Para Dijitalleşecek

28 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

İş Yatırım ve Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, gelecekte paranın dijital hale geleceğini bildirdi. Son zamanlarda ismini sıkça duyduğumuz ‘Bitcoin’le ilgili de değerlendirmede bulunan Manukyan, “Bitcoin kendisi dijital imzalar zinciridir” açıklamasında bulundu.

Sevgi Canpolat

Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonometri Kulübünün düzenlediği ‘Dünya Ekonomisi ve Kripto Paralar’ konulu konferansta konuşan Şant Manukyan, parasal sistemin bir anda değişebileceğini söyledi. Büyük bir ekonomik yada sosyal krizin sonucun da ve ya talep olması halinde büyük ihtimalle paranın dijitalleşeceğini anlatan Manukyan, “Büyük ekonomistler ne diyor, silah ticareti kara para, uyuşturucu da kullanılan paranın önüne geçilmesini istiyor. Bunun önüne geçmenin en kolay yolu kayıtlı zincirin merkezi otorite tarafından yani devlet tarafından tutulmasıdır. Parayı bugün dijital hale getirmekle bütün o kayıtları takip edebiliyor hale geliyorsun. Bakın o zaman terörün, uyuşturucunun finansmanı, ya da kara para aklamak mümkün mü? Çok kolay bir şekil de tespit edilebilir. Ancak bunun kötü yanı ise bugün nasıl kredi kartı ile yaptığınız her harcama kayıt altında. Bankalar tamamen size uygun promosyonlar gönderiyor. Çünkü sizin nasıl bir harcama yaptığınızı  biliyor, devlette sizin her türlü harcamayı yaptığınızı biliyor olacak. Yani paranın verdiği anomiteyi ortadan kaldırmış olacak” dedi.

Konferansta son zamanların en çok konuşulan para birimi ‘Bitcoin’le ilgili de açıklamalarda bulunan Manukyan, şunları söyledi: “Bitcoin’in kendisi nedir dediğimiz de aslın da bitcoin kendisi dijital imzalar zinciridir. Dijital imzalardan kastımız ne para ile işlem yaptığımız da  beş lirayı size verdiğinde siz o beş lirayı başka birisine veriyorsunuz. O başka birine veriyor. O beş lira devamlı olarak dönüyor. Hareket halinde. Peki banka üzerinde işlem yaptığımız da böyle oluyor mu? Yani ben İş Bankasından  maaşımı aldım, hesabım var birine borç on lira aldığım da başkasının kasasını açtım on lirayı aldım. Tekrar borç aldığım kişinin kasasını açtım tekrar oraya koydum mu yapıyor? Hayır basit bir kayıt değiştiriyor bitcoinde de aynı şey var aslında. Bitcoin yollamıyorsunuz bitconi de almıyorsunuz. Bitcoin herhangi bir yere de gitmiyor sadece kayıtlar değişiyor, imzalar atılıyor, bloga kaydediliyor. Herkese ilan ediliyor. Dolayısıyla ben de bir tane bitcoin varken sıfır beşe düşüyor herhangi bir ortam da hareket etmesi gibi bir şey sözkonusu değil.”

Konferansın sonunda İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Reşat Karcıoğlu, İş Yatırım ve Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan’a plaket verdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN