Gazete Pusula Reklam

Külliyeye Çağrılan En Genç Öğretmen

4 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Soğukpınarlıların içi rahat olsun

Yılın öğretmeni seçilerek, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilen 27 yaşındaki öğretmen Yasin Sepil, “Yılın öğretmeni seçilmemden dolalı Soğukpınar halkı büyük bir gurur yaşadı. Ama içlerinde de ‘Acaba öğretmenimiz bizi bırakıp daha merkezi bir yere gidecek’ diye korkuya kapıldı. Bende Soğukpınarlılalara diyerum ki, rahat olun projelerimi tamamlayıncaya kadar sizlere hizmet etmeye devam edeceğim” dedi.

RÖPORTAJ: Nurullah PALA/PUSULA

O, henüz 27 yaşında ve öğretmenlik mesleğinin baharında olan bir genç…

Futbolcu ailenin içinden gelen eski bir futbolcu… 4 yıldır Çat’ın Soğukpınar Köyü’nde  Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapıyor.

Adeta on parmağında on marifeti olan genç öğretmen yılın öğretmeni seçilmesinin ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilmesinin gururunu yaşıyor.

Çat’ta 400, Erzurum’da 22 bin öğretmen arasından sıyrılarak yılın öğretmeni seçilen ve 1 Milyon öğretmen arasında yılın en genç öğretmeni olarak Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilen Yasin Sepil, duygularını Pusula’ya verdiği röportajda dile getirdi.  Sepil, “Bilmem hayatımda daha böylesi anlamlı bir gurur yaşar mıyım?, ama devletimizin ve hükümetimizin zirvesi ile aynı masada yemek yemenin onurunu yaşadım” dedi.

Yolspor’un efsane futbol takımının kaptanı olan Canip Sepil’in oğlu, yılın öğretmeni seçilmesini ve başarı öyküsünü anlattı.

Sporcu ailenin sporcu çocuğu

N.PALA: Yasin Hocam, biz sizi futbolcu olarak tanıyoruz, bir de Pusula okurlarınıza kendinizi tanıtır mısınız?

Y. SEPİL: 27 Yaşındayım, 4 yıldır Beden Eğitimi Öğretmeni olarak  Erzurum’un Çat ilçesine bağlı Soğukpınar Köyü’nnde görev yapıyorum. Öğretmenliğe atandığım gündün biri bu köyde öğrencilere hizmet ediyorum. Geleceğin dürüst, ahlaklı, çalışkan ve vatanına milletine faydalı bireyler yetiştirmenin mücadelesini veriyorum. Eski bir futbolcu olduğum için köyde, gençlere eğitimin yanı sıra, sanat müzik ve spor anlamında geliştirdiğim projeler ile hizmet ediyorum.

Külliye’ye davet edilen gen genç öğretmen

N.PALA: 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Erzurum’da yılın öğretmeni seçildiğiniz haberini alınca neler hissettiniz?

Y.SEPİL: İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz önce bizi Çat’taki 400 öğretmen arasında yılın öğretmeni seçti, ardından Erzurum’da 22 bin öğretmen arasında yılın öğretmeni seçilerek, 1 milyon öğretmen arasında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edilen en genç öğretmen oldum.

Türkiye’nin en genç ödüllü öğretmeni olarak Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından  Külliye’ye davet edildiğim için büyük bir gurur yaşadım.

Ayrıca Erzurum’da yılın öğretmeni seçilmenin hissi, tarifsiz. Bu duygu anlatılmaz yaşanır. Erzurum İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ercan Yıldız’a ve beni yılın öğretmeni seçenlere teşekkür ediyorum.

Yine bize her zaman destek olan Çat Kaymakamımız Saadettin Doğan, Çat Milli Eğitim İlçe Müdürü Recayi Akçil ile Ünal Karataş ve Emin Çubukci’ye teşekkür ediyorum.

N. PALA: Külliye’den davet aldığın ne gibi duygulara kapıldınız?

Y.SEPİL: Gurur verici bir gelişme…Müthiş derecede onure oldum. Her öğretmene nasip olmayan bir duygu yaşadım. Her öğretmenin de yaşamasını temenni ettiğim bir durumdu Külliyede yaşadığım anlar. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni çok merak ediyordum,  Devletimizin büyükleri ile aynı masada bulunmam, onlarla birlikte yemek, benim için ömür boyu unutulmayacak bir vesileydi. Başbakanımız Binali Yıldırım, TBMM Başkanımız İsmail Kahraman, Milli Eğitim Bakanımız İsmet Yılmaz, Müsteşarımız Yusuf Tekin tarafından kabul edildim, bu benim için gerçekten ömrüm boyunca unutamayacağım bir onur.

Cumhurbaşkanımız soru sordu boğazım düğümlendi

N. PALA:  Sayın Cumhurbaşkanımızı karşınızda görünce ne hissettiniz?

Y.SEPİL:  Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çok samimi ve içten biri, bana sporculuğumu sordu. İnanın başta yerde çatır çatır anlatırdım, ama Cumhurbaşkanımız karşısında o kadar heyecanlandım ki, konuşamadım. Adeta boğazım düğümlendi.  Cumhurbaşkanımızla, her vatandaşın bire bir karşılaşmasını isterim, gerçekten inanılmaz bir lider ve çok içten, samimi…

N.PALA: Devlet büyüklerimizin sözlerinden nasıl etkilendin?

Y.SEPİL: Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz, bana, “Öğretmenlik anlık değil, aylık değil, yıllık değil, bir müebbet olmalı” sözünden çok etkilendim.  Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, “Bir insan başardıkça çalışır. Çalıştıkça başarır” sözü yine çok anlamlıydı.

Devlet büyüklerimiz, bana hep yaşımı sordular, buda beni cesaretlendirdi, daha iyi yerlere gelebilmek için.  Başbakanımızın eşi  Semiha Yıldırım hanımefendi ve Müsteşarımız Yusuf Tekin bana yakın ilgi gösterenler arasında yer aldı, bu da beni hem çok duygulandırdı. Hem de sevindirdi.

N. PALA: Bir öğretmen yılın öğretmeni olarak sadece bir kez mi seçiliyor?

Y. SEPİL: Devlet Büyüklerimiz benim tekrar yılın öğretmeni seçilmem konusunda temennilerde bulundular. Ama yılın öğretmeni  bir kez seçilebiliyorsunuz.

Tabi ki, burada unutmadan şunu da belirteyim, TBMM Başkanımız İsmail Kahraman çok neşeli bir, onun bu samimiyetinden etkilendim.

N. PALA: Yasin Hocam, bundan sonraki hedefin ne?

Y.SEPİL: Projelerimi devam ettirmek, Yeni projeler üretmek. Spor, müzik ve eğitimi harmanlayarak, devlete millete hayırlı evlatlar yetiştirmek.

İdolüm Prof. Dr. Gürsoy

N. PALA: Yasin Hocam, Recep Gürsoy sizin için ne ifade ediyor.

Y. SEPİL: Bugüne kadar projelerimin gerçekleşmesinden tutundan, Üniversitede geçen günlerimde hep yanımda olan ve destek aldığım biri vardı. O isim de şu an Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Gürsoy’dur.  Manevi olarak hep bana destek oldu. Recep Hoca için ‘Benim idolüm’ diyebilirim.

N. PALA: Eski bir futbolcusunuz, müzik tutkusu nereden geliyor?

Y. SEPİL: Babam eski bir futbolcu, ben de onun yöneticilik yaptığı Yolspor’da uzun yıllar futbol oynadım, minik yaşta başladığım futbola erken yaşta veda ettim. Tabi Çat’ın Soğukpınar Köyü’ne öğretmen olarak atanmamdan sonra da kendimi tamamen öğrencilerime adadım. Benim nasıl bir futbolcu olduğumu iyi bilenlerden biri de sizsiniz. Şunu söyleyebilirim. 12 yıllık aktif futbolculuk yaşantımda bir kez dahi kırmızı kart görmedim.

Futbol oynadığım dönem, okulda derslerden arta kalan vakitlerimde müziğe olan ilgimden dolayı müziği değerlendirdim, Halk Eğitim Müdürlüğü’nde müzik ve müzik aletlerini çalma eğitimi aldım. 2003 yılında yılın erkek sanatçısı seçilen Serkan Çevik, Rahmetli İbrahim Erkal ile çalışan Utku Yalın, hep benim yanımda oldular. Müzik anlamında onlardan çok şey öğrendim. Proje Koordinatörüm Hakan Kırbaş da benim için çok büyük emek sarf etti.

N. PALA: Peki projelerimiz neler?

Y.SEPİL: Köy çocuklarını spor, müzik ve eğitimle bütünleşmesini sağladım. ‘Haydi Futbola’ ya da ‘Köyden İndim Yeşil Sahalara’ gibi projelerim var.

Soğukpınar köyü halkının yüreğine su serpti

N. PALA: Yasin Hocam, yılın öğretmeni seçilmenizden dolayı görev yaptığınız köyde vatandaşlar ile öğrencileriniz ne hissetti?

Y. SEPİL: Onlarda gurur duydular, çok sevindiler, benim yılım öğretmeni seçilmemden dolayı…  Tabi ki, sevinçlerinin yanında içlerine bir de korku girdi. Acaba köyü bırakıp, başka bir yere mi gideceğim diye?…  Ama Soğukpınarlıların içi rahat olsun, projelerim devam ediyor, projelerim bitinceye kadar, Soğukpınar’da kalacağım.  Şehir merkezine ya da başka bir yere gitme hakkım vardı, ama ben görev süremi bu köyde uzattım. 320 öğrencisi bulunan 210 haneli Soğukpınar Köyüne hizmet etmeye devam edeceğim. Uzun sürede bu köyden ayrılmayı düşünmüyorum.

Sosyal Medyadan tebrik yağdı

N. PALA: Hocam daha kimlerden tebrik aldınız?

Y.SEPİL: Sosyal medya üzerinden çok tebrik aldım. Ünlü Sanatçılar Orhan Ölmez, Serkan Çevik ve Nezih Üçler beni arayıp, yılın öğretmeni seçilmemden dolayı tebrik ettiler.

N. PALA: Yasin hocam, siz aynı zamanda UEFA C diplomasına sahip bir antrenörsünüz?

Y. SEPİL: Köyde görev yaptığım için vakit bulup, kent merkezine gelemiyorum, şayet şehir merkezinde olsam, takım çalıştırabilirdim. Çünkü UEFA C Lisansıl antrenörüm. Öğretmenlikte projelerim gerçekleştiğinde antrenörlük diplomamı da geliştireceğim. Antrenör olarak  Atatürk Üniversitesi TIP Fakültesi Futbol Takımı’nı çalıştırıyorum. Bana bu imkanı sağlayan Farmakoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Hacımütftüoğlu’na, Morfoloji  Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. İsmail Malkoç’a teşekkür ediyorum. Benim antrenörlüğümü geliştirmem için fırsat tanıdılar. Kendilerine çok teşekkür ediyorum.

N: Pala: Yasin Hocam, mesleğinin daha henüz ilk yıllarında olan ir öğretmen olarak, Yılın öğretmeni seçilmenizden dolayı sizleri tebrik ediyorum? Çok güzel bir söyleşi yaptığımıza inanıyorum.

Y. SEPİL: Ben de Bölgemizde çok önemli bir amme hizmetini yerine getiren Pusula Gazetesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bizimle röportaj yaptığı ve sayfalarında yer verdiği için…

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN