AFAD Cezaevinde Gaz Ölçüyor

5 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

AFAD özel ekibi, 45’i asker 51 kişinin zehirlendiği AĞRI M Tipi Cezaevi bahçesinde incelemeye aldı. Zehirlenmeye sebep olan gazın ölçümlerini saat saat yapan AFAD ekibi, hastanelerdeki tedaviye de yön verecek.

HABER MERKEZİ

Erzurum Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, 45’i asker 51 kişinin zehirlendiği Ağrı M Tipi cezaevinde gaz ölçümü yapıyor. Bölgede tespit edilen metangazı ve hidrojen sülfürün yoğunluğunu saat saat ölçen özel giysili ekipler, zehirlenmenin sebebini araştırıyor.

Olay, önceki gün sabah saatlerinde, Van yolu üzerindeki 100’üncü yıl Mahallesi’nde bulunan M Tipi Cezaevi’nde meydana geldi. Cezaevi bahçesindeki gaz sızıntısı nedeniyle, önce nöbet tutan 2 er fenalaştı. Yapılan çağrı üzerine bölgeye çok sayıda asker geldi. Fenalaşan askerlere müdahale ve olayın nedenini araştırma çalışmaları sırasında 43 asker ile 6 kamu görevlisi daha gazdan etkilendi. Olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Gazdan etkilenenler, Ağrı Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

Durumu ağır olan bir uzman çavuş ile sözleşmeli er Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Askerler, hastaneye alınmadan önce AFAD’ın Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif Nükleer (KBRN) ekibi tarafından taramadan geçirildi. Üzerlerinde çevreyi tehdit edici, zararlı madde bulunmayınca askerle hastanenin yoğun bakım ünitesinde tedaviye alındı. Ağrı’da tedavileri tamamlanan 43’ü asker toplam 49 kişi taburcu edilirken, Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesindeki askerlerin ise yoğun bakım ünitesindeki tedavisi sürüyor.

Öte yandan Erzurum AFAD Müdürlüğü’ne bağlı ekipler,Ağrı M Tipi cezaevinde gaz ölçümü yapıyor. Bölgede tespit edilen metangazı ve hidrojen sülfürün yoğunluğunu saat saat ölçen özel giysili ekipler, zehirlenmenin sebebini araştırıyor. Ekiplerin cezaevi bahçesinde bir süre görev yapacağını belirten AFAD Erzurum İl Müdürü Selahattin Karslı, 5 kişilik ekibin cezaevi bahçesinde gazın yoğun olduğu yerde saat saat ölçümler yaptıklarını bildirdi. Zehirlenmeye sebep olan gazın belirlenmesiyle askerlerin tedavisinin de buna göre yapılacağını belirten AFAD Müdürü Karslı, ölçüm sonuçlarına göre de cezaevi bahçesinde ne tür tedbir alınacağına karar verileceğini de bildirdi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN