Önce Oryantasyon Sonra Şehir Turu

12 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Kafkas Üniversitesi  Fen Edebiyat  Fakültesi 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılı oryantasyon program uygulaması büyük bir ilgi gördü. Programa katılan öğrencilere daha sonra Kars’ın tarihi yerleri gezdirilerek, tanıtım yapıldı.

Nurullah PALA/ERZURUM

Kars’ta, Fen Edebiyat Fakültesi Yabancı Dil Bölümlerinden İngiliz Dili Edebiyatı, Rus Dili Edebiyatı, Arap Dili Edebiyatı ve Gürcü Dili Edebiyatı bölümlerini kazanan 1. Sınıf ve Hazırlık sınıfı öğrencilerine Kafkas Üniversitesi Merkezi Amfilerde oryantasyon programı uygulandı.

Bu programın ardından Kars Şehir Merkezi turu yapıldı. Öğrencilere Kars’ın tarihi mekanları tanıtıldı.  Üniversite ve bölümlerin de  tanıtımlarının yapıldığı gezide neşeli anlar yaşandı.

Oryantasyon programında not sistemleri ve öğrenci bilgi sistemleri öğretildi ve  soru cevap kısmına geçilerek bilgi alışverişinde bulunuldu.

Yeni gelen öğrenciler Kars’ı tanıdı

Oryantasyon  uygulama programından  sonra öğrencilere Kars  şehir merkezi gezdirildi.

Gezi sırasında Rus Dili ve Edebiyatı Bölümünde Araştırma Görevlisi olan Muhammed Taşkesenligil,  öğrencilere Kars hakkında bilgiler verdi.  Taşkesenigil, İlk olarak Seyyid Ebul Hasan-ı Harakani Hazretlerini tanıttı.  Genç  Araştırma Görevlisi,  Sultan Alparslan’ın Anadolu’yu Fethettiği sırada müritleriyle birlikte cephede savaştığını ve Kars ili sınırları içerisindeki bulunan Yahni Dağında şehit düşen bu büyük zat için Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Hazretleri’nin kendisi için “Ne Öğrendiysem Ondan Öğrendim” dediği  büyük Evliyayı anlattı.

‘Kar Romanı’ burada yazıldı

Kars’ın 40 yıl boyunca Rus yönetimi altında kaldığını ve Karsta diğer medeniyetlerde olduğu gibi 19. yüzyıl Rus mimarisine ait pek çok eseri bulabilmenin mümkün olduğunu ifade eden Muhammet Taşkesenligil,  Kars Kalesi civarında bulunan ve Rusların son çarı II. Nikolay’ın eşi için yaptırdığı Katerina köşkü, Rus şiirinin kurucusu kabul edilen Aleksandr Sergeeviç Puşkin’in Kars’a gelip yıkandığı hamamı, Osmanlılara ait taş köprüyü, Namık Kemal Evini, Bir zamanlar Kars Valiliği yapmış olan Ahmet Tevfik Paşa konağını, Kars Kalesini, yine Kars Kalesi civarında bulunan ve aslen Rus olan, Hıristiyanlık inancının öğretilerini reddeden ve dinden aforoz edilip dönemin Rus yönetimi altındaki Kars’a sürülen Malakan ırkını, Malakanlara ait olan ve Tarık Akan’nın da “Deli Deli Olma” filminin çekildiği değirmeni, Orhan Pamuk’un Nobel Edebiyat Ödülü aldığı “Kar” romanını burada yazdığını anlatarak,  Kars’a ilk defa gelen öğrencileri aydınlattı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN