Kanserden Ölümler Artıyor

30 Kasım 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Metsamor Nükleer Santrali’nin Iğdır ve çevresine yaydığı radyasyonun belirtileri devam ediyor. Kanser vakaları inanılmaz düzeyde arttı.

HABER MERKEZİ

Iğdır’da kanser vakalarındaki ve ölüm olaylarındaki artış gözleri yeniden Ermenistan’daki Metsamor Nükleer Santrali’ne çevirdi.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Gazeteci Serdar Ünsal,  her yıl Iğdır’da 500 diğer illerde 250  civarında kişiye kanser teşhisi konuluyor ”dedi.

Iğdır Devlet Hastanesi’ne tedavi amaçlı giden ve hayatını kaybeden kişi sayısının  bir hayli fazla olduğunu ifade eden Ünsal,  “200 bin nüfuslu bir ilde, yılda kanser nedeniyle ölen kişi sayısı Iğdır Devlet Hastanesi kayıtlarına göre 500 civarında… Devlet hastanesi şimdi kemotrapi merkezi kurmuş,  hastalar tedavi oluyor. İl dışında tedavi gören ve orda ölüp Iğdır’a getirilen kanser vakası da en az 400 civarındadır. 2017 yılında  benim bildiğim  Yunus Yolageldi, Şeref Artantaş, Alkan Tuna ve 20’den fazla kişi daha kanserden hayatını kaybetmiştir. Bununla birlikte tespit edemediğimiz çok sayıda insan bir yıl içinde kanserden hayatını kaybetti.  Edindiğimiz  bilgiye göre, 1990’lı yıllarda Iğdır ilinde 15-20 kanser vakası, 2000’li yıllarda 50-60 kanser vakası ve 2010-2011-2012 yılında ise her yıl 300 civarında 2016 yılında ise bu sayı 700 civarında kanser vakasının görülüyor ”şeklinde konuştu.

Iğdır’da en çok akciğer, kolon, mide, bağırsak, prostat kanserinin görüldüğünü ifade eden   Serdar Ünsal”  2016 yılında  Iğdır da yapılan bir toplantıda TAEK mühendisi Dr. Gürdal Gökeri ve AFAD uzmanı Yasin Genç, yaptıkları konuşmalarda Metsamor Nükleer Santrali’nin konumu ve zararı hakkında şu bilgi vermişlerdi “ Şu anda korkulacak bir şey yok her  gün düzenli olarak gerek Türkiye genelinde 193 istasyonda ve Iğdır’da ölçümler yapıyoruz. İnsan sağlığına zarar verecek bir radyasyon miktarı yoktur. AB değerleriyle aynıdır. Her ihtimale karşı halkımız bilinçlenmeli radyasyon olduğu anda 4 ve 20 km alandaki insanlar iyotlu hapı almalı herkes oradan süratle tahliye edilmelidir.300 km uzaklıkta yetişen gıda maddeleri bile tüketilmemelidir. Eller yıkanmadan ağza götürülmemelidir. İyot tabletleri ev ev dağıtılmalı vatandaşlar bilgilendirilmelidir”.

Peki   insanlar kanserden neden ölüyor, sakat doğumlar, kadınların hamile kalmaması, düşük yapması, hayvanlarda yavru  atma, özürlü doğum  sebze ve meyvede verim düşüklüğünün sebebi nedir ? Bu santral hemen kapatılmalıdır. Hem Türkiye’yi hem de Azerbaycan’ı tehdit ediyor. Hastane kayıtlarının halka açıklanması gerekiyor. Hatta bir tek Iğdır Devlet Hastanesi kayıtları da yetmez. Erzurum, Ankara ve İstanbul’da tedavi görürken yaşamını yitirenlerin de kayda geçirilmesi gerekmektedir ”dedi.

Ünsal,” Ermenistan’da bulunan santral 1988 yılında yaşanan 6.9 şiddetinde bir depremde hasar gördüğü için derhal kapatılıyor. 1990 yıllarında Iğdır’da kanser vakası 15-20, ilerleyen yıllarda hasar gören santral 1995 yılında tekrar faaliyete sokuluyor. Yine hastane kayıtlarına göre 2000 binli yıllarda kanser vakası artışa geçiyor ve 40-50 kişinin kanser teşhisi ile hastaneye başvurduğu görülüyor. Hasarlı  santral çalışmaya devam ederken bu kez kanser vakası inanılmaz bir artış göstererek 400’lerde seyretmeye başlıyor. Çernobil vakası da aynı olmadı mı yıllar sonra etkileri görüldü. Metsamor’un etkileri de  10 yıldan fazladır  görülüyor. Kadınlar hamile kalamıyor. Düşük doğumlar oluyor. Özürlü doğumlar var. Hayvanlarda sakat özürlü doğum  sebze ve meyvelerde büyük değişim var Bütün dünya bu konuda ayağa kalkmalıdır“şeklinde konuştu.

Ermeni yetkililer, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yüzde 40’ını karşılayan santralin ancak 2026  yılında kapatılacağını söylüyorlar.

Aras Nehri ile soğutuluyor

1970’li yıllarda Sovyetler Birliği döneminde ilkel teknolojiyle inşa edilen Metzamor Nükleer Santrali, Iğdır’a 16, Kars merkeze 60 ve Ermenistan’ın başkenti Erivan’a 40 km mesafede bulunuyor.

Kaynağını Aras Nehri’nden alan hafif suyla çalışan eski model santral olan Metsamor, Ermenistan’ın Kuzeybatısı’nda 1988 yılında meydana gelen büyük deprem sonrası güvenlik endişesi sebebiyle 7 yıllığına kapatılmıştı. Ancak 1995 yılında yeniden faaliyete geçirilen santral, Ermenistan’ın elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 40’ını karşılıyor. Ermenistan, Metsamor’u Amerika ve Avrupa Birliği’nin yıllardır karşı çıkmalarına rağmen alternatifi olmadığını bahane ederek çalıştırmaya devam ediyor.

Amerika ve Avrupa Birliği, Metsamor’un kapatılıp daha güvenli hale getirilmesi için Ermenistan’a yıllarca milyonlarca dolar yardım yaptı. Ermenistan ise bu paraları başka ihtiyaçları için harcadı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN