İSTİSMARA MARUZ KALAN ÇOCUKLARIN DİLİ OLALIM.

4 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

İnsan kadar yükselen ve onun kadar alçalan başka bir canlı yoktur. Bu dünyada sen ne kadar iyi olsan da kötü insanların varlığı bir gerçektir. Yani dünya öyle bir yer ki sevgi dolu, merhametli ve vicdanlı insanlar ile sevgisiz, küstah, acımasız, zalim, ikiyüzlü, kibirli ve ilgisiz insanlar bu mekânda bir arada birlikte yaşamaktadır. Bu bakımdan kendimizi ve evlatlarımızı bu kişilere karşı korumalıyız. Çocuklarımızı koruyacağımız konulardan biri de çocuğun hayatındaki en büyük travma olan ‘çocuk istismarı’ konusudur. Bu olay başta çocuğun hafızasını etkileme olmak üzere çocuğun kişiliğini bozuyor, çocukta çeşitli hastalıklara, maddi manevi birçok duygusal travmaya ve ailevi sorunlara sebep oluyor.

Çocuk istismarı,  bir çocuğa bilerek ya da bilmeyerek bir yetişkin veya grup tarafından fizikselpsikolojik ve cinsel olarak kötü davranılmasıdır.

Çocuk istismarı daha çok çocuk cinsel istismarı olarak anlaşılıyor. Yüz yüze veya sosyal medya aracılığıyla yapılan sözel istismar, çocuğa pornografi izlettirme, cinsel birleşme, fuhuş birer cinsel istismardır.

Cinsel istismar hem aile içindeki hem de aile dışındaki kişiler tarafından yapılabilir. Aile içindeki cinsel istismar ‘ensest’ olarak adlandırılır. Aile içi cinsel istismar genellikle annenin çocuklarına olan ilgi ve sevgi yetersizliğinden ve aile içi erkeklerin kaba ve baskıcı hareketlerinden kaynaklanır.

Kimden gelirse gelsin küçük bedenler için bu olay kelime anlamıyla tam bir travmadır. Bu travmatik deneyimin etkileri, çocuğun hayatı boyunca sürebilir.  Bu bakımdan bu olaya maruz kalan bir çocuktan parlak bir gelecek beklemek mümkün olmayabilir.

Çocuklarımızı istismardan korumak için neler yapmalıyız:

Çocuklarımızı bilgilendirmek: Bu konuda gerekli araştırmaları yaptıktan ve uzman kişilerden yardım aldıktan sonra çocuğumuza uygun bir dille böyle bir durum ile karşılaştıklarında bunun bir sır olmadığını bundan dolayı yaşadıklarını güvendikleri bir yetişkin ile paylaşmalarını tembihlemek. Çocuklarımıza “Senin bedenin özel, sen değerlisin” mesajını vererek ancak çok da cinsel konuları tekrar etmeden kişiler ile sözel veya fiziksel yakın temasın nasıl olması gerektiğini anlatmalıyız. Çocuklara özel bölgelerin nereler olduğu ve bu bölgelere dokunulduğunda kötü dokunma/iyi dokunmanın ne olduğunu söylemeliyiz. 

Temennim çocuklarımız ömür boyu böyle bir şey ile karşılaşmazlar. Ancak cinsel istismara maruz kalan çocuğun ebeveyni konuyla ilgili durumu yetkili yerlere şikâyet etmeli ve hak arama yollarına başvurmalıdır. Ancak gelin görün ki gün geçtikçe oranı artan cinsel istismar vakalarının sadece bir kısmının adli mercilere intikal ettiği söyleniyor.

‘İnsanlar ne der’ diye olayın üstünü örtmek suçluyu korumak ve suçlaya hem kendi çocuğunu hem de başka çocukları tekrar istismar etmesi için fırsat tanımaktır. Unutmayalım ki böyle bir durumda utanması gereken istismarcıdır, aileler değildir.

Küçük masum bedenlerin dili olalım. Unutmayalım bugün bana, sana, ona yani masum bedenlere yapılan yarın hepimizin çocuğuna  yapılabilir. Kötülüklere ses çıkarmayan kötülükleri işleyenden daha büyük kötülük yapar. Çünkü kötülere ve kötülüklere tahammül edildikçe daha da azarlar. Ve şunu da unutmayalım ki kötülere taviz vermek kötülüğe maruz kalmak için sıraya girmek demektir.

Çocukların masumiyeti kadar masum bireyler olmak dileğiyle Mevlam bizi ve çocuklarımızı kötülerden kötülüklerden korusun.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN