EDT klasikleri sahneleyecek

15 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Tiyatro sezonunu yerli oyunlarla açan Erzurum Devlet Tiyatroları, Ocak ayı sonuna kadar tiyatronun klasik eserleri ile sahne alacak. Tiyatroseverler, Anton Çehov’un ‘Ayı Teklif’ ve Alman Yazarı Kristof Magnusson’a ait ‘Erkek Parkı’ adlı eserlerle sanatsal bir eleştiri izleyecek.

Halime DURMUŞ

Erzurum Devlet Tiyatroları, tiyatronun klasik eserlerini seyirciyle buluşturmaya devam ediyor. 2016-2017 tiyatro sezonunu yerli oyunlarla açan Erzurum Devlet Tiyatroları, Ocak ayında sevilen Rus Tiyatro Yazarı Anton Çehov ve yeni nesil Alman Yazarı Kristof Magnusson eserleri ile sahne alacak.

Ayı teklif

Önümüzdeki hafta 19-20-21 Ocak 2017 tarihlerinde saat 19:30 seansıyla Anton Çehov’un ‘Ayı Teklif’ adlı oyunu ile seyirci karşısına çıkacak olan oyunu Hayati Çitaklar yönetiyor. Tek perde sahnelenecek olan oyunda Emrah Keskin, Özge Arslan Okumuş ve Taner Köse rol alıyor.

Anton Çehov’un diğer oyunları gibi Rus devlet yapısı ve dönemin kaotik ve ironik politik durumunu özetler biçimde kurgulanan oyunun konusu ise şöyle; “Ayı, ev ipoteğini ödemek için kendisine borcu olan insanları sırayla ziyaret eden bir adamın eğlendirici öyküsüdür. Tüm çabalarına karşın kimse ona borcunu ödemeye yanaşmaz. Borçlu olan taze dul kadın da borcunu ödemeyeceğini bildirince olay iyice karışık bir hal alır. Diğer oyunda da duygusal Lomov, güzeller güzeli Natalia’ya evlenme teklif etmek üzeredir. Ancak aniden toprak mülkiyeti ve avcı köpekler hakkında anlamsız bir tartışmaya girerler ve iş iyice çıkmaza girer.”

Erkek Parkı

Ocak ayının son haftasında ise Kristof Magnusson ait ‘Erkek Parkı’ adlı oyunla tiyatroseverlere tam bir erkeklik eleştirisi sunacak. 26-27-28 Ocak 2017 tarihlerinde seyirci karşısına çıkacak olan oyunu Saydam Yeniay yönetiyor. 2 perdelik oyunda İlkay Akdağlı, Süleyman Atanısev, Burak Karaman ve Ali Çelik rol alıyor. Eşlerinin alışveriş tutkusundan bunalan 3 arkadaşın hikayesini anlatan oyun; “Üç arkadaş, bir alışveriş merkezinin kazan dairesinde her cumartesi buluşarak kafa dağıtmaya çalışıyor. Çok geçmeden aralarına bir acil  güvenlik elemanı da katılınca bulundukları yer tam bir erkek mahzenine dönüşüyor. Dört evli erkeğin eşlerini, eşlerinin alışveriş tutkuları ve onlardan nasıl sıkıldıklarını dillendirdikleri bu korunaklı mekanda bir süre sonra erkek dünyasının da ne menem bir şey olduğunu gözler önüne sermeyi başarıyorlar. Pizza, bira ve futbol tutkularının keyfini sürerlerken erkeksi hırsları yüzünden işler karışıyor. Bakalım bu dört mutsuz evli erkek, eşlerinden kaçıp sığındıkları mahzende aradıkları huzuru yakalayabilecekler mi?” konusu işliyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN