Üniversiteden Açıklama Geldi…

7 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Atatürk Üniversitesi’nde Meriç Aybar’ın 2015 yılında yazdığı ve incelendiğinde yalnızca ‘içindekiler’ bölümünden oluştuğu iddia edilen doktora tezi, sosyal medyada bomba etkisi yaptı. Atatürk Üniversitesi, konunun incelenmesi için komisyon kurulduğunu duyurdu.

 Doğa ALCA / ERZURUM

Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Eğitimi bölümünden mezun olan Meriç Aybar’ın, 2015 yılında hazırladığı doktora tezi sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü. Tez de kaynakça olarak gösterilen eserlerdeki bilgilerin kopyala-yapıştır şeklinde kullanıldığı, çeşitli imla hataları olduğu ve İngilizceden yanlış ifadelerin kullanıldığı iddia edilirken, doktora çalışmasının incelenmesi istendi.

YÖK: Bizle ilgisi yok

’19 YY.’da Osmanlı’yı Ziyaret Eden Yabancı Yazarların Eserlerinde Osmanlı Halk Hayatının Derlenmesi’ adlı tez ile ilgili olarak Yükseköğretim Kurumu’ndan (YÖK) resmi bir açıklama yapmadı. Ancak adının açıklanmasını istemeyen bir YÖK yetkilisi, konuyla ilgili muhatabın kendileri olmadığını, yazılan tezlerin gerekli şartları taşıyıp taşımadığına ilişkin tasarrufunun Atatürk Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nde olduğu bilgisini verdi.

Meriç Aybar, “Hukuki süreci başlattık”

Bu arada tezin yazarı Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Meriç Aybar, kendisi ve danışmanlığı yapan Yrd. Doç. Dr. Selahattin Tozlu’ya yönelik bir linç kampanyası yürütüldüğünü öne sürdü. Hukuk sürecini başlattıklarını paylaşan Aybar, “Mahkeme sonuçlanınca gerçekler ortaya çıkacaktır. Olay aslında hocamın şahsına yöneliktir” dedi.

Tez danışmanı: Olay şahsıma yönelik kişisel saldırı

Tartışmalı tezin danışmanlığını yürüten Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Selahattin Tozlu ise kendisine tuzak kurulduğunu iddia etti. Tozlu, “Biz tezi kabul ettik ama bazı yerlerinin düzeltilmesini istedik. Bu bir takım eksik olan düzeltmelerin yapılmadan da YÖK’e servis edilmemesini ısrarla enstitüye bildirdik. Oradaki memur enstitünün de onaylamasının ardından bunu kulak arkası edip YÖK’e servis etmiş” diye konuştu.

Kutsal kitap yazmıyoruz, eleştirilebilir

Tezin konusuyla ilgili yapılan eleştirilere değinen Tozlu, “Tezin konusu güzel, başlık ortada. Türkiye’de bu konuyla ilgili tek satır yok. Kaynakçayı eleştirecek bir şey yok o kitaplar da bizim elimizde. Alakam olmayanı neden kaynakça kullanayım. Biz kutsal kitap yazmıyoruz eleştirilebilir elbette. Hakaret boyutuna vardırıyorlar kimse bir satır çalıntı var diyebiliyor mu? Bunu kitap olarak da yayınlayacağız. Her eser tek tek incelendi. Alanındaki tek bir tezdir baksın araştırsınlar” şeklinde konuştu.

Jüri başkanı konuşmadı

Tezin incelemesini yapan ve aynı zamanda Jüri Başkanı olan Erzincan Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Salim Gökçen de konunun hukuksal bir süreci olduğunu anımsatarak, açıklama yapmak istemedi.

Üniversite inceleme komisyonu kurdu

Sosyal medyada tartışma konusu olan tezle ilgili olarak Atatürk Üniversitesi de harekete geçti. Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Üniversitemizde 2015 yılında yapılan bir doktora tezi ile ilgili basın ve sosyal medyada yer alan haber ve yorumlara istinaden konunun incelenmesi amacıyla bir komisyon kurularak gerekli işlemler başlatılmıştır. Süreç rektörlüğümüz tarafından titizlikle takip edilmektedir. Kamuoyunu duyurulur” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN