TAŞERON İŞÇİLERİN KADRO MESELESİ

10 Ocak 2018
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Taşeron işçilerin kadro başvuruları 2 Ocak 2018 tarihi itibarı ile başladı ve başvurular 11 Ocak 2018 Perşembe günü mesai bitiminde son bulacaktır. Bu bağlamda taşeron personelin kadroya geçiş yönetmeliği 1 Ocak 2018 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı.

Bu yönetmeliğe göre başvuru elden yapılacak olup kargo ya da farklı yollarla yapılan başvurular geçersiz olacak ve belirtilen süre içinde yapılmayan başvurular dikkate alınmayacaktır. Başvurudan sonraki tarihler içinse, tavsiye niteliğinde süreler oluşturulmuş olup bir aksama olmaması halinde 2 Nisan 2018 günü itibariyle kadro işlemleri tamamlanmış olacaktır. Bu bakımdan başvuru sonrası süreç, ‘tespit komisyonu incelemesi ve hak sahiplerinin ilanı’, ‘ilana itiraz’, ‘itirazın incelenmesi ve kesin listenin ilanı’, ‘sınavın gerçekleştirilmesi’, ‘sınav itiraz komisyonuna itiraz’, ‘itiraz incelemesi ve kesin listenin ilanı’ şeklinde devam edecektir.

Taşeron işçiler,  kadroya geçiş yönetmeliğine göre gerekli evrak ve doldurulacak formları ilgili birimlere sunarak müracaatlarını yapabileceklerdir. Bu itibarla başvuru formu, güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması formu ve örnek sulh ve feragat dilekçesi gibi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan evraklar tamamlanarak başvuru yapılmalıdır. Nitekim başvuru esnasında eksik evrak çıkması durumunda başvuru kabul edilmeyecektir.

Başvuru sahipleri hakkında Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliğine uygun olarak başvuru sırasında ilgili Yönetmelik ekindeki form doldurulmak suretiyle arşiv araştırması yapılması istenecektir.

Başvurular, ilgili idare bünyesinde oluşturulacak tespit komisyonunca incelenecek ve sonuçlandırılacaktır. Tespit komisyonu kararı ile kimlerin sınava girip girmeyeceği belirlenecektir.

Sınav; yalnızca yazılı, yalnızca sözlü, yalnızca uygulamalı şekilde yapılabileceği gibi yazılı ve sözlü, sözlü ve uygulamalı şekillerde de yapılabilir. Sınava katılacakların görev yaptıkları alanlar dikkate alınarak farklı işlerde çalışanlara farklı yöntemde sınav uygulanabilmesi mümkündür. Sınav soruları çalışanların iştigal ettiği konulardan seçilir. Yazılı sınav, sınav kurulu tarafından yüz puan üzerinden değerlendirilir ve tutanağa geçirilir. Sınavda başarılı sayılmak için en az elli puan almak şarttır. Sözlü ve/veya uygulamalı sınavda adaylar “başarılı” ya da “başarısız” olarak tutanağa geçirilir.

Taşeron işçiler kadroya geçerken her ne kadar memur statüsünde olacaklar ise de şu an itibarı ile maaşları değişmeyecektir. Yani geçiş mevcut maaşları ile birlikte olacak olup taşeron işçiler mevcut ücreti üzerinden maaş almaya devam edeceklerdir. Kazanmış oldukları kıdem ve yıllık izinler olduğu gibi korunacaktır. Maaşlara 52 günlük ikramiye de eklenmiş olacaktır. Ancak tayin hakları bulunmayacaktır.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • suriyelilere iş vermektense gene kendi memleket evladımız işe girsin hayırlı olsun. dünyadan umudunu kesenlere (işsize-asgari ücretliye) bir umut yok mu Ya Rab!
    11 Ocak 2018 02:00

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN