FUHUŞ VE ZİNADAN UZAK DURMAK

6 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Fuhuş; aile kurumunun oluşmasını engelleyen; kurulu olan ailenin dağılıp yok olmasına sebep teşkil eden; toplumdaki ahlâkî ve manevî değerlerin kökünden sarsılmasına neden olan; bir takım tehlikeli zührevî hastalıkların bulaşmasına yol açan; bu yoldaki kadın ve erkeğe toplum içindeki şeref ve haysiyetini kaybettiren; toplumdaki cinsel sapıklıkları artırarak ahlakî çöküntüyü körükleyen ve Kur’anı kerimin kesin olarak yasakladığı bir davranıştır.  Yüce dinimiz, fuhuşa ve zinaya götüren her türlü davranışları yasaklamıştır:“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o son derece çirkin bir iştir ve çok kötü bir yoldur.”(İsrâ,17/32).

Hz. Peygamber(s.a.s.) “Bir kul zina yaptığı zaman imân ondan çıkar, başının üzerinde gölgelik gibi olur; o ameli bitiridiği zaman imân ona tekrar döner.”(Ebu Davut,4690; Hâkim, 1/22) buyurmuştur.

Dinimiz; insanın, can, mal, ırz ve namusunu, maddi-manevî bütün değerlerini korumak için fuhşu haram kılmıştır.

 

HZ. PEYGAMBER’İN(s.a.s.) ZİNA HAKKINDA BİR GENCİ İKNA ETMESİ

Ahmed bin Taberânî, Ebu Ümâmeden şöyle nakletmektedire:

“Kureyşten bir genç, Hz. Peygamber’e geldi ve “ Ya Resulşullah izin ver de zina yapayım” dedi. Bir grup insan, gencin üzerine yürüdü ve onu azarlayarak sus sus! dediler. Hz. peygamber, “Yaklaştırın onu” dedi. Hz. Peygamber, gence, “Sen, Annene, kızına, kız kardesine, halana, teyzene  zina yapılmasını ister misin ?” dedi.Genç, “Canım sana feda olsun Ya Resûlallah, vallahi hayır, istemiyorum !” dedi.Hz. Peygamber, “ Diğer insanlar da, halk da annelerine, kızlarına, kız kardeşlerine, halalarına ve teyzelerine zina yapılmasını istemezler.” dedi. Ve elini Gencin omzuna koyarak “Ey Allah’ım, O’nu bağışla, O’nu zinadan koru” dedi. Bu olaydan sonra genç kadınlara hiç iltifat etmez oldu.”(M.Yusuh Kandehlevî,Hayatü’s Sahabe,C.4,s.5)

 

 

BİR AYET,

“Allah’a karşı gelmekten ve akrabalık bağlarını koparmaktan sakının…” (Nisâ,4/1)

BİR HADİS:

“…Allah buyurdu ki: Kim akrabasına ilgi gösterirse ben de onunla ilgilenirim. Kim akrabasıyla bağını keserse ben de onunla bağımı keserim”          (Buhari, Tevhid, 35)

 

Doç.Dr.Muammer  OYTAN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN