KUŞBURNUNUN FAYDALARI.

30 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Kuşburnu 1000 metreye kadar yükseltilerde verimli olarak yetişen. Çok yıllık bir bitkidir. Gülgillerden olan kuşburnu kökleri suyu gövdesi güneşi seven bir yapıya sahiptir.
Kuşburnu bitkisi genelde bahar aylarında yapraklanıp çiçeğe dursa da sonbahar aylarında yapraklarını döker ve meyve verir. Kuşburnu ülkemizde de çokca bulunmaktadır. C vitamini bakımından en zengin meyvedir. Portakaldan çok daha fazla C vitamini içerir. Kuşburnu taze olarak veya kurutularak kullanılır.Kuşburnu çayının yanı sıra kuşburnu marmelatı, kuşburnu pekmezi ve kuşburnu reçeli kuşburnu meyve suyu olarak da tüketilmektedir.
Kuşburnunu meşhur yapan onu eşsiz çayıdır. Bu gün dünyanın birçok ülkesinde gerçekten çok fazlaca tüketilen kuşburnu çayı C vitamini B ve E vitamini açısından oldukça zengindir.

Kuşburnunun faydaları;

Kuşburnu içerdiği C vitamini nedeniyle vücuda direnç sağlar,

Grip nezle ve bunlara bağlı vücut direncini kıran vakalarda destekleyici tedavide kullanılır.

Kuşburnu gerçekte çok iyi bir anti doksidandır. Bu özelliği onu kanserle savaşta haklı bir üne kavuşturur. Özellikle kabuklu yapısı bağırsaklarda düzenleyici etkiye sahiptir.

Ülkemizde Ayrıca şeker hastalıklarına ve ishale karşı kullanımı çok yaygındır.

Bağırsaklarda kurt düşürücü olarak da kullanmaktadır.

Vücutta biriken özgür radikalleri yok eder, kanserli hücrelerin yok edilmesine karşı vücudu destekler. Ek olarak kalp ve damar sağlığını destekleyerek erken yaşlanmaya karşı vücudu destekler.  Kalp krizi riskini azaltmada etkili gıdalardan biri olabilir. Meydana getirilen araştırmalar, kuşburnunun kan şekerini düzenlediğini ortaya koymuştur. Gerek kuşburnu gerekse şekersiz kuşburnu marmelatı kan şekerini dengelemektedir. Kuşburnunun yararları içinde, idrar söktürücü olması, vücuttan toksin maddelerin atılmasını hızlandırması, bağırsak hareketlerini arttırması sayılabilir. Meydana getirilen bir araştırmada yüksek konsantrasyonlarda kuşburnu aslı, meme kanseri hücrelerinin çoğalmasını yüzde 45 oranında azalttığı ve beyindeki kanserli hücre çoğalmasını düşürebildiği görülmüştür. Kuşburnu kemik sağlığına katkıda bulunmaktadır. Bilhassa romatizma, iltihaplı eklem hastalıkları benzer biçimde problemlere karşı kuşburnu çayı tüketmek tavsiye edilmektedir. Kuşburnu çayı cilt dokusunun sıhhatli kalmasını, cildin elastikiyetini koruması açısından tesir gösterebilmektedir. Kuşburnu düşük miktarlarda kullanılırsa oldukça güvenlidir. Kan inceltici ilaç kullananların dikkatli tüketmelerinde yarar vardır.

MARMELET YAPIMI

Kuşburnu kaynatıldıktan sonra süzülür süzülürken posası eldiven yardımıyla ince elekten geçirilir içindeki tüylerden ve çekirdekten arınan kuşburnu suyu tekrar kaynatılır kayna ma esnasında yeteri derece de şeker ve nişasta katılır ve kaynamaya bırakılır kaynama süreci bittikten sonra kâselere bırakılıp soğuması sağlanır.

MEYVE SUYU YAPIMI

Kuşburnu kaynatıldıktan sonra süzülür süzülürken posası eldiven yardımıyla ince elekten geçirilir içindeki tüylerden ve çekirdekten arınan kuşburnu suyu tekrar kaynatılır kayna ma esnasında yeteri derece de şeker eklenerek soğumaya bırakılır ve tüketilmeye hazır hale gelir.

KUŞBURNU ÇAYI

1 su bardağı kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ince kıyılmış kuşburnu eklenerek 15 dk demlenir süzülerek içilir. Günde 3 bardak içilebilir.

Bir insana iyi gelecek (diğer meyve-sebzeler vb. de dahil) bir diğerine zarar verebilmektedir.Bu sebeple; lütfen bu yazıda okuduklarınızı mutlaka doktorlara danışarak kullanın.
Sağlık ve sevgiyle kalınız…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN