Fotoğrafta tasarımı öğrendiler

26 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümü öğrencileri Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu, ünlü saç tasarımcısı Harun Cici ile Ekonomi Üniversitesi Sanat ve Tasarım  Fakültesi’nde Product Photography  Dersi’nde Uygulamalı ders yaptı. Derste öğrenciler tasarlayarak fotoğraf çekmeyi öğrendiler.

 

HABER MERKEZİ
Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu’nun dersinde Türkiye’nin fahri doktora unvanlı ilk kuaförü olan Harun Cici ve Kuaför Ahmet Kemal Özerbaş saç tasarım ve makyaj konusunda katkı koyarak uygulamalı olarak Osmanlı döneminin saç ve makyaj tasarımı dersi sundu. Kostümler Özmen Modaevi’nden Emin Özmen tarafından hazırlanarak öğrencilere giydirildi.

Öğrencilerin keyif aldığı derste bol bol fotoğraflar çekildi. Aynı zamanda Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Eğitim Bölümü Başkanı olan ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne dışardan derse gelen Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu, burada şu anda ürün tasarım dersinde öğrencilere tasarım şeklinin sadece maddelerde değil, insanlarda olduğunu veyahut ta doğanın her yerinde tasarım yapılacağını ama bu tasarım yaparken planlı olarak en iyi şekle ulaştırmak gerektiğini öğrettiklerini söyledi.

Doç. Dr. Koştumoğlu, “Daha sonra müdahaleler yerine baştan yapılabilecek her şeyi yaparak fotoğrafın oluşmasını sağlıyoruz. Fotoğraftaki ögelerden en önemli şey saç tasarımı, ikincisi makyaj dediğimiz yüzü yeniden tasarlıyorsunuz. Tekrar şekillendiriyorsunuz. Bugün makyajsız bir kadınla, makyajlı kadın arasındaki farkın ne olduğunu hepimiz biliyorsunuz. Artı burada arkadaşlarımız yanlarında Osmanlı dönemi kıyafetlerini getirdiler. Bu kıyafetleri kullanarak tasarımlar yapıyor. Harun Cici arkadaşımız aynı zamanda öğrencimizin babası. Yıllardır birlikte çalışma yapıyoruz” ifadelerini kullandı. Bu işin başlangıcında veya gelişme aşamasında bunlarla gösterdiklerini, bunun sadece insan, saç, yüz veya kıyafetle olan bir şey olmadığını, aynı şeyin reklamlarda da görüldüğü gibi çevrenin de makyajının yapıldığını, düzenlendiğini kaydetti.

Doç. Dr. Koştumoğlu, “Bol renkli veyahut ta daha sıcak, daha yakıcı, daha soğuk, daha serinletici daha içtenlikli olmak üzere değişik reklamlarda ürünün makyajlanmış halini görüyoruz. Yaptığımız şey bu” diye konuştu. Fotoğrafın kullanılmadığı alan bulunmadığını, doğum, ölüm, cenaze, sualtı fotoğrafçılığı, hava fotoğrafçılığı yapıldığını, hatta aksiyon kameralarla hd video çeken saatler bile bulunduğunu anlatarak, önemli olanın fotoğrafı düz olarak bakmak değil, estetik ve sanatsal olarak fark yaratmak olduğunu belirtti. Doç. Dr. Koştumoğlu, öğrencilerden beklentilerinin fotoğraf çekiminde daha üstün hale gelmeleri olduğunu ve bunun için uğraştıklarını ifade etti.

Doç. Dr. Koştumoğlu, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde güzel bir ekibi olduğunu, özellikle sanat ve tasarım fakültesinin imkanları olsun, öğrencileri olsun ekstra çalışma imkanları bulunduğunu, büyük bir stüdyoda çok güzel şartlarda çalıştıklarını sözlerine ekleyerek, “İşte bu imkanları kullanarak çocuklarımızı yetiştirmeye çalışıyoruz. Tasarım grubu yapmış oldukları bir şeyi ortaya çıkardıklarında bunları nasıl sunacakları da önem kazanıyor. Yanlış bir sunum, yanlış bir fotoğraf, yanlış bir iletişim sağlanırsa bu yapılmış olan işe zarar verir” dedi.

Ekibiyle birlikte gelen Dünyaca ünlü saç tasarım markası Harun Cici de yaptığı açıklamada idealist bir hoca olan arkadaşı Mehmet hocanın çalışmalarına destek vermekten çok mutlu olduğunu ve geleceğimizi iyi yetişmiş gençlere teslim etmek için ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN