Zillet mi? İzzet mi?

11 Ekim 2017
2 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

“Öğrenmenin acısını bir müddet tatmayan, hayatı boyunca cehaletin zilletini yudumlar” atasözü gençken öğrenmenin önemini, “Borç, geceleri üzüntü kaynağı, gündüzleri ise zillet vesilesidir” özdeyişi kendi ayakları üzerine durabilmenin gereğini, “Şerden uzaklaşan izzete, kibirden uzaklaşan saygınlığa, cimrilikten uzaklaşan şerefe ulaşır” nasihati hayat düsturunu öğretir bize. “Zilletle yaşamaktansa izzetle ölmek” özlü sözü bu iki durumdan birinde olmanın bedelinin ne kadar ağır olduğunu vurgular. İzzetle yaşamanın zora talip olmak ve çile çekmek gibi bir bedeli olduğu gibi, zillet içinde olmanın bedeli de zaten yaşanarak ödenir.

İzzet kelimesi büyüklük, onurluluk, yücelik, saygınlık gibi anlamlar taşırken, zillet kelimesi ise alçalma, küçülme, hor görülme, zavallılık manalarına gelir. Genelde dini terminolojide çok kullanılan birbirinin zıttı bu iki kelime bireysel ve toplumsal hayatımızın her safhasında karşılaştığımız durumlar için de kullanılır. İzzetle yaşayan aziz, zilletle yaşayan zelil olur denir. Aile yaşamında,  öğrencilikte, iş hayatında, sosyal ilişkilerde ve hatta ülkelerarası ilişkilerde zillet veya izzet içinde olabilir insanoğlu.

Bir aile düşünün! Ailenin her ferdi yani baba, anne ve çocuklar ailedeki bildiğimiz rollerini en iyi şekilde icra ediyorlar. Tabii ki bu rolleri çok iyi şekilde yerine getirmek; çalışkan, sorumlu, saygılı, sevgi dolu, vefakâr ve gerekirse cefakâr olmayı gerektiriyor. Bu özelliklere sahip olmak için karşılaştıkları zorluklara göğüs geren bir ailenin izzetli olmaması için hiç bir neden yok. Bunların aksinin olması durumu, beraberinde farklı seviyelerde zilleti getirir. İzzetle veya zilletle yaşayan aile örneklerini her gün gözlemleriz etrafımızda.

Hayatımızın önemli bir kısmı öğrencilikle geçiyor. Anaokulundan üniversiteyi bitirmeye kadar geçen süre 17 yıla tekabül ediyor. Hele bir de lisansüstü eğitim olursa neredeyse çeyrek asra denk geliyor. Nereden bakarsanız ömrün hemen hemen üçte biridir bu süre. Başarılı bir öğrenci, ömrünün bu üçte birini izzetle geçirir. Başarılı bir öğrenciliğin iş hayatına yansımalarını da düşünürsek, neredeyse izzetli bir ömür sürmenin anahtarı gibidir iyi bir öğrenci olmak. Hayat boyu öğrenme felsefesiyle iş hayatında kendini geliştirenler ve işini bihakkın yapanlar, izzetle yaşamanın kapısını aralarlar ömürlerinin önemli bir kısmında.

İlişkilerini, insanları kullanmak ve onların sırtından geçinmek üzerine değil de, insanlara faydalı olmak, yardım etmek, bir zorlukta yanlarında bulunmak, güler yüzlü olmak ve güzel sözle hitap etmek üzerine kuranlar izzetle yaşarlar. Bu izzet sahibi insanların temel anlayışı, başkalarını mutlu ederek daha çok mutlu olmaktır. Hiçbir maddi zenginlik ve makam sahibi olmadan mıknatıs gibi çekerler insanları etraflarına. Bunu başaramayanların ise parası ve makamı olduğu sürece devam eden çıkara dayalı sosyal ilişkileri olur. Bunlar kaybedildiğinde yalnız kalırlar ve bir anlamda zillete duçar olurlar.

Hayatın tüm bu safhalarında, insanlarının çoğu izzetle yaşayan bir toplum ve ülke izzetli olur. Dolayısıyla diğer toplumlar ve ülkeler karşısında izzetli bir toplum ve ülke olabilmek için o toplumun fertleri, hayatlarının her safhasında izzetle yaşamayı başarabilmesi gerekir. Ayrıca; bağımsız, kendi ayakları üzerinde durabilen, diğer ülkeler içinde saygın bir yeri olan ve ülkesi, gönül coğrafyası ve hatta insanlık için inisiyatif kullanabilen, uluslararası camia ile birlikte kararlar alabilen ve kararlara katkı verebilen bir ülke haline gelmek, bedel ödemeyi gerektirir. Bu bedel, ancak zorluklara göğüs gererek, zoru başararak, vatan mevzu-bahis ise gerisi teferruattır anlayışıyla ülke menfaatlerini kendi çıkarlarının önüne koyarak, zilletle yaşamaktansa izzetle ölmeyi göze alarak ve milli birlik ve beraberliği koruyarak ödenebilir. Bu bedelleri ödemeyi göze alamayan, zora talip olamayan, rahatından taviz veremeyen ve hep işin kolayına kaçan toplumlar ve ülkeler ise zillet içinde yaşamaya mahkûm olurlar.

Fert, toplum ve ülke olarak izzetle yaşamayı başarabilmemiz dileği ile selametle kalınız…

YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.
  • Çok önemli bir konu herkes bir başkası için birşeyler yapmalı dünyayı vefakarlar düzeltir
    12 Ekim 2017 23:52
  • Kıymetli hocam, toplum olarak izzet kelimesini kullanmayalı çok zaman oldu. Çünkü unutturulmaya çalışıldı yıllar boyu. Çok şükür memlekette bu can alıcı kelimenin anlamını bulduğu sizin gibi hala bir kaç bilim insanı var. Allah sizden razı olsun ve sayınızı artırsın. Selam ve saygılarımla...
    12 Ekim 2017 22:14

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN