Ortaokul öğrencilerine ‘otur uzan testi’

12 Mayıs 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Doğu Anadolu Bölgesindeki ortaokullarda görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenlerine ‘Fiziksel Aktivite Uygunluk  Reçetesi Karnesi Liderlik Eğitimi’ semineri verildi.  Obeziteye karşı savaş başlatılırken,  öğrencilere okulların açılış ve kapanış haftalarında ‘Otur Uzan Testi’ uygulanarak, sonuçlar e-okulda öğrencinin sayfasında yayınlanacak.

Nurullah PALA/ERZURUM

Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği tarafından yürütülen program kapsamında, beden eğitimi öğretmenlerine ‘Fiziksel Aktivite Uygunluk Reçetesi  karnesi ve Liderlik Eğitimi’ semineri verildi. Kazım Karabekir Spor Salonu’nda düzenlenen seminere Erzurum, Ağrı, Kars, Erzincan, Bayburt ve Ardahan’daki ortaokullarda görev yapan 710 Beden Eğitimi Öğretmeni katıldı. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Haydar Demirel’in konuşmacı olarak katıldığı seminerde sporun ve hareketliliğin öneminden bahsedildi. Demirel, beden eğitimi öğretmenlerine tarihten bugüne gelinceye kadar fiziksel aktivitenin gereksinimlerini anlattı.

1-beden eğitimi öğretmenlerine seminer (10)

Aile e-okuldan bilgilendirilecek

Sağlık Bakanlığı, illerdeki İl Halk Sağlığı Müdürlükleri aracılığı ve diğer kurumlarla yaptığı protokoller sonucunda obeziteye karşı savaş başlatırken, bu konuda de en büyük paydaşlardan biri olarak Milli Eğitim’i seçti. Sağlık Bakanlığı  Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlükleri aracılığı ile okullarda ‘Otur Uzan Testi’ yapılacak. Bölgedeki okullarda görev yapan Beden Eğitimi Öğretmenleri, okul müdürlerinin vereceği destekle okulların başlangıcının ilk haftasında ve okulların kapanacağı hafta olmak üzere iki kez öğrencilere yönelik  ‘Otur Uzan Testi’ yapılacak. Bu testlerin sonuçları Beden Eğitimi Öğretmenleri tarafından öğrencinin e-okul sayfasına yüklenecek. Bu sonuçları sadece beden eğitimi öğretmenleri ile öğrencilerin aileleri görebilecek.

Testlerde boy, kilo, mekik, şınav ve esneklik testleri ön planda tutulacak. Öğrencinin bu hareketleri sonucunda izlenecek yol haritası belirlenecek.

Dünya nüfusunun yüzde 60 fiziksel aktiviteden uzak

Erzurum İl Hak Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, dünyada görülen hızlı değişim, günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olmasından yakındı.  Fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamamasının ve çağınızdaki yaşam koşullarının insanları daha az hareket eder duruma getirdiğini belirten Uçar, “ Hareketsiz yaşam, günlük alışverişini bile bilgisayar başında geçiren ve ev dışı aktivitelere daha az katılmaya başlayan toplum için en önemli problemlerin başında yer almaktadır. Dünya nüfusunun %60’lnın yeterli fiziksel aktivitede bulunmadığı düşünülmekte ve özellikle gelişmekte olan ülkelerdeki yetişkinlerin yaşamlarının daha hareketsiz olduğu bilinmektedir. Fiziksel aktivenin yetersizliği sonucu da şişmanlık (obezite) karşımıza çıkmaktadır. Dünya genelinde 1 milyar kadar yetişkin bireyin vücut ağırlığının fazla olduğu ve bunlardan 300 milyonunun da obez olduğu saptanmıştır. Erkeklerde kilo fazlalığının, kadınlarda ise obezitenin daha yaygın olduğu dikkati çekmektedir. Genelolarak erişkin yaşlardaki Türk toplumunun 2/3 ‘ü kilolu veya obezdir. Son 12 yıllık yapılan çalışmalarda(TURDEP-I) kadınlarda ortalama kilo 6 kilogram ortalama bel çevresi 6 santimetre ortalama kalça çevresi 7 santimetre,  erkeklerde ise ortalama kilo 8 kilogram, ortalama bel çevresi 7 santimetre, ortalama kalça çevresi 2 santimetre artmıştır” diye konuştu.

Erzurum Kazım Karabekir Spor Salonu’nda yapılan seminere Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, Halk Sağlı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Turan Bağaçlı, Sağlıklı Hayatı Teşvik ve Sağlık Politikaları Derneği Genel Sekreteri Yusuf Can Kayaoğlu ve diğer davetliler katıldı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN