçlendirmiş, geliştirmiş olursunuz” ifadelerini kullandı.

İktidarları döneminde sürdürülebilir kalkınma konusunda önemli mesafeler alındığını dile getiren Yılmaz, son 13 yılda Türkiye’de kişi başına düşen gelirin bin 500 dolardan, 10 bin dolar seviyesine çıkarıldığını aktardı. Yılmaz, şunları kaydetti:

“Türkiye ihracatını, üretim kapasitesini artırdı ve ekonomik alanda bir başarı sağladı. Bu boyutu itibariyle sürdürülebilir kalkınmayı önemli oranda gerçekleştirdiğini ifade edebilirim. Türkiye’ye son 13 yılda ekonomisini büyütürken, sosyal adaleti de artıran ender ülkelerden bir tanesi oldu. OECD’ye üye ülkeler arasında baktığımız zaman gelir dağılımını son 13 yılda düzelten nadir ülkelerden bir tanesi Türkiye oldu.”

“Bir doların altında günlük harcaması olan nüfusumuzu sıfırladık”

Türkiye İstatistik Kurumu olarak yaptıkları yoksulluk ölçümlerine göre, dünyayla mukayese edilebilir rakamlara ulaşıldığını anlatan Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir doların altında günlük harcaması olan nüfusumuzu sıfırladık. Dünyada 1 milyara yakın insan, maalesef günde bir doların altında bir harcama ile yaşamak zorunda. Türkiye çok şükür böyle bir sorunu ortadan kaldırdı. 2 dolar 15 sent altında yaşayan nüfus, 2002 yılında toplam nüfusumuzun yüzde 3’ü civarındaydı.  O da bugün itibarıyla sıfırlanmış durumda. Nüfusumuzun yüzde 30’undan fazlası  2002 yılında 4 dolar 30 sentin altında bir harcamayla yaşıyorken, bugün geldiğimiz noktada bu yüzde 1,8’e düşmüş durumdadır.”

“Türkiye mutlak yoksulluk meselesini geride bırakacak”

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, 2002 yılında Türkiye’nin nüfusunun 66 milyon civarında olduğunu hatırlatarak, şöyle konuştu:

“20 milyondan fazla insan, günlük 4 dolar 30 sentin altında harcamayla yaşamak zorundaydı. Bugün 78 milyon nüfusumuz var ve bu yüzde 1,8’e düşmüş durumda. Aşağı yukarı 1,5 milyon insanımız bu durumdadır. İnşallah bu da önümüzdeki dönemde sıfırlanacak ve Türkiye mutlak yoksulluk meselesini geride bırakacak. Bundan sonra Türkiye neyle uğraşacak? Göreli yoksulluk, nispi yoksullukla uğraşacak. Kalkınmış ülkeler bunu yapıyorlar. Artık mutlak yoksulluk meselesini aşıyorlar, göreli yoksulluk ortalamanın belli bir düzeyin altında olan insanların sayısını azaltmaya çalışıyorlar. Onu tamamen sıfırlamak mümkün değil.”

Ankara’daki terör saldırı

Başbakan Yardımcısı Yılmaz, Türkiye’nin karşı karşıya kaldığı önemli tehditlere işaret ederek, Ankara’daki terör saldırısına dikkat çekti.

Ortadoğu’nun, içinde bulunduğu durumdan çıkıp, daha istikrarlı bir hale gelmesi için kalkınma sürecinde farklı bir noktaya ulaşması gerektiğini vurgulayarak, “Bu bölgelerde halka, halkın iradesine dayalı yönetimlerin güçlenmesi lazım” dedi.

“Farklılık kötü bir şey değildir”

“Biz bir tornadan çıkmış gibi birbirinin aynı, birbirinin kopyası insanlar olmak zorunda değiliz, farklı olmak durumundayız ve farklılıkta güzel bir şeydir” diyen Yılmaz, “Farklılığı bir çatışma konusu haline getirdiğiniz zaman farklılık kötüdür. Bunu birbirimizi tanıma, anlama, farklı noktalardan belli hedeflere katkıda bulunma haline dönüştürdüğünüz zaman farklılıklar bir berekete dönüşür. Bir arada yaşama ama farklılıklarımızı muhafaza etme son derece önemlidir. İşte bunu başardığımız zaman aslında üretkenliğimizde ve sosyal adaletimizde birçok gelişme sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Konferansın açılışında, Bingöl Valisi Yavuz Selim Köşger, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gıyasettin Baydaş ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mesup Öztop da katıldı.

13 ülkeden 110 katılımcının yer aldığı konferans yarın sona erecek.

AA

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • sosyal adalet değil sosyal ahlaki çöküntü arttı. erkek istihdamından çok kadın istihdamına yöneldiniz. işsiz kalan memleket evlatları evlenemedi, kendini gayri ahlaki yollara vurdu, ahlaksız oldu, imansız oldu intihar etti, isyan etti. diğer taraftan istihdam ettiğiniz kadınlar altlarına son model arabalarını çekti evlendikten üç beş zaman sonra boşandılar ve bunlardan olan çocuklar ortada kalarak aile sıcaklığından uzak kaldı. yani kısacası siz sosyal adaleti değil sosyal ahlaksızlığı artırdınız. ey pusula gazetesi yorumlarımın çoğunu yayınlamıyorsun. Sorarım sana haksızlıklar karşısında susarsan sorunlar nasıl çözülecek. Bu haksızlıklar bir gün sizide bulmayacak mı?
    27 Aralık 2017 02:30

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN