Müze fakiri bir şehir: Erzurum!

14 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Bir şehir tarihi geçmişe sahip olur da nasıl çeşitli müzelere sahip olmaz? Maalesef Kuzeydoğu Anadolu’nun tarih, kültür ve medeniyet kenti Erzurum, bu imkânını müzeler yoluyla ortaya koyamayan bir şehir.

Müze kurmaktaki amaç kâr elde etmek değildir; tarih, sanat ve kültür varlığını belli bir mekânda topluma sunmak, bu yolla ziyaretçileri bilgilendirmek, hatta eğitmek.

Ahmet Hamdi Tanpınar’ın tespitiyle Türk milletinin var ettiği kültür ve medeniyeti en çok yansıtan beş şehir İstanbul, Bursa, Konya, Ankara ve Erzurum’dur. İstanbul gibi Bursa’da da pek çok müze var. Mesela; Bursa Kent Müzesi, Hünkâr Köşkü Müzesi, Karagöz Müzesi, Aktopraklık Höyük Arkeoprk ve Açıkhava Müzesi, Çamlıkazık Köy Müzesi, Bursa Bıçak Müzesi, Merinos Tekstil Sanayi Müzesi, Merinos Enerji Müzesi, Yaşam Kültürü Müzesi, Sağlık Tarihi Müzesi, Bursa Göç Tarihi Müzesi, Bursa Vakıf Kültürü Müzesi vb.

Bir süre önce Bursa’yı ve Trabzon’u ziyaret ettik ve her iki ildeki müzeleri gezdik. Bursa’da müze ziyaretlerinde vatandaştan ücret alınmıyor. Erzurum’daki bir-iki müzeye ise ancak ücret karşılığı girilebiliyor. Yabancı turistlerden belli bir ücret talep edilebilir, ancak Türk vatandaşlarına müzelerimiz tamamen ücretsiz olmalıdır.

Gelelim Erzurum’a… Türk tarihini yapan şehirlerin arasında ismi anılan Erzurum’da iki müzemiz var: Arkeoloji Müzesi ile Yakutiye Medresesi’nde bulunan Türk-İslam Eserleri ve Etnografya Müzesi. Oysa Erzurum’da, Bursa’daki gibi, daha pek çok müze kurulabilir. Mesela Ermenilerin katlettiği on binlerce insanımızın hatırasını yaşatan bir müzeye sahip olmamamız büyük ayıplarımızdan biri. Türk tarihini yapan şehirlerden Erzurum, kültürel geçmişini yansıtan çeşitli tematik müzelere kavuşturulmalıdır.

Belediyelerimizin sit alanları içinde kalan ve bir kısmı onarılan tescilli evlerin bazıları bu tematik müzeler için kullanılabilir. Özellikle kale ve Üç Kümbetler çevresindeki tarihî Erzurum evlerinden uygun olan bir ikisi bu amaca hizmet edebilir. Nitekim Trabzon’daki Kanuni Evi de, eski bir Trabzon evinin restorasyonu sonucu ortayı çıkarılmıştır.

Erzurum’da Türk Soykırımı Müzesi, Kent Müzesi, 93 Harbi ve Nene Hatun Müzesi, Köyler ve İlçeler Müzesi, Atatürk Üniversitesi Müzesi vb. temalar etrafında yeni Erzurum müzeleri oluşturulabilir. Bu tür müzelerin içinin nasıl doldurulduğu konusunda fikir sahibi olmak isteyenler Bursa ve İstanbul’daki tematik müzeleri gezip görebilirler.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN