Ceza ve Denetim Şart

14 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Prim ödemeleri yüksek bulundu (Flaşa)

Erzurum’da Yakutiye Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Kayıtsız Kalmayın’ projesinin sonuç raporunda kentin iklim şartlarına göre primlerin ‘çok pahalı’ olduğu ortaya konuldu. Proje ortaklarından Oto Tamir ve İmalatçıları Odası Başkanı Fatih Çiftçi, prim ödeyenle ödemeyen firmaların tespit edilerek, ceza ve denetimlerin artırılmasını istedi.

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM

Kayıt dışı istihdamın azalmasına katkı sağlanması amacıyla eğitim ve bilinçlendirme çalışmalarının yapıldığı ‘Kayıtsız Kalmayın’ projesinin sonuç raporu açıklandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin destek verdiği Oto Tamir ve İmalatçıları, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Marangoz Mobilya Duvarcılar Odası’nın katkılarıyla gerçekleştirilen projede 3 çalıştay, 5 bilgilendirme semineri düzenlendi. İŞKUR İl Müdürlüğü ve TÜİK Bölge Müdürlüğü’nün de iştirakçi olarak yer aldığı çalışmada yaklaşık bin 500 kişiye ulaşıldı. Eğitim çalışmalarının ardından yapılan anketlerin ışığında hazırlanan sonuç raporunda Erzurum’un iklim şartlarına göre primlerin ‘çok pahalı’ olduğu ortaya konuldu. Bölgeye özgü destek mekanizmalarının oluşturulmasının istendiği raporda, ‘Prim ödeyen ve ödemeyenler arasında haksız rekabet oluşmaktadır. Prim ödeyen firmaların tespit edilerek cezalandırılması için denetimlerin artırılması’ gerektiği belirtildi.

Özel teşvik uygulamaları istendi

Proje raporunu değerlendiren Oto Tamir ve İmalatçıları Başkanı Fatih Çiftçi, çalıştay katılımcılarının görüşlerinin bir bütün olarak incelendiğine dikkat çekti. Katılımcıların özellikle bölgesel iklim şartları sebebiyle iş hacminin düşük olduğunu bu sebeple bölgesel bazda özel teşvik uygulamaları istediğini kaydeden Başkan Çiftçi şunları söyledi. “Bunlara ek olarak bölgede kayıt dışı istihdamın önlenebilmesi için kontrol mekanizmasının güçlendirilmesiyle ilgili önerilerde bulunuldu. Katılımcıların büyük bir bölümü özellikle İŞKUR’un İşbaşı Eğitim Programı’ndan faydalanmak istediğini fakat bu programın tabana yayılabilmesi için minimum çalışan sayısının 2’den bire indirilmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Katılımcılar devlet destekleriyle ilgili yeterli bilgiye sahip olmadıklarını ve bu konuda yapılacak dönemsel bilgilendirmelerin özellikle işyeri sahipleri açısından büyük önem taşıdığını, bu sayede kayıt dışı istihdamın azaltılabileceğini düşündüklerini belirttiler. Bir diğer önemli çıktı ise katılımcıların bölgede ihtiyaç duydukları nitelikte işgücüne ulaşımda sıkıntılar yaşadıkları yönünde oldu. Bu bağlamda gerek meslek liseleri gerekse çıraklık okulları ile işletmelerin işbirliğinin artmasının gerekliliğinin altı çizildi.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN