Tarihi Hamam Hırsız Mağduru

12 Ekim 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

18’inci yüzyılda inşa edilen İkigöbek Hamamı’nın çatısındaki kurşunlar, bir haftada üçüncü kez çalındı. Çatıda yaptıkları restorasyonlara rağmen hırsızlığın önüne geçemediklerini belirten Hakan Tazegül, yağışların etkili olduğu şu günlerde hamamın da etkilendiğini bildirdi.

Elif KAÇMAZ

Erzurum’un Yakutiye İlçesi’ndeki tarihi hamam hırsızların hedefi haline geldi. Çatıdaki kurşun saclar bir haftada da üçüncü kez çalınan İkigöbek Hamamı’nın işletmecisi Hakan Tazegül çaresiz kaldı. Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait tarihi hamamı hırsızlara karşı korumak için destek isteyen Tazegül, kurşun sacların çalınmasının binaya da zarar verdiğini söyledi.

Yakutiye İlçesi Yeğenağa Mahallesi’ndeki tarihi İkigöbek Hamamı, bir hafta içinde üçüncü kez hırsızların saldırısına uğradı. Tarihi binanın çatısındaki kurşun saclar sökülerek götürüldü.  Çatının önemli bir bölümü açıkta kalan hamam Erzurum’da etkili olan yağmurdan da nasibini aldı. Çatıları çalınan tarihi yapının tavanının bir bölümü yağmur sebebiyle çökme tehlikesiyle karşı karşıya.

Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait olan tarihi hamamı işleten Hakan Tazegül, yetkililerden destek beklediğini söyledi. Kendi imkanlarıyla tel örgü çekmesine rağmen hırsızlara engel olamadığını belirten Tazegül, “Bu görüntü insanları hamamdan da soğuttu çünkü insanlar dışı harabe olmuş ve içi de aynı şekilde olan hamama gelmek istemiyorlar. Biz işletmeci olarak mağdur durumda kalıyoruz . ben bu tarihi eserle Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün de ilgilenmesini istiyorum. Vakıflara söylediğimizde yapılacak, ödenek gelecek gibi sözlerle karşılaşıyoruz. Hiç değilse tarihi yerimiz harabeye daha fazla dönmeden elimizden geleni yapalım. Eğer bizde bu gibi yerleri bırakırsak elden çıkar ve tarihi eser özelliğini iyice kaybeder ve yok olmaya yüz tutar” dedi.

Piyasada kurşunun para etmesi sebebiyle çatının hırsızların saldırısına uğradığını ifade eden Tazegül, bu konuya tarihe uygun bir tedbir alınması gerektiğini de vurguladı. Yaklaşık 3 yıldan beri artan hırsızlık olaylarına çözüm bulamadıklarını ifade eden Hakan Tazegül, “Tarihi hamamın çatısına giriş yeri yıkık dökük olduğu için, küçük çocuklar bile kolaylıkla çıkabiliyor. Ama böyle olunca da bizim yapabileceğimiz bir şey kalmıyor. Komşularda görüyor fakat onlarda sadece polisi arayıp eşkal vermekten başka bir işe yaramadı. Yani çatının girişi de yıkık. Bizimde elimizden bir şey gelmiyor ve tarihimize zarar veriliyor ve bunun önüne geçilmesi için gereken yardımları bekliyoruz” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

İlginizi Çekebilir

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN