Karaciğer nakliyle gelen gurur!

10 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Karaciğer nakliyle gelen gurur!

ERZURUM BAYRAM ETTİ

Geçtiğimiz günlerde Olimpiyat ve dünya şampiyonu eski haltercimiz Naim Süleymanoğlu’na İstanbul’da başarılı bir karaciğer nakli gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da yakından takip ettiği karaciğer nakli başarıyla gerçekleşti ve Türk milleti olarak hepimiz bu habere çok sevindik. Ama biz Erzurumlular bu habere daha çok sevindirik olduk. Zira o nakli gerçekleştiren ekibin başındaki kişi çok tanıdığımız bir isimdi. Prof.Dr.Yalçın Polat. Aslen Erzicanlı olmasına rağmen Erzurum’da 25 yıl görev yapan Polat, o başarılı operasyon ile hepimizin gururu oldu ve bu başarıdan herkes gibi bir Erzurumlu olarak ben de pay çıkardım. Böylesine önemli bir işe imza atan, karaciğer nakli ünitesi de İstanbul’a gitmeden önce Erzurum’a kazandırmış olan Yalçın Polat’ı arayıp bir tebrik de etmem gerekiyordu. Öyle de yaptım. Prof.Dr.Yalçın Polat’ı sabah telefonla aradım ve tebriklerimi sundum. Duygulandı tabii ki. Yalçın hoca ile sonrasında Erzurum’u konuştuk, çok önemli şeyler söyledi. İşte anlattıkları:

GÖZÜM ARKADA OLMADI!

‘’Halen İstanbul Ataşehir Memorial Hastanesinde görev yapıyorum ama Erzurum bir dakika bile aklımdan çıkmamıştır. Erzurum benim 25 yıl görev yaptığım şehrim. Benim bölgem. 6 yıl oldu ayrılalı ama hiç boş bırakmadım. Orada da organ nakli konusunda yetiştirdiğim önemli isimler var. Tam teşekküllü organ nakli ünitemiz var ki, o benim canım gibidir. Çok emeğim vardır. Güzel de bir ekip bıraktım, geldim. Hepsi de benim yetiştirdiğim, profesör olmuş sahalarında uzman isimler. Onlar sayesinde gözüm hiç arkada olmadı. Sürekli temas halindeyiz. Sürekli bir ihtiyaçları olması halinde bizimle irtibat kurmaları gerektiğini söylüyorum. Varsa bir ihtiyaçlarını onu emir kabul ederim’’.

Bir atama hikayesi!

Doğru, yalan, bilemiyorum artık. Birinci ağızdan duyduğum hikaye şöyle:  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başta MNG AVM MALL’ın açılışı olmak üzere bir dizi proğrama katılmak üzere Erzurum’a gelmiştir. Tam açılışın gerçekleşeceği dakikalarda Erdoğan, yanındaki idarecilere döner ve ‘’Bu projenin iki mimarı vardı. Biri Ahmet Küçükler, diğeri Abiş Hopikoğlu. Burada değiller mi?’’diye sorar. Orada olmadığını öğrenen ve bu duruma hem üzülen hem de bozulan Erdoğan, ikisinin de aynı zamanda açılışa davet edilmediğini öğrendiğinde iyice şok olur. Dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler Ankara’da, MNG’nin CEO’su Abiş Hopikoğlu da yurtdışındadır. Yapılan büyük bir eksikliktir ve artık yapacak bir şey yoktur! Ve o iki önemli ismin olmamasına rağmen o açılış gerçekleşir ama bu bir yerde, Küçükler’in Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Hukuk Müşavirliği’ni garanti eder! Zira o ana kadar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nda henüz onanmayan Küçükler’in Hukuk Müşavirliği ataması Cumhurbaşkanının talimatı ile onanır.

Balkondan Kerkük mesajı!

Ahmet Turan Uzunoğlu. Sabancı Orta Okulunda öğretmen. Duyarlı bir Türk vatandaşı. Palandöken’de ki Yavuz Sultan Selim Caddesinde yeralan Tuna Apartmanında ki evinin balkonunu bayraklarla donatmış. Biri Türkmenistan, diğeri al bayrağımız ve öbürü de Kerkük bayrağı. Siyasi bir amaç yok. Tek düşünce, özellikle Türkmen ve Kerkük Türklerin yanında olduğunu göstermek ve moral vermek. Güzel, örnek davranış yapılan. O hocayla konuştum dün. Şöyle diyor: Adına ister tarih bilinci, ister Türk hassasiyeti deyin, oradakiler bizim kardeşlerimizdir, acıları acımız, sevinçleri sevincimizdir. Yanında olmak gerektiğine inandığım için balkonuma o bayrakları astım. Herhangi bir siyasi amacım falan yok, milli bir meseledir bu. Türkmen ve Kerkük konusunda devletimizin ve hükümetimizin de yanındayım. Amacım, o kardeşlerimizin yalnız olmadığını göstermek ve onlara bu şekilde bir moral vermektir. Ahmet Uzunoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: Kerkük Türktür, Türk kalacaktır!

Çat Kapı Başkan!

Gerçek dostlar yıldızlar gibidir. Karanlık çökünce ortaya çıkar diye güzel bir laf vardır. Mahmut Uykusuz, gece karanlığında ortaya çıkan yıldız gibidir çoğu basın mensubu gibi benim için de. Büyükşehir Belediye Başkanlığı yaptığı zaman da biz basın mensuplarıyla özellikle hafta sonlarında biraraya gelir, sohbet etmeyi severdi. Ansızın bir an çat kapı yapar, büromuzdan içeri girer, saatlerce otururdu. Bu ziyaretlerin belediye çalışmalarında faydaları da olurdu ve hizmet kalitesine illa ki katkılarının olduğu da görülürdü. Doğrusu Uykusuz’dan başka da böyle basınla iyi ilişkiler kuran başkan daha görmedim, rastlamadım. Önceki gün aynı Uyukusuz PUSULA’da otururken çat kapı yaptı, bir anda içeri girdi. Birbirlerimizi özlemişiz, belliydi. Yine saatler süren bir sohbetimiz oldu eski başkanla ve bu ziyaret bizleri çok memnun etti. Cihat İncesu, Salih Tekin, İrfan Tarakçıoğlu ve Onur Sağsöz olduğu halde gözüne vurduk sohbetin. Mahmut Uykusuz bir ortamda olacak da siyaset olma mı? Oldu tabii ki. Çoğu aramızda kalacak. Ancak buradan meraklılarına şunu söyleyelim, Uykusuz siyasete hem uzak hem de yakın! Sağlığı kadar keyfi de yerinde. Her neyse. Mahmut beyle nasip olursa hafta sonu da beraber olacağız, sözleştik. Maharetli olduğu konusunda ısrar etti ama biz görmeden inanmayacağımızı söyledik. Bize Pazar’a mercimekli bulgur pilavı yapacak. Malzemesi kendisinden. Sadece yanında soğanı ve lahana turşusu bizden! Bakacağız artık, usta mı, değil mi?

 

Son pozlar bunlar! Yetişkinler için şaşırtıcı olmayan henüz doğalgaz ile tanışmadığı günlerde Erzurum’da sıklıkça görülen bir manzaraydı bu. Belki bugün çocukların yadırgadığı ve anlam veremediği bu fotoğraf yeni çekildi ama öyle görünüyor ki yakın bir gelecekte artık bu kareler de çekilemeyecek. İstense de görünmeyecek daha vizörlerden, basılmayacak artık deklanşörlere.. Bir değişim ve dönümün ispatı da olan bu fotoğraf karesi de yakın bir gelecek de ‘’Bir zamanlar Erzurum’’ başlığı altında sadece hatıratlarda yeralacak..

Buz patenine taze neferler!

Yurt dışında Türkiye’yi sürat pateninde temsil eden milli sporcuların büyük bir çoğunluğu atlet. Sürat pateninin temeli de zaten atletizme dayanıyor. Bugün Mükerrem Deniz gibi dünya klasmanında yeralan bir sürat patencinin de atlet olması, amatör anlamda atletleri de şevke getiriyor. İşte Erzurum’da çoğunluğu bayanlardan oluşan bu atletlere sürat pateni ve millik fırsatı! Erzurum Spor Lisesi’nde öğrenim gören yaşları 14 ile 16 arasındaki 20’ye yakın atlet, buz pateni için start aldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü atetzim antrenörlerinden Adem Belir’in nezaretinde buz pateni çalışmalarına başlayan ve şimdilik karede çalışan atletler, kısa bir süre sonra buza girecek ve sürat pateni için ilk adımı atmış olacaklar. Buz Pateni Federasyonu’nun sözleşmeli antrenörü Duygu Kan, bu atletlere buzda teknik öğretecek ve en az 6 ay sonra müsabık hale getirilecek. Antrenör Duygu Kan, ‘’İnanıyorum ki bu atletlerden bir çoğunu bir yıl sonra yurt dışında milli forma ile yarışır göreceğiz. Bu konuda ciddi bir proğram hazırladık ve bu sayede geleceğin milli patencilerinin temelini atıyoruz. Büyük hayallerimiz var’’ dedi.

SEVDİĞİM BABA SÖZLER: Açlık kurt yavrusuna da ulumayı öğretir! (Fin atasözdür)

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN