KUDAKA Kesenin Ağzını Açtı

26 Aralık 2017
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

KUDAKA Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, ajansın teklif çağrısına çıktığı üç ayrı mali destek programında Turizm ile Üretimin Geliştirilmesi, Sosyal Altyapının Geliştirilmesi ve Yerel Kapasitenin Geliştirilmesi projelerine 14 milyon lira kaynak ayrıldığını bildirdi.

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM

Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Sway Hotel’de basın toplantısı düzenleyen Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Demirdöğen, ajansın bir yıllık faaliyetlerini değerlendirdi. Ajansın kurumsal ilke ve değerlerinin amaç ve hedefler doğrultusunda faaliyetlerinin belirlendiği stratejik plan hazırlandığını belirten Demirdöğen, planlama, araştırma ve raporlama faaliyetlerinin sürdüğünü dile getirdi. Sağlanan mali ve teknik desteklerden de söz eden Genel Sekreter Demirdöğen, 2017 yılında ajansın teklif çağrısına çıktığı üç ayrı mali destek programının hazırlık çalışmalarının yürütüldüğünü söyledi.

İşte o destekler

Prof. Dr. Demirdöğen mali ve teknik destekler başlığında şu bilgileri verdi. Turizm ve Üretimin Geliştirilmesi 7 milyon, Sosyal Alt yapının ve Turizm Alt yapısının geliştirilmesi 4 milyon ve Yerel Kapasitenin Geliştirilmesi 3 milyon olmak üzere mali destek programlarının toplam bütçesi 14 milyon liradır. 2017 yılında üç güdümlü proje fikri için mutabakat ve ön çalışmalar yapılmıştır. Kalkınma Bakanlığı tarafından başarılı bulunan Erzincan ‘Güneşle Gelen Güç’ projesinin sözleşmesi imzalanmıştır. Ayrıca Erzurum’dan 14, Erzincan’dan 8 ve Bayburt’tan 3 proje olmak üzere toplamda 25 proje başvurusu alınmış ve 11 proje başarılı bulunarak desteklenmiştir.”

70 milyonluk bütçe harekete geçirildi

Ajansın uyguladığı mali destekler kapsamında başarılı bulunan ve sözleşme imzalanan projelerin uygulama süreçlerinin de yürütüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Demirdöğen, şöyle devam etti.

“2017 yılı boyunca 2015 yılı Yerel Kapasitenin Artırılması, 2016 yılı Üretimin Geliştirilmesi ve 2016 yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında toplam 58 projeye 10,5 milyon kaynak aktarılmıştır. Destek sözleşmesi imzalanan 43 projeye sağlanan 24,2 milyon liralık ajans desteğiyle toplamda 70 milyon liralık bir bütçe harekete geçirilmiştir. Güdümlü Proje Desteği kapsamında Erzurum Kültür ve Fuar ve Kongre Merkezi, Bayburt Tarım Yerleşkesi ve Güneşle Gelen Güç projeleri ile toplam 13,2 milyon liralık destek sağlanmıştır.”

 

 

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • üretime 14 milyar tl ayırdıysan üretim nerde? üretim burdaysa para nerde? ula hani kablo hani saat?
    27 Aralık 2017 02:10

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN