Gazete Pusula Reklam

Turizm Haftası Coşkulu Başladı

16 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan ve bir hafta sürecek olan ‘Turizm Haftası’, Erzurum’da mehteran ve bar gösterisiyle coşkuyla başladı.

Doğa ALCA

42’nci Turizm Haftası kapsamında Havuzbaşındaki Atatürk Anıtında çelenk sunum töreni yapıldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Cemal Almaz tarafından Atatürk anıtına çelenk sunumunun yapılmasının ardından başlayan törenlere, Gençlik ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanları, kurum temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasının ardından konuşma yapan İl Kültür ve Turizm Müdür Cemal Almaz, Turizm sektörünün önde gelen bir değer olduğunu ifade ederek, “Yeni bir turizm haftasına daha kavuştuk. 42. Turizm Haftasını hep birlikte kutlamanın sevincini yaşıyoruz. Turizme çok eskiden bacasız fabrika denilirdi gerçekten de öyle. Son zamanlarda Türkiye turizmle ilgili değerlerini keşfetmeye, değerlerini yaşamaya ve değerlerinden yeni istihdam alanları oluşturmaya başlamıştır. Özellikle tarih ve kültür turizmi, özellikle dağ ve kış sporları turizmi ve yeni gelişen yeme-içme turizmi, turizm alanındaki yeni açılımlar doğurmuştur” diye konuştu.

420 bin turistle hedefi yakaladık

Erzurum’un turizm hedeflerini yakaladığını söyleyen Cemal Almaz, 2017 yılında turist sayısının üç kat arttığını belirtti. Almaz, “2016 yılında geceleyen turist sayımız 148 bindi. 2017 yılında bu rakamı 420 bine kadar çıkardık. Büyükşehir belediyemiz, Gençlik ve Spor Müdürlüğümüz, ilgili kurumlarımız, mesai arkadaşlarımızın bunda payı büyüktür. Özellikle kış turizminde yapılan çalışmalarla da hedefi yakaladık. İrtifa kampları ile de yaza da turizm kazandırdık. Erzurum adeta turizmde altın çağını yaşıyor. Dileriz ki; bu çıkışlar bundan sonra da devam eder. Muhtemelen 2018 yılını da 600 bin turist ile kapatırız” sözlerini kullandı.

Herkesi bekliyoruz

Turizm haftası kapsamında bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerin yapılacağını da paylaşan Almaz, “Bir hafta boyunca bir farkındalık oluşturmak ve halkımızın turizme duyarlılığını artırmak amacıyla bir dizi programlar hazırladık. Bu hafta boyunca çeşitli özel etkinlikler yapacağız. Halkımızın bu etkinliklere katılımını bekliyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından Milli Eğitim Müdürlüğü bar ekibi tarafından baş bar gösterisi yapıldı. Büyük ilgiyle izlenen bar gösterisi çevredekilerden büyük alkış aldı. Bar gösterisinin ardından ise Büyükşehir Belediyesi Mehteran takımı katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

 Bir hafta sürecek etkinlikler

42’nci Turizm Haftası kapsamında yapılacak etkinlikler ise şu şekilde;

17 Nisan Salı günü, saat 10.00´da, İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü binasında, kitap ve arşiv yerel gazete sergisi.

Saat 12.00’de, Çifte Minareli Medresede, yemek yarışması.

Saat 13.00´de, Çifte Minareli Medresede, cağ kebap ve kadayıf dolması ikramı

18 Nisan Çarşamba günü, saat 10.00’da, Yakutiye Medresesinde, fotoğraf sergisi

Saat 13.00’de, Atatürk Üniversitesi Rektörlük arkası, etli pilav ve demir tatlısı ikramı

19 Nisan Perşembe, saat 10.00’da, Kongre Binası, Esma-ül Hüsna sergisi

Saat 13.00’de, öğrencilere spor tesislerinin gezdirilmesi

Saat 20.00’de, öğrencilerin Aziziye Termal Tesislerinde ağırlanması

20 Nisan Cuma, saat 11.00’de, öğrencilere tarihi eserlerin gezdirilmesi

Saat 14.00’de, öğrencilere Palandöken Kayak Merkezinin gezdirilmesi

21 Nisan Cumartesi, saat 09.00’da öğrencilere Uzundere gezisi

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN