Avrupalı Gençler Kedi Sevdi

8 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) koordinatörlüğünde Avrupa Birliği Erasmus Gençlik ve Gençlik Hareketliliği Programı kapsamında Avrupa ülkelerinden gelen gençler Van’a hayran kaldı. 

Avrupa Birliği Erasmus Gençlik ve Gençlik Hareketliliği Programı kapsamında 10 ülkeden kente gelen gençler, Van bir hafta boyunca Van’ın tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini görme fırsatı buldu. Gençler, Van YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezinde koruma altına bulunan Van kedileriyle keyifli anlar yaşadı.

Türkiye’nin ev sahipliğinde Portekiz, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, Polonya, Slovakya, Letonya, Yunanistan, Litvanya ve Romanya’dan gelen gençler, Van’ın kültürel yapısından etkilendiklerini belirtti.

Erasmus Plus Gençlik Programı hakkında gazetecilere bilgi veren Van YYÜ Proje Destek Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Abdullah Oğrak, proje kapsamında Türkiye’den 30 öğrenciyi Avrupa’nın 7 ülkesine gönderirken, Avrupa’nın 10 ülkesinden de 30 genci Van’da ağırladıklarını söyledi. Avrupa’dan gelen gençlere eğitimler verdiklerini aktaran Oğrak, “Kültürler arası etkileşim yaparak kentimizi tanımalarını sağladık. Vanımızı tanıtmaya yönelik doğal güzellikleri, kültürel zenginliklerimizle ilgili tanıtımlar yaptık. Bu eğitimin bir formatı var. Bu format kapsamında düzenlediğimiz programla Vanlı gençlerle iletişim kurup arkadaşlıklar kurmalarını sağladık. Aynı zamanda Van gezileri düzenledik. Gezimiz kapsamında gençlerimiz, Van’ın zengin kültürel yapısından etkilendiler. Van kilimleri, Van balığı, Van Gölü, Van kedisi, Akdamar Adası, Van Kalesi gibi tarihi dokuyu görme imkanı buldular. Yaklaşık 10 ülkeden gençler geldi. İtalya, Portekiz, Litvanya, Estonya, Polonya, Yunanistan, Çekoslovakya, Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden gençler geldi” dedi.  iha

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN