Yılın Son Huzur Operasyonu

31 Aralık 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Yeni yıla merhaba demeden önce güvenlik güçleri Doğu Anadolu’da ‘huzur’ operasyonları düzenledi. Başta Erzurum ve Van olmak üzere bölge illerinde çok sayıda aranan kişi yakalanırken, trafik kurallarına uymayanlara cezai işlem uygulandı.

Güvenlik güçleri Doğu Anadolu Bölgesi’nde yılın son huzur operasyonuna imza attı. Başta Erzurum ve Van olmak üzere bölge illerinde çok sayıda aranan kişi yakalanırken, trafik kurallarına uymayanlara cezai işlem uygulandı.

Erzurum’u didik didik aradılar

Türkiye genelinde jandarma ve polis tarafından yapılan huzur operasyonları kapsamında Erzurum didik didik arandı. Erzurum Emniyet Müdürlüğüne bağlı trafik ve asayiş ekipleri Erzurum merkez ve bağlantılı yollarda uygulama yaptı. Uygulamalarda şüphe üzerine durdurulan 1 araçtan 2 adet ruhsatsız tabanca, tabancalara ait 2 adet şarjör ve 15 adet 9 mm dolu fişek ele geçirildi. 3 şüpheli şahıs gerekli işlemler için polis merkezine teslim edildi. Yine durumundan şüphelenilen 6 kişiye maksat dışı bıçak taşımaktan idari işlem yapıldı.

Sabit, yol uygulaması ve umuma açık yer uygulamaları şeklinde Erzurum il merkezi ve ilçelerde 580 personel, 86 ekip ve 3 köpek ile yapılan Türkiye Güven Huzur Uygulaması operasyonlarında 5 bin 170 şahıs ile bin 434 aracın sorgulandığı, 269 işyerinin denetlendiği, yapılan sorgulama ve denetimlerde, değişik suçlardan aranan toplamda 14 şahsın yakalandığı açıklandı.

Uygulamalarda 42 araca toplamda 26 bin 983 TL cezai işlem uygulanırken 8 araç trafikten men edildi, 1 hacizli yakalamalı olan araca gerekli işlem yapıldı. 1 işyeri hakkında kumar oynatmaktan 1 şahsa adli, 4 şahsa idari işlem yapılarak 908 TL para cezası uygulandı. 1 işyerine ruhsatı bulunmadığından, 1 işyerine vergi levhası bulunmadığından, 2 işyerine çalışanların kimlik bildiriminde bulunulmadığından, 1 işyerine canlı müzik ruhsatı olmadığından, 1 işyerine 4207 SKM kapsamında işlem yapılmak üzere tutanak düzenlendi.

3 bin 431 kişi sorgulandı

Van’da sabit yol kontrolü, araç ve şüpheli araması yapıldı. Denetimlerde 21.00-23.00 saatleri arasında ise halka açık yerler kontrol edildi. Jandarma bölgesinde 121 ekip ve 583 personelin katıldığı denetimlerde 3 bin 431 kişinin sorgulaması yapılırken, 1653 araç kontrol edildi. Kontrollerde çeşitli suçlardan aranan 4 kişi yakalanırken, denetimlerde görevli jandarma trafik timleri tarafından 26 araç sahibine 23 bin 209 TL idari para cezası uygulanırken, 14 araç trafikten yasaklandı. Hacizli yakalamalı olan el konulan 3 araç yedi-emin otoparkına çekildi.

Muradiye ilçe Jandarma Komutanlığı tarafından bir araçta yapılan aramada yurda kaçak yollarla sokulduğu tespit edilen 3 bin paket sigara ele geçirildi. Jandarma ekipleri tarafından Erciş ilçesindeki uygulamada ise Bakırköy Ağır Ceza Mahkemesi tarafından “Terör Örgütü Propagandası Yapmak”suçundan aranan 1 kişi yakalanarak adli makamlara çıkartılmak üzere gözaltına alındı.

En tatlı denetim

Bingöl’de 423 güvenlik görevlisinin katılımıyla huzur ve güven uygulaması yapıldı. Kent merkezinde 12 sabit noktada toplam 423 personelin katılımıyla huzur ve güven uygulaması gerçekleştirildi. Uygulama kapsamında şüpheli şahısların kimlik kontrolü yapıldı, durdurulan araçlar didik didik arandı.

Kalkınma Bakan Yardımcısı Yusuf Coşkun, Vali Ali Mantı, Emniyet Müdürü Metin Akay ve Jandarma Komutanı Albay Mevlüt Dirim de kontrol noktalarında polis ve jandarma ekiplerini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Yusuf Coşkun ve İl Valisi Ali Mantı, Ekinyolu jandarma güvenlik noktasında durdurulan bir otobüsteki öğrencilere baklava ikram etti.

Huzur operasyonunda bir terörist yakalandı

Bitlis’te sabit yol denetimi, araç ve şüpheli araması yapıldı. Denetimlerde halka açık yerler kontrol edildi. Jandarma bölgesinde 50 ekip ve 186 personelin katıldığı denetimlerde bin 937 kişinin sorgulaması yapılırken, 262 araç kontrol edildi. Yapılan kontrollerde PKK terör örgütüne üye olmak suçundan aranan 1 kişi yakalanırken, denetimlerde görevli jandarma trafik timleri tarafından 8 araç sahibine 2 bin 438 TL idari para cezası uygulandı. İçkili bir iş yerine konsomatris çalıştırmaktan ve sigara içilmez levhası asmamaktan, 4 işyerine ise açma ve çalıştırma ruhsatı bulundurmamaktan adli ve idari işlem yapıldı.

Bin 227 kişi sorgulandı

Kars’ta, ‘Türkiye Güven Huzur Uygulaması-9’ kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü’nce kente 27 ekip, 129 personelle güvenlik uygulaması gerçekleştirildi.

Kars Emniyet Müdürlüğü’nce gerçekleştirilen asayiş uygulamasında, narkotik, terör, kaçakçılık ve organize, özel harekat, çevik kuvvet ve trafik ekipleri görev aldı.

Harakani Havalimanı, Tren garı, Otogar, Eski Otogar mevkiinde sabit, kent merkezinde yaya olarak polis uygulama yaptı. 727 kişi GBT sorgulaması yapıldı. 502 araç kontrol edildi. 44 sürücü ve araca toplam 34 bin 604 TL. cezai işlem uygulandı. 4 araç trafikten men edildi.

Asayiş uygulamasında ayrıca 77 işyeri kontrol edildi, bin 227 GBT sorgulaması yapıldı, 2 işyerine ve 2 kişiye toplam bin 918 TL. cezai işlem uygulanırken, 1 kişi hakkında 6136 Sayılı Kanun’a muhalefetten adli işlem yapıldı, 2 adet av tüfeği ve 6 adet fişek ele geçirildi. DHA-İHA

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN