Uzman Gözü İle Passolig

11 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzurum, futbol tarihinde ilk kez passolig sistemi ile tanışıyor. Dadaşlar, Cuma günü Passolig kartı ile BB Erzurumspor-İstanbulspor maçını izleyecek. Mücadeleye sadece passolig kart sahibi olanlar girebilecek.  Passolig Nedir? Nasıl Alınır ? Nerelerde Kullanılır? İşte bu soruların cevabını TFF Bölge Müdürlüğü Uzmanı Mehmet Akif Fencioğlu’ndan aldık.

RÖPORTAJ: Nurullah PALA-ERZURUM

Türkiye Futbol Federasyonu Erzurum Bölge Müdürlüğü Uzmanı Mehmet Akif Fencioğlu, Passolig ile ilgili tüm detayları siz Pusula okurları ve spor severler için cevapladı.

N. PALA: Mehmet Akif Bey, Passolig nedir?

M.Akif FENCİOĞLU: “6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun ile uygulamaya alınan Elektronik Bilet Sistemi ile sporda şiddet olaylarının azaltılması, insanların küfür ve şiddetin olmadığı tribünlerde karşılaşmaları seyredebilmesi, biletsiz seyircilerin giriş yapmasının önlenmesi, çocuk ve kadınların daha çok stadyumlara gelmesinin sağlanması, şiddete ve olumsuz tezahüratlara sebep olan bireylerin tespit edilerek müsabakalardan men edilmesi ve karaborsa bilet satışını engellemek amaçlanmaktadır.”

N.PALA: Seyın Fencioğlu, Passolig’in sağladığı kolaylıklar nelerdir?

M. Akif FENCİOĞLU: “Tüm bu etkilerin yanı sıra Passolig Kart ile kişilerin alışveriş vb. gibi günlük ihtiyaçların sadece tek bir kart üzerinden gerçekleştirerek hayatlarına kolaylık getirmesi hedeflenmektedir.

Passolig Kart, taraftarların sevdikleri ile birlikte güven içinde stadyumlara gidebilmelerini ve istedikleri karşılaşmayı her türlü olumsuzluktan uzak, huzurla izlemelerini sağlıyor! Hem kulüplere hem de taraftarlarına büyük fırsatlar ve ayrıcalıklar sunan Passolig Kart ile, Türk futbolu maddi kazancın yanı sıra, tribün huzurunu ve güvenliğini de maksimize ederek, yaşanmış olan pek çok olumsuzluğu da geçmişte bırakıyor.”

N. PALA: Bu sistem çok mu kolaylık sağlıyor?

M. Akif FENCİOĞLU: “14 Nisan 2014 tarihi itibariyle uygulanmaya başlanan yeni yasal düzenleme ile kağıt biletler yerini Passolig Kartlarına bıraktı, maçlara artık sadece Passolig Kart ile girilmekte. Kartlandırmanın başlamasıyla basılı bilet derdi sona erdi, maçlar elektronik biletlere tanımlanarak müsabakalara çok daha hızlı bir şekilde, beklemeden girmek artık mümkün. Passolig Kart sahibi olan sporseverlerin maç biletleri, kartlarına otomatik olarak yükleniyor. Kombine biletler de artık Passolig Kartlarına tanımlanıyor. Satın alınan maçın bilgisi, tüm detaylarıyla kart sahibinin e-posta adresine ve cep telefonuna gönderiliyor. Ayrıca kart sahipleri maç günleri stadyumlarda konumladırılan el terminalleri aracılığıyla bilet bilgilerinin yazılı çıktısını alabiliyor. Kart sahipleri yükledikleri maça ilişkin her türlü detaylı bilgiye rahatlıkla ulaşabiliyor. Taraftarların Passolig Kart ile kazandıkları avantajlar yalnızca futbol müsabakaları ile sınırlı kalmıyor. Anlaşmalı şehirlerdeki toplu taşıma araçlarında ulaşım kartı olarak kullanılabilen Passolig Kartlarla kişiye özel kampanyalardan da yararlanılabiliyor. Ayrıca isteyen taraftarlar Passolig Kartlarını kredi kartı olarak da tercih edebiliyor.

 N. PALA: Akif Hocam, Nasıl Alınır? www.passolig.com.tr’den temin edilebilir.

M. AKİF FENCİOĞLU:  “Passolig Kartınıza 5,000 noktadan para yükleyebilir, Passolig Kartınız ile maç bileti alabilir, Passolig Kartınız elinize ulaşmasa dahi maça gidebilir, satın aldığınız fakat gidemeyeceğiniz maçların biletlerini transfer edebilir, Passolig Kartınız ile yapacağınız harcamalarla, kartınızı bedavaya getirebilirsiniz. Passolig Kartımın üzerinde logosu bulunan kulübün maçları dışındaki farklı takımların maçlarına da giriş yapabilir miyim? Evet yapabilirsiniz. Ancak, kartınızın üzerinde logosu bulunan kulübün maçları dışındaki maçlar için kulüpler, kendi logolu kartlarına öncelikli bilet satışı yapabilirler. Satılacak bilet kalması durumunda, kulübün belirlediği tarihte diğer takımlara ait logolu kartlara genel satış başlayacaktır.

N. PALA: Akif bey, Passolig Kart ücretli mi?

M. AKİF FGERCİOĞLU: “14.04.2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe alınan 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’da yer alan hükümler nedeniyle uygulamaya giren E-Bilet sistemine uygun üretilen Passolig Kartlarından yıllık olarak E-Bilet Yıllık Kullanım Bedeli tahsil edilir. Kulüp bazında 19,05TL, 19,50TL, 25TL, 32,50TL, 34TL ve 36,50TL olarak altı farklı yıllık E-Bilet Yıllık Kullanım Bedeli mevcuttur. E-Bilet Yıllık Kullanım Bedeli senede bir defa tahsil edilir, her yıl E-Bilet kullanım süresi uzatılarak kullanılabilir.”

N. PALA: Sayın Fencioğlu: 18 yaşından küçük kişiler Passolig Kart sahibi olabilir mi?

M. Akif FENCİOĞLU: “18 yaşından küçükler, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun kapsamında stadyumlara giriş yapabilmek için elektronik kart alması gerekmektedir. 18 yaşından küçükler, sitemizdeki başvuru formunu kendi TC Kimlik numaraları ile doldurarak Passolig Cüzdan Ön Ödemeli Kart sahibi olabilir.”

N. PALA: Maç gününe kadar Passolig Kartım gelmezse maça giremeyecek miyim?

M. AKİF: FENCİOĞLU “Kartı henüz kurye tarafından kendisine teslim edilmemiş taraftarlar stadyum gişelerinden “TEK GİRİŞLİK PASS KART” alarak stadyuma giriş sağlayabilecekler, TEK GİRİŞLİK PASS KART’a almış oldukları bileti yükletip maça girebileceklerdir.”

N. PALA: Maça giderken Passolig Kartımı unuttum, maça girebilir miyim?

M. AKİF FENCİOĞLU: “Maç heyecanı ile Passolig Kartınızı yanınıza almayı unutmuş olabilirsiniz ama bu durum maça girmenize engel değil. Stadyum gişesinden 15TL karşılığında alabileceğiniz Tek Girişlik Pass Kart ile maça girebilirsiniz.”

N. PALA: Passolig Kartımı nasıl teslim alabilirim?

M. AKİF FENCİOĞLU: “Passolig  Kartlar güvenliğiniz nedeniyle yalnızca kuryeyle teslim edilmektedir. Yalnızca yabancı uyruklu misafirleriniz kartlarını stadyum gişelerinden teslim alabilirler.”

N. PALA: Passolig Kart kaç günde teslim edilmektedir?

M. AKİF FENCİOĞLU: “Passolig Kartınız, kurye firmasına iletildikten sonra ortalama 15 gün içerisinde kartınız teslim edilecektir. Başvurunuzun durumunu TC Kimlik ve Cep telefonu numaranız ile başvurularım başlığı üzerinden web sitemize giriş yaparak takip edebilirsiniz.”

N. PALA: Maçlara ailesi ile  gidenler, tek bir Passolig Kart ile tüm ailesini maçlara götürebilir mi?

M. AKİF FENCİOĞLU: “Hayır, maça girecek 7 yaş ve üzeri olan herkesin bir Passolig Kartı olması gerekiyor.”

N. PALA: Taraftarı olduğum takımın kombinesini nasıl alabilirim?

M. AKİF FENCİOĞLU: “ www.passo.com.tr ‘ye giriş yapıp, kombinesini almak istediğiniz takımı seçerek satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Passolig Kartınız ile yalnızca kart takımınızın kombinesini alabilirsiniz. Farklı bir takıma ait kombine almak istiyorsanız; www.passolig.com.tr üzerinden kombinesini almak istediğiniz takımı seçip, yeni bir kart başvurusu yaparak satın alma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.”

N. PALA: Kombinem ile bir başkası maça giriş sağlayabilecek mi?

M. AKİF FENCİOĞLU: “Kombinenizi passo.com.tr sitesi üzerinden Passolig Kartı olan istediğiniz kişiye istediğiniz maç veya maçlar için transfer edebilirsiniz.Bunun için sadece passo.com.tr’ye girip transfer adımlarını tanımlamanız yeterli olacaktır. Kombinenizi transfer ettiğiniz kişi Passolig Kartı ile tanımlı maça başka hiçbir işlem yapmadan girebilir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN