Kadın Temalı ‘Dış Ses’ İzleyiciyle Buluşuyor

16 Ocak 2018
2 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzurum Devlet Tiyatrosu, Zeynep Kaçar’ın yazdığı İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Dilek Güven’in sahneye koyacağı, kadın olmanın dayanılmaz ağırlığını işleyen ‘Dış Ses’, 18 Ocak’ta  tiyatro severlerle buluşuyor.

Doğa ALCA

Biri ev kadını diğeri iş kadını olan iki kadının, bir sabah kabinlerin içerisinde uyanışını ve ‘dış ses’ tarafından kendilerine sorulan soruları sorgulayarak çıkış yolu arayacakları tiyatro izleyicilerini bekliyor.

Oyunun içeriğine ilişkin bilgi veren İstanbul Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Dilek Güven, seyirciyle buluşacak olmalarının heyecanını yaşadıklarını belirtti. ‘Kabinlerden nasıl çıkılır?’ı izleyeceklerini söyleyen Güven,

“Yaşamdaki varoluşunu, kadının yaşadığı zorlukları anlatan bir oyun. Ama bunu nasıl anlattık; sahnede iki tane kadın var; birisi iş kadını diğeri ev kadını. Önce bu her iki kadının dışarıdaki bir erkek sesiyle bir takım komutlarla günlük işlerini, rutinlerini yaptığını görüyoruz. Daha sonra bu kadınlar bir sabah uyanır ve kendilerini başka bir düzlemde, kabinlerin içerisinde bulurlar. Bu kabinler kapalıdır ama aslında bir sınırlamayı gösterir. Buradan nasıl çıkacaklarını bilemezler. Sonra ‘dış ses’ dışarıdan konuşarak kadınları yargılar ve onlara sorular sorar. Bu kadınlar sorulan sorulara cevap verirken bir parça yavaş yavaş düşünmeye başlarlar. Daha sonra dış ses bunları yargılar. Bu kabinlerin içinde sonsuza dek kalmak üzere yargılar ve sonrasında dış ses çekilir. Kadınlar kabinin içerisinde bir çıkış yolu aramaya çalışırlarken birden bire o noktadan itibaren aslında yalnız olmadıklarını görürler. Kendisi gibi başka bir kadın da kabinin içerisindedir. Kendi yaşantılarıyla yüzleşmeye başlarlar. En sonda oyun ‘bu kabinlerden nasıl çıkılır?’ı izleyeceğiz” diye konuştu.

Zengin bir kadro

İlk olarak Çarşamba akşamı seyirciyle buluşacak olan ‘Dış Ses’in kadrosu ise şu şekilde: yazar Zeynep Kaçar, rejisör Dilek Güven, reji yardımcısı Merve Gül, dekor-kostüm Özge Akarsu, ışık Yüksel  Aymaz, müzik Emin Serdar Kurutçu, hareket düzeni Tuğba Özkul, reji asistanları Tufan Emre Ünal, Semiha Gürlevük, Bengü Atar, dramaturg Şaziye Dağyapan, roller Merve Gül, Alev Beyazoğlu, Samet Talayman, sahne amiri Serkan Ay, kondüvit Tuba Önal, ışık kumanda Murat Yayla, suflöz Özge Babaoğlu, dekor Muammer Erdem, aksesuar Gürşat Dalkılıç, perukacı Rıfat Ağırtaş, bayan kostüm Serab Kurt.

Oyunun konusu

18-20 Ocak tarihlerinde sahnelenecek oyun farklı bir izlenim sunacak. ‘Sormadığımız sorular, bir gün gelir hayatımız oluverir’ temasının işlendiği oyun tek perde olarak seyirci karşısına çıkacak. ‘Dış Ses’in spotu: “Alarmlar, sirenler eşliğinde bir sabaha ve her sabaha uyanan iki kadın: Bir ev kadını, bir iş kadın. Gizemli bir Dış ses. Bitmeyen komutlar. Bitmeyen görevler. Bitmeyen öğretiler. Kalk! Masayı topla! Çekici ol! Gömleği ütüle! Şişmanlama! Düzgün giyin! Aptal kadın! Uyu! Uyu! Ancak bir gün her şey değişir. “O gün” gelmiştir. Kadınlar gizemli ses tarafından başka bir boyuta atılırlar. Tekinsiz bir boşluk. Boşluğun getirdiği sorular. Bu soruların cevapları var mıdır? Kadınlar soruların cevaplarını verebilecek midir? En önemlisi, soruların sorulmadan önceki ‘an’a dönmek mümkün müdür artık?”

YORUMLAR 2 Yorum Yapıldı.
  • kilo verin kilo o göbeklerle o kafesten biraz zor çıkarsınız. umutsuz obeziteler sizi.
    20 Ocak 2018 01:56
  • kadınları özgür yapacağız derken emperyalizmin kölesi yapıyorsunuz. hem ne istediniz de mevcut iktidar vermedi. dün işsizlik yüzünden bunalıma giren adam karısına iki tane vurdu diye on yıl hapsi isteniyor. altınızda son model arabalarla caddeleri sokakları birbirine katıyorsunuz istediğiniz şekilde giyiniyor, yiyiyor içiyorsunuz. peki daha neyi beceremediniz, daha ne istiyorsunuz sokak ortasında çırılçıplak dolaşmak mı istiyorsunuz, aileleri parçalamak mı istiyorsunuz, yuvalar dağılsın aile sıcaklığından uzak çocuklar mı yetişsin istiyorsunuz. özgür kadın, kariyerli kadın, arabalı kadın, bikinili kadın kalıplarıyla kadınlarımızı özgür kılmaktan ziyade kafese sokuyorsunuz. siyonist destekli tiyatrolarınızı da alıp memleketimizden defolun.
    17 Ocak 2018 01:45

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN