Yıllar Sonra İlk Heyecan

16 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Erzurum ve ilçelerinde görev alacak 88 çarşı ve mahalle bekçisi, düzenlenen törenle yemin etti. Dört haftalık eğitimde ter dökerek eğitimlerini başarıyla tamamlayan bekçiler, bugünden itibaren nöbette olacaklar.

Doğa ALCA

Nostalji dizilerden tanıdığımız ve uzun yıllardır hayatımızda olmayan çarşı ve mahalle bekçileri, yeniden hayatımızı girdi. Erzurum’da mahalle ve çarşılarda görev alacak olan 88 bekçi, dört haftalık eğitimlerinin ardından düzenlenen törenle yemin etti.

Yakutiye Kent Meydanında görevlerine başlayacak olan çarşı ve mahalle bekçileri için tören düzenlendi. Törene Vali Seyfettin Azizoğlu, 9’ncu Kolordu Komutanı Kolordu Komutanı Korgeneral Uğur Tarçın, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Eyüp Tavlaşoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Güray Alpar, İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, İl Jandarma Komutanı Bekir Uzun, Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, kurum müdürleri, daire başkanları ve bekçi aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve istiklal marşının ardından başlayan törende, eğitimlerde dereceye girerek birinci olan Bekçi Süleyman İpek, bir konuşma gerçekleştirdi.

Konuşmasında, kendilerine verilen görevi hakkıyla yapacaklarını belirten İpek, “Huzurunuzda bulunan şahsım ve arkadaşlarım bugün burada büyük gurur ve onur yaşamaktadır. Eğitimlerimiz sürecinde vatanımıza yararlı bireyler olmak için, bizleri yetiştirerek bugünlere getiren büyüklerimize ve ailelerimize huzurunuzda teşekkür ediyoruz” dedi.

Görevinizi hakkıyla yapacağınızdan şüphemiz yok

İl Emniyet Müdürü Mehmet Aslan da törende yaptığı konuşmada, vatandaşın huzur ve güvenini sağlamak için teşkilat olarak çalıştıklarını söyledi. Bekçilere seslenen Aslan, “Sizler çok ama çok önemli bir görevi ifa edeceksiniz. Kanunlar çerçevesinde görevinizi zamanında ve doğru yapmak, disiplinli ve düzenli çalışmak yaşam felsefenizin bir parçası olacak, özellikle suçun işlenmesinin önlenmesinde aktif olarak görev alacaksınız. Devlet olmanın en başta gelen vasıflarından birinin; vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması olduğunu asla unutmayacaksınız. Göreviniz esnasında devletimiz, milletimiz ve bayrağımız için hakkınızla görevinizi yapacağınızdan şüphemiz yoktur. Hepinize görevlerinizde başarılar diliyorum” diye konuştu.

Vatandaşın hakkını koruyacaksınız

Vali Seyfettin Azizoğlu ise, konuşmasında,  bekçilerin vatandaşların hakkını savunacağını ifade etti. Azizoğlu, şöyle konuştu: “Erzurum’a 150 tane çarşı ve mahalle bekçisi kadrosu verildi. Sınavı kazanan 150 arkadaşımızdan, sağlık raporu peyderpey gelen 88 arkadaşımız görevlerine başlıyor. Bütün arkadaşlarımıza yeni görevlerinin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Biz onların görevlerini en iyi şekilde yapabilmeleri için en uygun ortamı sağladık. Vatandaşımızın hak ve hukuku bekçilerimiz hakkıyla koruyup kollayacaklardır.”

Yanlış komut, herkesi güldürdü

Konuşmaların ardından eğitimlerde derece yaparak ilk ona giren bekçilere sertifikaları protokol tarafından takdim edildi. Protokol ile fotoğraf çekildikten sonra yerlerine geçmek için komut bekleyen bekçiler, zor anlar yaşadı. Kendilerine ‘sağa dön’ komutu verilen ve sonrasında ise ‘sola dön’ komutu alan bekçiler, yaşanan kriz sonrası şaşkınlık yaşadı.  Bu esnada protokol mensupları arasında gülüşmeler yaşandı. Bunun üzerine Emniyet Müdürü Mehmet Aslan, Vali Azizoğlu’na dönerek, “Efendim ilk gün heyecanı, stres de var olur böyle” demesi tebessüm ettirdi.

Yemin törenine geçilmesiyle Türk bayrakları ile donatılan masalara ellerini koyan bekçiler, hep bir ağızdan yemin etti.  Yemin töreni esnasından gururlanan bekçi aileleri ise, duygu dolu anlar yaşadı. Yemin töreninin ardından bekçiler protokol ile hatıra fotoğrafı çekildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN