KÜRESELLEŞEN DÜNYADA KUDÜS GERÇEĞİ

16 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

ABD Başkanı Donald Trump’ın aldığı karar gereği, Tel Aviv’deki Amerikan büyükelçiliği, Kudüs’e taşındı. Gazze’de gösteri yapan yaklaşık 60 insan öldü ve binlerce insan da yaralandı.

Şu an küreselleşen dünyada gündemde olan Kudüs ve Filistin. Daha önce de gündemde olan Irak, Suriye, Kırım, Ukrayna idi.

Küreselleşen bir dünyada yaşıyoruz. Küreselleşme öyle bir şey ki yaşanan üzücü bir şeyden dolayı herkes üzüntü duyar, yaşanan mutlu bir şeyden ise herkes mutlu olur. Bu bakımdan küreselleşen dünyada hüzün ve mutluluklar birbirine bağlıdır. Çünkü neredeyse tüm ülkeler vatandaşları açısından melez bir yapıya sahip, farklı dinler bir arada yaşamakta, kültürler kaynaşmış, diller evrenselleşmiş, yaşamlar benzeşmiş… Yani neredeyse tüm toplumlarda binlerce farklılık vardır. Bu farklılıklar bir fitillense o zaman dünya patlama noktasına gelir. Peki, farklıklar ayrışmak için mi yoksa birleşmek için mi?

Mesela elmas ve kömür ikisi de aynı element olan karbondan oluşmakta. Ancak elmas ışığı yansıtır ve ışıltılı bir hal alır. Kömür ise ışıkları emer ve kapkaranlık bir hal alır. Mesela mozaik farklı maddelerden oluştuğundan çimentoya göre daha sağlamdır. Mozaik, evlerin içini süslerken ve dışarıya karşı gülümserken beton genelde alt veya iç tabakalarda ya da tek bir görüntü vermek için dış cephelerde kullanılır. Kısacası farklılıklar, bizler için güzellik ve zenginlik iken nedense birileri çıkıp bunu kendi menfaatleri için kullanmakta, bundan geçinmekte ve emelleri uğruna kavga, kargaşa çıkarmaktadır. Farklılıkları vurgulayanlar zenginlik ve şaşaa içinde yaşarken, birliği beraberliği savunanlar sıradan bir hayat yaşamaktadır.  Çünkü herkes mesleğinin ayakta kalmasını ister. Farklılığı meslek edinenlerin en çok uğraştığı şey farklılıkların her geçen gün daha da keskinleşmesi ve insanların birbirinden uzaklaşması ve nefret etmesidir.

İşte yeryüzünde bunu en acı haliyle yaşayan şehir Kudüs’tür. Her farklılığın kendine yer buluğdu şehir. Farklılıkları zenginlik olarak görülürse dünyanın en güzel şehri. Ancak farklılıkları bir kavga, ayrışma, savaş sebebi olarak görülürse dünyanın en yaşanmaz haline gebe bir şehir.

Mesela ABD, “Filistinliler için buradayız” diyor. “Bir milletin topraklarını işgal etmek, onları öldürmek” onlar için bir yer(ler)de olmak demek değildir. “Bir milleti esir almak, haklarını gasp etmek, onlara her türlü haksızlığı, hukuksuzluğu yapmak” özgürlük ve demokrasi için bir yer(ler)de olmak demek değildir.

Hitler’in en acımasız zulümlerine maruz kalan İsrail hangi akıl ve vicdanla Filistin’e ve Filistinlilere bunları yaşatabiliyor. ABD ve İsrail, demokrasi ve dünya barışını tehdit ediyor.

Varsın bu düzen böyle gitsin. Varsın Kudüs her gün ağlasın. Varsın birileri bu acıları yaşatsın, birileri bu acıları kullansın, birileri de bu acılara sessiz kalsın.

Peki, bir gün herkes gerçeği görmeyecek mi veya görmek zorunda kalmayacak mı? Bir gün gerçek hesap verilmeyecek mi?

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN