Ayvanın faydaları

11 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Gülgiller ailesine ait, tüylü kabuğu ile dikkat çeken ayva, beyaz ya da pembe iri çiçekleri olan bir ağacın meyvesi. Yüksekliği yaklaşık bin metreye yakın her yerde yetişme özelliğine sahiptir. Kışa hazırlık döneminde, bağışıklık sistemini güçlendirmek için tüketilmesi gereken bir meyve. Hoşafı, reçeli, tatlısı yapılmakta ayrıca pişirilerek tüketilebilmekte. Pişmiş ayva, daha kolay sindirilmektedir. Ayvada A-C-B6-B12 vitaminleri bulunuyor.

Ayva, çocuklarda  büyüme ve gelişmeyi hızlandırır.

Birçok hastalığa şifa olan ayva, kalp, akciğer, boğaz, mide, göz, bağırsak ve ağız rahatsızlıklarının tedavisinde faydalı.

Sindirim sistemini güçlendirir, mide ve bağırsakları zararlı mikroplardan koruyarak Hazımsızlık gibi sorunları önler.

Cildi ve tırnakları zinde, parlak ve daha sağlıklı hale getirir.

Grip ve nezle de iyileşmeyi hızlandırır.

Ayva ya da ayva suyu ishalin geçmesi için de çok faydalıdır.

Meyvesi veya meyvesinden hazırlanan şurup ve komposto ishale iyi gelmektedir.

Vücudun gücünü artırarak, zinde tutmaya yardımcı olarak yorgunluk ve bitkinlikten Korur.

Ağız kokusunu önler.

İçerdiği vitamin ve minarelerle kalp ve damar hastalıklarından koruduğu, varisi Önlediği ve varis tedavisine yardımcı olduğu, cinsel gücü artırdığı bildirilmektedir.

Kandaki kötü kolesterolü düşürerek damar sertliğinden korur.

Tereyağında pişirilen ayva, balgamı söker, kronik öksürüğe, solunum sistemi Hastalıklarına ve bronşite iyi gelmektedir.

Ayva kabuklarının kaynatılıp içilmesi, idrar yolu iltihaplarında iyileşmeyi hızlandırır

Ayvanın kendisi gibi yaprakları kabuğu ve çekirdekleri de şifa kaynağıdır. Ayva yapraklarından çay da yapılmaktadır. Ayva yaprağı çayı, genel olarak bir kış çayı olup; grip, nezle gibi durumlarda kullanılmakta ve şifa vermektedir. Ayva yaprağı çayı doğal bir sakinleştirici olup, kalp sancılarına iyi geldiği söylenmektedir. Ayvanın kabuklarından yapılan içecek, idrar yolu iltihaplarına iyi gelmektedir. Ayva çekirdeklerinden hazırlana jelle cildinizde kırışıkları ve siyah lekelerin azalmasını sağlayabilirsiniz. Jel hazırlamak için gereken malzeme ve hazırlanışı şöyle sıralayabiliriz.

1 ayvanın çekirdekleri

1/2 çay bardağı temiz su

Nasıl Yapılır

Cam bir kabın içine yarım bardak Suyu ekleyin hazırlanan on beş yirmi adet çekirdeği suya ekleyip karışımın içine başka bir şey kaçmaması için ağzını kapatın. Bu şekilde ayva çekirdekli suyu en az bir iki gün bekletin.  Sonunda suyun jelimsi bir kıvama geldiğini göreceksiniz.

Nasıl Kullanılır

Hazırladığınız bu jeli her gün bir kez temiz cildinize uygulayabilirsiniz. Dilerseniz uygularken makyaj temizleme pamuklarından da yardım alabilirsiniz. Düzenli olarak uyguladığınızda önce cildinizin temizlendiğini ve parlamaya başladığını görecek, ilerleyen aşamalarda lekelerin ve çatlakların görünümünün azaldığını fark edeceksiniz.

İşte bu kadar kolay. Küçük yanıklarda hazırlanan jeli kullandığımızda yanıklarlardan dolayı oluşan izlerde azalma olduğunu göreçeksiniz.

 

Bir insana iyi gelecek (diğer meyve-sebzeler de dahil) bir diğerine zarar verebilmektedir.
Bu sebeple; lütfen bu yazıda okuduklarınızı mutlaka doktorlara danışarak kullanın.

Sağlık ve sevgiyle kalınız

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN