50 Milyon Harcadık Yatırım Yapın

25 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Ardahan Yalnızçam’da Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi’nin tanıtımı Ankara’da yapıldı. Vali Mehmet Emin Bilmez, işadamlarına çağrıda bulunarak, “Kayak merkezini bu hale getirmek için 50 milyon lira harcadık. Sıra sizde, gelin yatırım yapın” dedi.

Onur SAĞSÖZ / ERZURUM

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında Ardahan Valiliği İl Özel İdaresi tarafından başlattığı ‘Ardahan Yalnızçam’da Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi’ Ankara’da tanıtıldı.

Önemli bir alternatif olacağız

Projenin uzun yıllar travmatik bir göç vermiş Ardahan’a heyecan ve sirkülasyon kazandıracağına inandıklarını belirten Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, kent ve çevresinin önemli bir potansiyel barındırdığına dikkat çekti. Başkan Köksoy, “Bu bölge kar yağışı açısından önemli bir yer ayrıca Yalnızçam Kayak Merkezi sarıçamlardan oluşan bir eko sistemi ifade ediyor. 2865 metre yükseklikte bir dağımız var. Erzurum, Kars ve Gürcistan’a yakınlığıyla da önemli bir potansiyeli olan Yalnızçam Kayak Merkezi bu noktada farklı bir lokasyon olarak yerli ve yabancı turistlere alternatif olacaktır. Tüm bunlarla birlikte sadece kış değil yazın da turizm potansiyeli olan bir yer. Tüm bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirmek istiyoruz” diye konuştu.

İşadamlarımızı yatırıma bekliyoruz

Yalnızçam Kayak Merkezi’nin bugünkü seviyeye gelebilmesi için yaklaşık 50 milyon lira harcama yapıldığını açıklayan Vali Mehmet Emin Bilmez de bölgenin imar planının ve tüm alt yapı çalışmalarının tamamlandığını açıkladı. Vali Bilmez şunları söyledi. “Bölgenin toplam alanı 2 bin 500 dönüm. Kamu birimleri için gerekli olan alanlar belirlendi ve bunun yanında turizmciler için ihtiyaç duyulan parseller hazırlandı. En küçük parselimiz 5 bin, en büyüğü de 40 bin olarak hazırlandı. Böylesine önemli bir potansiyeli olan kayak merkezimize işadamlarımızın girişimlerini bekliyoruz. Biz bize düşen ne varsa her şeyi yaptık, bundan sonra burayı canlandırmak siz işadamlarımızın görevi. Biri 1450 metre diğeri 650 metre uzunluğunda iki tesisimiz vardı. Sonrasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın öncülüğünde, AB desteğiyle şimdi 3 bin metrelik, modern bir hat yapıldı. Test dönemi de sona erdi ve fiilen kullanımına başladık. Bundan sonra tüm kayak severleri şehrimize bekliyoruz. Ama özellikle Ardahanlı işadamlarımıza yatırıma bekliyoruz.”

Bölgenin cazibe merkezi olacağız

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ise konuşmasında kentin yakın bir zamanda bölgenin cazibe merkezi haline geleceğini söyledi. Atalay, “Rüyamız, ete kemiğe büründü ve bir gerçeğe dönüştü. 93 Harbi’nden bu yana ötesine yol gitmeyen, uzun yıllar ötesini görmediğimiz bir bölgemiz vardı bizim. Artık istiyoruz ki insanımız, iş için, aş için memleketini terk etmesin. Bugün ötesine yolların uzandığı bir Ardahan’ımız var. Yollarımız açılıyor, tünellerimiz yapılıyor. Bakü, Tiflis, Kars Demiryolu gibi bir avantajımız var. Karadeniz’e ulaşacağımız Sahana tüneli de tamamlandığında Ardahan bölgenin cazibe merkezlerinden biri olacak. Bu proje sayesinde turist anlamında sınır ötesine erişimimiz çok daha kolay olacak” diye konuştu.

Projeyi tanıttılar

Konuşmaların ardından İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Anıl Aksel ile ATC firma sorumlusu ve projenin takım lideri Nezih İşçi yaptıkları sunumla proje ve Yalnızçam Kayak Merkezi’nin potansiyelini anlattılar. Bölge insanının ‘kar eziyettir’ derken şimdi ‘kar nimettir’ dediğini anlatan Anıl Aksel, “2007 yılından beri başladığımız projede sahip olduğumuz potansiyelle birlikte dezavantajları avantajlara dönüştürmek için birçok analiz yapıldı. 8 yıl boyunca çok zor ve badireler atlatarak bu hale geldik. Proje nihayete erene kadar 5 vali değiştirdik ama çok şükür sonuca ulaştırdık” dedi.

Ailelere yönelik çocuk odaklı bir kayak merkezi

Projenin takım lideri Nezih İşçi de turizmi 12 aya yayabilmek adına önemli çalışmalar yaptıklarını dile getirdi. İşçi şunları söyledi. “Her ne kadar projenin adı ‘Kış Turizmi Altyapısını Geliştirme Projesi’ olsa da bizim amacımız Ardahan’da dağ sporları merkezi oluşturup turizmi 12 aya yayabilmek. Öyle ki Yalnızçam sadece kışın değil yazın da dağ bisikleti, golf sahası ve trekking için çok elverişli. Ayrıca Çıldır Gölü’ne çok yakın olması da büyük bir avantaj. Haliyle aktivitelerimize Gürcü komşularımızı da dahil ediyoruz. Bu nedenle ‘sınır ötesi’ turizmde işbirliği üzerine toplantılar yaptık, onları Ardahan’da ağırladık. Tabi ilk etapta ilk hedef kitlemiz yurt içi pazarı, çevre iller. Ardından Ankara ve İstanbul’dan ailelere yönelik çocuk odaklı bir kayak merkezi oluşturmak istiyoruz.”

Kimler katıldı?

Ankara Grand Otel’de yapılan tanıtım toplantısına AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Oğuz Hamşioğlu, Avrupa Birliği Delegasyonu Temsilcisi Tibor Sztarıcska, Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Ardahanlı işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN