Sayın Yarar! Azı karar, çoğu zarar!

5 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Sayın Yarar!

Azı karar,  

çoğu zarar!

Biraz havalı cümle olacak ama öyle! Erzurum, kış ve buz sporlarında bir merkez. Kayak, buz pateni , buz hokeyi ve curlingde önemli bir il. Son yıllarda arda arda gerçekleşen organizasyonlarla adı artık tüm dünyada duyulan Erzurum, Ocak ayının sonlarında yine bir önemli organizayon ile öne çıkacak. Dünya Snowboard Kupası yarışları Erzurum’da yapılacak ve çok sayıda yabancı sporcu tıpkı diğer yarışlar gibi kenti mesken tutacak, hem kente hem de dağa katma değer sağlayacak. Snowboard kupası yarışlarının, peşinde koştuğumuz olimpiyat için de bir prova niteliğini taşıyacağı için de önemi her geçen gün biraz daha artıyor. EYOF’dan sonra böyle bir yarı Erzurum’a ve dolayısıyla Palandöken’e iyi gelecektir. Snowboard kupası yarışlarının Erzurum’da yapılmasını sağlayan her kim, kimlerse onlara teşekkür ediyoruz. Galiba bu konuda en büyük pay da Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar’ındır ve onu ayrıyeten kutluyorum.

***

Özellikle kayağın Erzurum’da ki okullarda zorunlu ders olmasını istemesi, Palandöken’in 24 saat kayak yapılan bir dağ olmasını arzu etmesi, her doğan Erzurumlunun mutlaka kayak bilmesini söylemesi Erol Yarar’ın doğrularıdır. Federasyon Başkanının atlama kulelerinin işletme hakkının Federasyonlarına devredilmesi düşüncesini de mantıklı buluyorum. Doğru bir şey. Türkiye’nin tek atlama kulelerine sahip olan Erzurum’un bu atlama kulelerinden yeterince yararlanmadığı bir sır değil ve Erol Yarar burayı değerlendirmek istemekte haklı. Ancak. Aynı Erol Yarar’ın atlama kulelerinin hemen altındaki kule oteli de kendi bünyelerine alma isteğini duyuyoruz, bu tek kelime ile yanlıştır. Orası bir defa kimsenin babasının  yeri değildir, değiştirilmesi teklif bile edilemeyecek sporun anayasası gibi bir yerdir! O Yarar, Olimpiyat hazırlık merkezi olan, milli sporcuların barındığı ve devletin bir politikası olan TOHM’a dokunamaz ve o konuda uğraşları beyhude olacaktır, bilsin istiyorum. Sadece kayakçıların değil, milli buz sporcularının da barındığı TOHM Erol Yarar’ın keyfiyle devredilemez, aklından bile geçirmesin derim. Kayak için buz sporcularını görmemezlikten gelmek abesle iştigal olacaktır. Nokta.

Bunun bir de bayanı olmalı!

 Bugünki Erzurum Halk Oyunları Derneği, kabul etmek gerekirki Sebahattin Bulut’un başkalığını yaptığı o dernek değil. Adı aynı olsa da o dernekten bayağı bir uzakta. Küsüp darılmaya gerek yok. Bulut’tan sonra Erzurum Halk Oyunları Derneği’nde anlaşılmaz bir sessizlik hakim ve boşa geçen yıllar var. . Oysa bir zamanlar farklı etkinlikleri ve çalışmalarıyla parmakla gösterilen, gıpta ile izlenen ve dahi iz bırakan bir dernekti o dernek. Başında Cahit ağabey gibi Erzurum beyefendisi bir adam ve halk oyunlarına yıllarca emek vermiş bir yönetim var ama icraatta pek bir şey yok. Kendisine ait binada olmasına rağmen doğru dürüst bir tabelası bile yok ve sanki de Taşambarlar’daki o binasında ‘sığıntı’ bir görüntü içinde. Sevgili arkadaşım Alaattin Öğdüm ile zaman zaman bu durumları konuşur, çözüm yolları üzerinde dururuz. Geçen gün konuşurken tamamen gençlerden oluşan yeni bir bar ekibi kurma hazırlığı içinde olduklarını söyledi ve bu ekibin provasına davet etti. Cumartesiydi, gittim. Davul zurna eşliğinde güzel dakikalar yaşattılar bana. Yeni hazırlanan tişörtlerle bütün barları çıkartan sağlam bir ekip gördüm, sevindim. Ama.. Bunun bir de bayan takımı olmalı. 20 yılı geçmiş ben halen daha Erzurum’da bir bayan bar ekibi göremiyorum ve bu duruma çok üzülüyorum. İnşallah Halk Oyunları Derneği, erkek bar ekibi için gösterdiği heyecanı e bu gayreti bayan bar ekibi için de gösterir. Ben umudumu henüz yitirmedim, Sebahattin ağabeyinin zamanında olduğu gibi bir bayan bar ekibini bekleyeceğim.

Yol için artık bir yolunu bulun!

 Erzurum’da artık bilmeyen yok, ulaşım başlı başına bir sorun. Her geçen yıl ulaşımda yaşanan sıkıntılar kat be kat artarken hepimiz özellikle Büyükşehir Belediyesi’nden şehir trafiğine soluk aldıracak projeler bekliyoruz. Özellikle Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin’in üzerinde titizlikle durduğunu bildiğim Demirciler ile Şükrüpaşa’yı birbirine bağlayacak yeni yol projesinin uygulamaya konulmasını artık bekliyor ve istiyoruz. Kendisiyle en son görüşmem geçen yıl olmuştu ve taslak projeyi göstermiş, doğrusu o gün beni bayağı da bir heyecanlandırmıştı. Proje aşağı yukarı hazırdı ve finansının teminine çalışılıyordu. Ancak, aradan uzun bir süre geçmesine rağmen o projenin uygulanmadığını görüyor ve doğrusu sebebini de merak ediyorum. Hatta Keskin o gün şehri ikiye ayıran demiryolunun da kaldırılacağını söylemiş, ulaşımda büyük rahatlık olacağının da müjdesini vermişti. Yanlış bilmiyorsam o demiryolu da yerinde duruyor ve henüz iptali sağlanmadı! Görüldüğü üzere özellikle taşınan EBK’nın arsası da ihale yoluyla imara açılıyor, Gez Mahallesi’nde yaşanacak izdihamı artık düşünmek bile istemiyoruz. Ya bir kavşak düzenlemesi ya da yeni alternatif bir yol ile bu meseleye bir an önce çözüm bulunması gerektiği gibi gerek demiryolunun kaldırılması ve gerekse o hali hazırdaki yeni bağlantı yolunun açılması şart oğlu şart olmuştur.

Oto yıkamada devrim!

Erzurum’da bir çok sektör kendini yeniliyor. Bu sektörlerden biri de oto yıkama sektörü. Yıllarca klasik metodlarla oto yıkamanın yapıldığı Erzurum’da da artık dünya standartlarına uygun oto yıkaması yapılabiliyor. Ulusal çapta faaliyet gösteren bu oto yıkama firmalarından birinin bayiliği de önceki gün Erzurum’da açıldı. Yaşar Tanfer ve Erdal Kızıcadağ’ın sahibi olduğu AutoWash’da kimyasal ilaç kullanılmıyor  ve araçlara özel köpüklü fırçasız yıkaması yapılıyor. Çevre dostu olarak da bilinen firma detay temizlik için oto sahibi müşterilerinden uygun fiyat alıyor. Yeşil Yakutiye konutlarının zemin katıında açılışı gerçekleşen oto yıkama tesisinde tavan, taban, koltuk, torpido, bagaj temizleme, boya parlatma, çizik giderme  ve boya koruma da yapılıyor.. Açılışı Kent Konseyi Başkanı Hüseyin Tanfer yaptı.

TUTTUĞUM BABA SÖZLER: Söz var gelir geçer söz var deler geçer! (Türk Atasözüdür)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN