Terörün Hesabını Göreceğiz

3 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

BAŞBAKAN Binali Yıldırım, Erzincan’da yaptığı konuşmada, “FETÖ, PKK, DEAŞ, PYD veya YPG adı ne olursa olsun, hepsinin hesabını göreceğiz. Türkiye’yi teröre teslim etmeyeceğiz” dedi.

Erzincan Üniversitesi’nin 2017-2018 Akademik Yılı’nın açılış programına katılmak üzere bugün saat 11.20’da uçakla memleketine gelen Başbakan Binali Yıldırım’a eşi Semiha Yıldırım, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak da eşlik etti. Havalimanı terminalinde toplanan kalabalığa seslenen Yıldırım, konuşmasına, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın selamlarını getirdiğini söyleyerek başladı. Dün Hakkari’de, bugün de Diyarbakır’daki saldırıda şehit olan güvenlik güçlerine rahmet dileyen Yıldırım, şunları söyledi:

“Dün alçak terör örgütü, Şemdinli’de bölüğümüze saldırdı. 8 vatan evladı bölücü terör örgütünün saldırısında şehit düştü. Bugün Diyarbakır’da yine operasyon sırasında 1 polisimiz şehit oldu. Allah şehitlerimize rahmet eylesin. Milletimizin başı sağ olsun. Yiğitlerin diyarı Erzincan’dan bir kez daha ifade ediyorum; FETÖ, PKK, DEAŞ, PYD veya YPG adları ne olursa olsun, terör örgütlerinin hepsinin hesabını göreceğiz. Türkiye’yi teröre teslim etmeyeceğiz. Çanakkale’de 7 düveli durduran, istiklal mücadelesinde yalın kılıç savaşan bu millet, 15 Temmuz’da tankları, uçakları, topları imanıyla durdurdu. Vatan aşkıyla 15 Temmuz gecesi Erzincan başta olmak üzere 80 milyon vatan evladı destan yazdı. O hainler iyi bilsin ki bu vatanın bir karış toprağını, bir tek çakıl taşını dahi koparamazsınız. Bu bayrak inmez, bu ezan dinmez, Türkiye bölünmez, bu millet yenilmez.”

‘Türk otomobilleri yollarda gidecek’

15 yıldır Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için canla başla çalıştıklarını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, hızlı tren hayalinin gerçeğe dönüştüğünü söyledi. Türkiye’nin kendi tankını, uçağını, silahlı silahsız hava aracını yapar hale geldiğini anlatan Yıldırım, artık yerli otomobilin yapımına da karar verildiğini kaydetti. Yıldırım, “Yıllardır kriz tellallığı yapanlar, biz yapamayız, edemeyiz diye konuşanlar artık hiçbir mazeret bulamayacak. Yerli otomobil Türk mühendisinin, Türk işçisinin, Türk teknisyeninin akıl ve alın teriyle inşallah üretilecek. AK Parti 15 yıldan beri 20 bin kilometre yeni bölünmüş yol yaptı. İşte yerli otomobillerimizde inşallah yakın zamanda bu güzel yollarda gidecek ve bu yolları taçlandıracak. Milletimize hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Öğrencilerle sohbet etti

Başbakan Binali Yıldırım’ın cuma namazını kılacağı Terzibaba Camii yakınında bulunan TOBB Binali Yıldırım Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri karşılama hazırlığı yaptı. Güzergâhta bekleyen öğrenciler, karşılama provasını birkaç kez tekrarladı. Yıldırım, karşılama hazırlığı yapan öğrencilerin yanından geçerken otobüsten inerek yanlarına gitti. Bir süre öğrencilerle sohbet eden Yıldırım, cuma namazını kılmak üzere Terzibaba Camii’ne geçti.

5 milyar dolarlık 22 proje onaylandı

Başbakan Binali Yıldırım, Terzibaba Camii’nde kıldığı cuma namazı sonrası çıkışta gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Dün yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısıyla ilgili bilgi veren Başbakan Binali Yıldırım, 5 milyar dolar tutarında 22 projeyi karara bağladıklarını söyledi. Hava savunma sistemleri, tank modernizasyonu, elektronik koruma sistemleri, İçişleri Bakanlığı ve jandarmanın ihtiyaçlarının yanı sıra yeni projelerin de bulunduğunu ifade eden Binali Yıldırım, “Toplam 22 projede karar alındı. Ama önemli taraf şu; projelerde yerlilik oranı oldukça yüksek. Yani savunma sanayinde de caydırıcılıkta da Türkiye artık kendi imkan ve kabiliyetiyle ihtiyacını karşılamakla kalmıyor başka ülkelere de bu konuda yardım ediyor. Bize yapılanı biz yapmıyoruz. Biliyorsunuz bazı ülkeler bize kısıtlama getirmeye çalışıyor. Ancak biz öyle bir politika izlemiyoruz. Elimizdeki bilgiyi, teknolojiyi dost ve kardeş ülkelerin de yararlanmasına imkan sağlıyoruz. Bölgede barışın güvenliğin istikrarın sağlanması için hem savuma hem de caydırıcılık kabiliyetimizi geliştirmek durumundayız. Savunma sanayinde bu çalışmalar kararlılıkla devam eriyor” diye konuştu

Enflasyon beklediğimizden yüksek çıktı

Gazetecilerin bugün açıklanan enflasyonla ilgili değerlendirmesini sordukları Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi:

“Bugün açıklanan enflasyon oranı yüzde 11.9. Bu bizim beklediğimizin üzerinde bir sonu. Hedeflediğimiz, orta vadeli planda da belirtildiği gibi önümüzdeki yıldan itibaren tek haneli orana düşürmek. Bu konuda yaptığımız çalışmalar var, aldığımız önlemler var. Önümüzdeki zaman diliminde vatandaşla paylaşacağız. Sebeplerini biliyoruz ama, sebeplerine girmekten ziyade sonuç önemli. Sonuç bizim beklediğimizin üzerinde bir enflasyon var. Amacımız enflasyonu daha da aşağı çekmek. Daha fazla üretim, iç piyasanın ihtiyacı olan nakit ihtiyacını daha fazla karşılayacağız, üretim girdi maliyetlerini azaltacağız. İstikrar ve güveni sürdürülebilir hale getirdiğimiz de enflasyonda inmiş olacak. Zaman zaman kurdaki oynaklıklar dalgalanmalar oluyor, bunların kalıcı bir durum olmadığını ortada ve uzun vadede daha istikrarlı bir ekonomik süreci yaşayacağımızı vatandaşlarımıza ifade etmek isterim.”

Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasından sonra üniversiteye giderken, korumaları da cami bahçesindeki çocuklara oyuncak dağıttı. Oyuncaklardan almak isteyen çocuklar birbirleriyle yarıştı.

Liseye geçişle ilgili Bakan Yılmaz açıklama yapacak’

Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan Üniversitesi merhum Rektörü Prof. Dr. Erdoğan Büyükkasap’ın ismi verilen kongre salonunun açılışını yaptı. Büyükkasap’ın Erzincan Üniversitesi’nde önemli hizmetlere imza attığını ifade eden Başbakan Yıldırım, “Hocamızı geri getiremeyiz. Onun adını, hatırasını bu üniversitede daima yaşatacağız. Bu kongre merkezinin hayırlı uğurlu olmasını niyaz ediyorum” dedi. Yıldırım, merhum Rektör Büyükkasap’ın eşi Gülten Büyükkasap’la birlikte kongre merkezinin kurdelesini kesti.

Daha sonra salonda düzenlenen Erzincan Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı açılış törenine katılan Başbakan Binali Yıldırım, Yükseköğretim Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ile değişim için çalışmaların sürdüğü orta okuldan liselere geçişi anlattı. 2018-2019 yılı için üniversite giriş sisteminde bazı yenilikler yaptıklarını söyleyen Başbakan Yıldırım, şunları söyledi:

“Kamuoyunda tartışıldı, görüşüldü, gereken öneriler ve uyarılar dikkate alındı. Buna göre gözden geçirildi. Buradaki amaç üniversitelere girişlerde ortaokul ve liselerde donanımlı hale gelen gençlerin emeklerinin boşa çıkmamasıdır. Sınav basitleştirildi. Neden basitleştirildi? Çünkü eskiden 76 üniversite vardı, şimdi 186 üniversite var. Liselerden mezun olanların sayısı neredeyse üniversiteye gireceklerin sayısına yaklaştı. Geçmiş yıllardan gelen beklemeler olmasa her lise mezunu üniversiteye girebilecek hale geldi. Ancak yine de seçime ihtiyaç var. Bazı üniversiteler, bazı fakülteler daha farklı, talebin daha yoğun olduğu yerler. Bunlara oranla daha az talep olan yerler var. Bunu dengelemenin yolu sınavla, ölçme sınavıyla hak kazanan gençleri belirlemek. Bu konu inşallah uygulanacak, sonuçlarını göreceğiz.”

Orta öğretimden liselere geçişte de TEOG sistemi bulunduğunu hatırlatan Başbakan Yıldırım, burada da değişikliğe gidildiğini belirtti. Bu seneden itibaren uygulanacak sisteme son şeklinin verildiğini anlatan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın gelecek günlerde açıklama yapacağını ifade etti. Yıldırım, şöyle konuştu:

“Milli Eğitim Bakanlığımız, uzmanlar, hocaların görüşleri, toplumdaki ilgili sivil toplum kuruluşlarının görüşleri dikkate alınarak çerçeve çizildi. Çok yakın zamanda Milli Eğitim Bakanımız bunu kamuoyuyla, velilerle, vatandaşlarla paylaşacak. Bu açıklandıktan sonra kamuoyundan gelecek öneriler, destekler veya eleştireler olabilir, bunlar da dikkate alarak uygulamaya son şeklini vermiş olacağız. Amacımız mevcudu kaldırdırken daha iyisini, daha kolayını başarı ölçüsünü sağlayacak bir sistem ikame etmek. Bu amaç çok titiz bir çalışma nihayet tamamlanmış oldu. Bununla beraber ortadan liseye geçişte de yavrularımız istedikleri en güzel bölüme, okula tercihlerini yapabilirler.” dha

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN