DT’de Yeni Oyun

12 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzurum Devlet Tiyatrosu,  bu hafta Sersem Kocanın Kurnaz Karısı  isimli oyunla Cuma ve Cumartesi günleri  sahne alacak.

İrfan TARAKÇIOĞLU

Erzurum Devlet Tiyatrosu, hafta sonlarında tiyatroseverlerin karşısına  yeni bir oyunla çıkacak.

Bu hafta ve önümüzdeki hafta sahnelenecek oyun 2 perde ve 2 saat 15 dakika. Haldun Taner’in yazdığı ve Saydam Yeniay’ın yönettiği  oyunda Tanzimat Dönemi Türk Tiyatrosu’nun yaşadığı kimlik sorununa komik bir dille çözüm önerisi aramaktadır. Gerçekle oyunun iç içe geçtiği ”oyun içinde oyun” kurgusuyla ilerleyen oyunda; Moliere’in ”George Dandini” piyesini üç farklı yorumla sahnelemeye çalışan bir kumpanya çıkar karşımıza. Thomas Fasülyeciyan öncülüğünde kurulan bir tiyatro topluluğu İstanbul’da yaşadığı birtakım sıkıntılardan dolayı Bursa Valisi Ahmet Vefik Paşa’nın desteğini almak üzere Bursa şehrine gelir. Ahmet Vefik Paşa tiyatrocuları büyük bir sevinçle karşılar, bir tiyatro binası kurup hepsini maaşa bağlar. Batı tarzı tiyatro formunu önemseyen Thomas Fasülyeciyan ile tülûat tiyatrosu ustası Küçük İsmail Efendi arasındaki tatlı çatışmadan doğan komik öğelerle bezeli oyun, tiyatromuzun geçmişte yaşadığı sıkıntıları tarihsel bir süreç içerisinde seyirciye aktarır.

Oyun  13 Ekim Cuma günü 19.30, 14 Ekim Cumartesi günü 14.00  ve 19.30 saatlerinde sahnede olacak. Oyun biletlerinin tükendiği bildirildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN