Doğu Basınının Gurur Gecesi

1 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin (DAGC) önceki gün vefat eden Gazeteci Sayıl Narmanlıoğlu adına ithaf ettiği Gazetecilik Başarı Ödülü töreni gerçekleştirildi.

Erzurum ve bölge illerinden gazetecilerin ödüllendirildiği gecede Pusula Gazetesi’nden Onur Sağsöz haber, Ahmet Aygün de sayfa düzeni dalında ödül aldı. Törende Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü Sevda Güneş İncesu Celal Kaçtıoğlu Yaygın TV Program Dalı’nda  TRT Erzurum Haber Müdürü Müslim Demircan’ın ödülünü verdi.

İrfan TARAKÇIOĞLU

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti, önceki gün vefat eden Gazeteci Sayıl Narmanlıoğlu adına ithaf ettiği Gazetecilik Başarı Ödülü Yarışması’nda dereceye giren gazetecileri ödüllendirildi.

Erzurum, Bayburt, Erzincan Kars, Ardahan, Ağrı ve Iğdır’da görev yapan gazetecilerin haber, fotoğraf ve görüntülü çalışmalarının değerlendirilmesi ve mesleğe yönelen gençlerin özendirilmesi amacıyla düzenlenen yarışmanın ödül töreni, Palandöken’deki Sway Otel’de gerçekleştirildi.

Yerel basın desteklenmeli

Törenin açılışında konuşan  Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Gazeteci Sayıl Narmanlıoğlu’nun vefatı sebebiyle büyük üzüntü duyduklarını ve yarışmayı adına ithaf ettiklerini, yarışma dallarına da merhum gazetecilerin isimlerini verdiklerini belirtti.  Anadolu Basını’nın ciddi, basın ahlakına sahip, tarafsızlık ilkesine bağlı ve objektif bir yayın organı  olarak faaliyetlerini sürdürebilmeleri için özel destek programlarının uygulanması gerektiğini kaydeden Özsoy,  yerel basının Erzurum ve bölgede yaşayanların her türlü sorununu ve bu sorunlar karşısında çözüm önerilerini gündeme getiren, tartışan, yerel yönetimle merkezi yönetim arasında köprü işlevi gören, halkın gözü kulağı konumunda olduğunu ifade etti.  Özsoy, ” Bu akşam ödül alamayan diğer meslektaşlarımız, bizim gözümüzde ödül alanlar kadar başarılı, çünkü bu coğrafyada zor koşullar altında çalışan tüm meslektaşlarımız ödülü hakediyor “dedi.

Yerel basın  daha milli

Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Genel Başkanı ve Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin de  kamuoyunda  basınla ilgili değerlendirmeler yapılırken, yerel ve ulusal gibi kavramlar kullanıldığını, bunun yanlış olduğunu söyledi. Bilgin, yerel basının duruşu ve sahip olduğu değerler bakımından daha önemli olduğunu ifade ederek, ödül alan gazetecileri kutladı.

Yerel medya önemli
Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ise bir dönem Büyükşehir Belediyesi’nde de görev yapan merhum Sayıl Narmanlıoğlu’nun adının törene verilmesi sebebiyle teşekkür ederek, rahmet dileklerinde bulundu. Sekmen, medyanın bölgenin sorunlarını dile getiren ve sorumluluklarını yerine getiren en önemli kurum olduğunu belirtti.

Medyanın yayın yaptığı kent ve bölgedeki problemleri gündeme getirerek şehirlerdeki kültür ve sosyal hayatı zenginleştirmesinin yanı sıra yöneticilerin daha dikkatli davranmasına yardımcı olduğunu dile getiren Sekmen, “Basın bir iletişim aracı olduğu gibi aynı zamanda toplumsallaştırma aracıdır.  Yaklaşık iki asırdır süredir ülkemizin en etkin basın tarihine sahip olan Erzurum medyası kente ve kent kültürüne sahip çıkıp korumak konusunda üzerine düşeni yapmaktadır ” diye konuştu.

Milletvekili Mustafa Ilıcalı da Sayıl Narmanlıoğlu için taziye dileklerini sunarak, basının özellikle yerel basının kentin vizyonu açısından çok önemli olduğuna işaret etti. Ilıcalı, 2026 Kış Olimpiyatları’na aday  olan Erzurum’un geçtiğimiz yıllarda yaptığı başarılı uluslararası organizasyonları ve kentin kış sporları ve turizminde gelişiminde yerel medyanın önemli görevler yaptığını bildirdi.

Mahalli basın halkın gözü kulağı

Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu da, bölgede 4 ilde valilik yapan birisi olarak mahalli basının gerçeği ve doğruyu halka en hızlı ve doğru şekilde anlatan bir anlayışa sahip olduğunu iyi bildiğini vurguladı.  Azizoğlu, şunları söyledi: “Bugün burada ödül alacak arkadaşlarım çok güzel fotoğraflar ve anlar yakalamışlar, çok güzel konuları haber yapmışlar. Gerçekten birbirinden güzel haberler ortaya çıkmış. Önemli olan şudur, bölgede görev yapan arkadaşlar gerçekten doğruyu vatandaşa en hızlı şekilde anlatıp göstermişlerdir. Bu arkadaşlar vatandaşların doğru haber alma imkanlarına sahip olmalarını sağlamıştır.”

Törende konuşmaların ardından Erzurum’un tanıtımına katkıları, Gazeteciler Cemiyeti ve basına desteklerinden dolayı AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen,  Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Aras Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürü Fikret Akbaş, MNG Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Aydoğan Süer ile ‘Yılın Kültür Sanat Programı’ Yare Söyle programıyla Sanatçı Nurullah Akçayır’a teşekkür plaketleri takdim edildi. Plaketleri DAGC Başkanı Feridun Fazıl Özsoy ve TGK Onursal Başkanı Nazmi Bilgin verdi.

Pusula’ya iki ödül

Yarışma töreninde, Pusula Gazetesi Muhabiri Onur Sağsöz, ‘İnsanlığın yetiştiği yerde insanlık öldü’ başlıklı haberiyle Ümit Kılıç Yerel Haber Dalı’nda, Pusula Gazetesi Görsel Yönetmeni Ahmet Aygün de ödül aldı. Sağsöz’ün plaketini Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, Aygün’ün plaketini ise Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy verdi.

Törende ayrıca Pusula Gazetesi Genel Koordinatörü Sevda Güneş İncesu da Celal Kaçtıoğlu Yaygın TV Program Dalı’nda  ödül kazanan TRT Erzurum haber Müdürü Müslim Demircan’ın ödülünü verdi. Müslim Demircan, gazetecilerin ödüllerini en çok kendilerini evde bekleyen eş ve çocuklarının hakettiğini belirtirken , ödülünü birlikte aldığı oğlu Ahmet Can  Demircan babasına özlemini bir şiirle dile getirdi. Ahmet Can’ın okuduğu şiir büyük alkış aldı.

Ödül programına, Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu,  AK Parti Erzurum milletvekilleri Mustafa Ilıcalı ve Zehra Taşkesenlioğlu,  Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Aras EDAŞ Genel Müdürü Fikret Akbaş, MNG Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Aydoğan Süer, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Genel Başkanı Nazmi Bilgin ile  sivil toplum kuruluşu temsilcileri, Ağrı Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Alaattin Arslan, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yaşar Yıldız, Ardahan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Deniz Başlı, Erzurum bölge illerinden yerel ve yaygın basın kuruluşlarının yöneticileri ile gazeteciler  ve çok sayıda davetli katıldı. Sayıl Narmanlıoğlu’nun vefatı sebebiyle törenin müzik ve eğlence kısmı iptal edildi.

Erzurum ve bölge illerinden ödül kazananlar

Öte yandan törende değişik dallarda çok sayıda 28 gazeteci ödül aldı. Ödül kazanan gazeteciler şöyle:

Mithat Turgutcan Yaygın Haber Dalı

Erzurum-AA – Yunus Okur (Köy çocuklarını müzik ve sporla okullu yaptı)

Kars – AA – Cüneyt Çelik – (FETÖ üyeleri önemli bilgileri ekmek arasına saklamış)

Ümit Kılıç Yerel Haber Dalı

Erzurum – Pusula – Onur Sağsöz – (İnsanlığın yetiştiği yerde insanlık öldü)

Ardahan – Süreç – Deniz Başlı – (Vefasızlık bu olsa gerek)

Sebahattin Yılmaz Fotoğraf (Yaygın) Dalı

Erzurum – AA – Fahrettin Gök – (Demokrasi nöbetleri)

Erzurum – İHA – Özge Bozo – (Selden kurtulmak isterken)

Cemal Çelebi Haber Fotoğrafı

Kars – AA – Hüseyin Demirci – (Mehmetçik kış mesaisinde)

Yusuf Şenocak Çevre Fotoğrafı

Ağrı – İHA – Ahmet Genç – (Kar manzarası)

Tevfik Akan Yaşam Fotoğrafı

Ardahan – İHA – Olgun Yıldız – (Camlar buz tutunca)

Sadık Engin Spor Fotoğrafı

Erzurum – Milletin Sesi – M.Cem Bakırcı – (Duaları kabul oldu)

Seracettin Avar İnternet Yayıncılığı

Erzincan Medya – Yasin Köz – (Damlaya damlaya gönül bağı kurdular)

Cihat Güngör İnternet Köşe Yazısı

Erzurum Olay – Esat Bindesen – (Rıdvan Dilmen’e cevabımdır)

Kemal Alyanak Sayfa Düzeni Dalı

Erzurum – Pusula – Ahmet Aygün – (5 Eylül 2016 tarihli birinci sayfa)

Adnan Vangölü Röportaj Dalı

Bayburt Postası – Murat Okutmuş – (Koskoca bir kültürle yoğrulan koca bir ömür)

Erzurum Yaşam – Metin Uşun – (Bir logoyla başladı, modanın gözdesi oldu)

Durdemir Bilirdönmez- Tv Haber/ Görüntü

Erzurum – İHA – Ahmet Akbuğa – (Meydan muharebesi değil aşiret kavgası)

TRT- Erzurum – Ertaç Koçak – (Elektriğin zorlu serüveni)

Kars-A Haber – Bedir Altunok – (Kaşarla yuvarlandılar)

Kars – İHA – Işık Çapanoğlu – (Ördek kaçtı dalgıç kovaladı)

Erzurum – AA – Sagip Sezginer – (Elektrik arızalarına atlı müdahale)

Erzincan – AA – Yakup Bakar – (Kazada kaybolan gözünü aradı)

Celal Kaçtıoğlu Tv Program(Yaygın) Dalı

TRT Erzurum – Müslim Demircan – (Elektriğin zorlu serüveni)

Temel Aydın Tv Program(Yerel)

Kardelen Gündem Özel Ayhan Türkez – Esat Bindesen – (Demokrasi Kahramanları)

Hasan Ali Kasır Radyo Programcılığı(Yaygın) Dalı

TRT Erzurum Radyosu -Hafize Batmaz            Doğu’nun sesi

Galip Tutar Dergi Haber Yayıncılığı Dalı :Erzurum Aktüel –        Mehmet Akif Özsoy

Yücel Söztutan Teşvik Ödülü: Bayburt – İHA – Beşir Kelleci

Hüseyin Uray Haber Teşvik Ödülü  :Kardelen TV- Duygu Şahin

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN