Çöpünü çöpe at

10 Mart 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Evden işyerine giderken billboard ve otobüs duraklarındaki raketlerdeki görsel dikkatimi çekti.

Güzel ülkemizde sokağa, parklara, çevreye çöp atmak ayıptır, yazıktır, günahtır ve yasaktır . Hedef Türkiye’de sıfır atık. Çöpünü çöpe at yazıyordu.

Cumhurbaşkanlığı’nın himayesindeki  “Sıfır Atık” projesi ile; israfın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşum sebeplerinin gözden geçirilerek atık oluşumunun engellenmesi veya minimize edilmesi, atığın oluşması durumunda ise kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi hedeflendiği belirtiliyor.

Düşündüğümüzde evlerimizden hergün neredeyse çuval çuval çöp çıkıyor.

Sahi durduğumuz yerde nasıl çöp üretiyoruz?

Nasıl mı ?

İhtiyacımız olmayan ürünleri poşet poşet doldurup, alışveriş indirim kampanyaları, bir alana ikincisi bedava, bir alana ikincisi yüzde 50 ve daha bilmem ne adla düzenlenen kampanlara kanar isek olacağı budur.

Elbette her ve işyeri kendi ihtiyacını belirlemeli, ona göre davranmalıdır.

Türkiye’de hergün milyonlarca ekmek çöpe gitmektedir. Çöpe giden sadece nimet değil, paramız alın terimiz ve emeğimizdir. Ayrıca ekmeği sollayacak şekilde milyonlarca ton sebze ve meyve, bir o kadar yemek…

Daha kimbilir neleri israf edip çöpe atıyoruz.

Kampanya çok yerinde.

Hatta zor kullanılmalı.

Evinden çöpe ekmek, sebze, meyve yemek atan, geri dönüşümü olacak iken, bu ülkenin kaynaklarını çöpe atıp zayi edenlere cezai müeyyide uygulanmalı.

Çöpümüzü çöpe atalım, israf edilmemesi gerekenleri de israf etmeyelim.

Yazıktır, ayıptır ve günahtır…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN