Kafkas Pazarına Göz Dikti

3 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Ardahan ile ‘sınır ötesi’ turizm

 Türkiye’nin Kafkaslara açılan kapısı Ardahan’da Yalnızçam Dağı’na 3 kilometrelik telesiyej yapılıyor. ‘Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi’ kapsamında gerçekleştirilen çalışmayla cazibe merkezi haline gelecek olan kent, özellikle Kafkas pazarından çok sayıda turist ağırlamayı hedefliyor.

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Ardahan Valiliği İl Özel İdaresi tarafından geçen yıl Kasım ayında başlatılan ‘Ardahan Yalnızçam’da Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi’nde önemli adımlar atıldı. AB ve Türkiye mali işbirliğinde gerçekleştirilen 6,2 milyon Euro’luk projede 2 bin 800 metre yükseklikteki Yalnızçam Kayak Merkezi’ne 3 kilometrelik 4’lü Detachable telesiyej yapılıyor. Son teknolojiyle üretilen ve saatte 800 kişi taşıma kapasitesiyle Türkiye’nin en modern telesiyejine sahip olacak Yalnızçam, bu sayede Kafkaslara yakın olmasının avantajını kullanacak.

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük ili olan Ardahan’daki Yalnızçam Dağı’nda yürütülen 6,2 milyon Euro’luk proje, kenti cazibe merkezi haline getirilecek.

Uzman firma gözetiminde

Daha önce Kayseri Erciyes, Trabzon Uzungöl ve Bursa Uludağ da ‘Sürdürülebilir Turizm ‘ Master Planlarını hazırlayan Avusturya merkezli ATC Consultants firması tarafından yapılan tesis çalışmasının 2017 – 2018 kayak sezonuna yetiştirilmesi hedefleniyor. 5,2 milyon Euro harcanacak tesisin Yalnızçam’ın çehresini değiştireceğini belirten ATC Consultants firma sorumlusu Nezih İşçi, alt yapısı tamamen hazır olan kayak merkezinin yatırımcı açısından çok ideal bir yer olduğunu dile getirdi. Ardahan’ı sadece Türkiye’nin bir sınır ili olarak değil Kafkasların bir parçası olarak görmeye çalıştıklarını kaydeden Nezih İşçi, şunları söyledi.

Kayak severler Ardahan merkeze 20 kilometre uzaklıktaki Yalnızçam Kayak Merkezi’nde üstü kapalı telesiyejlerle konforlu bir şekilde dağa çıkılabilecek.

Sınır ötesi turizm için çalışıyoruz

“Her ne kadar projenin adı ‘Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi’ olsa da bizim amacımız Ardahan’da dağ sporları merkezi oluşturup turizmi 12 aya yayabilmek. Öyle ki Yalnızçam sadece kışın değil yazın da dağ bisikleti, golf sahası ve trekking için çok elverişli. Ayrıca Çıldır Gölü’ne çok yakın olması da büyük bir avantaj. Haliyle aktivitelerimize Gürcü komşularımızı da dahil ediyoruz. Bu nedenle ‘sınır ötesi’ turizmde işbirliği üzerine toplantılar yaptık, onları Ardahan’da ağırladık. Tabi ilk etapta ilk hedef kitlemiz yurt içi pazarı, çevre iller. Ardından Ankara ve İstanbul’dan ailelere yönelik çocuk odaklı bir kayak merkezi oluşturmak istiyoruz.”

Dünya’da ve Türkiye’de birçok projeye imza atan Avusturya merkezli ATC Consultants firmasının sorumlusu Nezih İşçi, Ardahan’ın Kafkasların gözdesi olacağını dile getirdi. 

Halkın beklentisi çok yüksek

Tesislerin tamamlanmasındaki süreçten sonra otel parselleri ve günü birlik tesislerin de hedeflendiğini vurgulayan Nezih İşçi, tüm bunların var olan potansiyeli daha da artıracağını söyledi. Halkın projeye bakış açısının çok pozitif olduğunu anlatan İşçi, “Yöre halkı projeyi çok benimsedi ve bir an önce turist gelmesini istiyorlar. Birçok yerde proje yapan biri olarak halkın bu kadar yüksek beklenti içinde olmasına gerçekten çok sevindim. Bu beklentiyi karşılayabilmek için bir turizm ekonomisini oluşturmalıyız. Dediğim gibi komşumuz Gürcistan ve yakın ülkeler bizim hedef pazarlarımız arasında. Buralarla rekabet değil iş birliği mantığı ile hareket ederek bölgeye turizm alanında yatırımcı davet edeceğiz ve hedefimize de birlikte ulaşacağız. Bunun yanında Türkiye’den de kış turizminde marka isimleri burada görmek istiyoruz. Buraya yatırım yapmaları, kendi müşterilerini buraya taşımaları yöre halkı için çok önemli.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN