OY KULLANIMI VE OY PUSULALARI

13 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

24 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri birlikte yapılacaktır. Bu itibarla seçmen EVET mührünü bastığı iki oy pusulasını aynı zarfa koyup tercihini yapacaktır. Ancak yeni değişiklille birlikte oy kullanma biraz karmaşıklaştığından seçmenin oy pusulasını ve EVET mührünü doğru yere basma konusunda bilinçlenmesi önem arz eder. Zira bu tarihte yapılan Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleri farklı özelliklere sahiptir. Bundan dolayı bu seçimleri ayrı ayrı ele alalım.

Cumhurbaşkanı Seçimi

Altı Cumhurbaşkanı adayından birisi, seçimde kullanılan toplam geçerli oyların yarısından bir fazlasını alması durumunda Cumhurbaşkanı seçilecektir. Aksi durumda Cumhurbaşkanı seçiminin 8 Temmuz 2018 tarihinde ikinci turu yapılacak ve bu tura kalacak ilk iki adaydan en fazla oyu alan Cumhurbaşkanı seçilecektir. Ancak birden fazla adaya, aidiyeti tartışılacak veya altı adayın dışına taşacak şekilde EVET mührü vurulduğunda bu oy pusulası geçerli sayılmayacaktır. Aynı aday sütununa birden fazla EVET mührünün aynı veya farklı yere basılması halinde oy geçerli olacak ve o adaya ait olarak kabul edilecektir. Bu itibarla Cumhurbaşkanı seçimi çok da karmaşık değildir.

Milletvekili Genel Seçimi

24 Haziran 2018 tarihinde 600 milletvekili seçimi yapılacak ve tamamlanacaktır. Bu seçimde seçim barajından kurtulmak ve partilerin birlikte hareket etmelerini sağlamak için ittifak yöntemi öngörülmüştür. Ancak bu seçim ilk defa uygulandığı için biraz karışıktır. Zira bu seçimde toplamda sekiz parti seçime girecektir. İki parti Cumhur İttifakı, üç parti de Millet İttifakı adı altında seçime girecektir. Ancak ittifakların içinde adları olmadığı halde ittifak içinden aday gösterenler de vardır. Bağımsız milletvekilleri, kendi adlarıyla seçime katılacaklardır.

Türkiye’de yapılan seçimlerde her seçmenin sadece bir oyu vardır. Yani her oy pusulası, sadece bir seçmenin iradesini temsil ettiğinden bir oy olarak kabul edilir. Bu itibarla aidiyeti tartışılmayacak şekilde aynı yere seçmen istediği kadar EVET mührünü oy pusulalarına vursun oyu bir olarak kabul edilecektir.

7102 sayılı Kanunla yapılan değişiklik gereğince İttifak alanı içerisinde, “EVET” mührünün;

  1. a) Bir siyasi partiye ayrılan alana,
  2. b) Hem bir siyasi partiye ayrılan alana hem de ittifak unvanı bölümüne,
  3. c) İttifak unvanı bölümüne taşacak şekilde, bir siyasi partiye ayrılan alana, basılması halinde,

bu oy pusulaları geçerli kabul edilir ve sayım döküm cetvelinde o siyasi partinin cetveldeki sütununa işaretlenir. Bu haller dışında, yalnız ittifak alanı içerisine “EVET” mührünün basıldığı her durumda, bu oy pusulaları da geçerli kabul edilir ve sayım döküm cetvelinde ittifakın ortak oylarına işaretlenir. Ayrıca EVET mührünün Cumhur İttifakına dâhil iki siyasi parti için, Millet İttifakına dahil üç veya en az iki siyasi parti için basılması durumunda, oy ittifaka ait sayılacak ve ittifaka dahil partilerin aldığı oy oranına göre dağıtılacaktır.

Oyların Dağılımı

Bu itibarla ittifaka ait sayılan oylar ittifaka dâhil partilerin aldığı oy oranına göre dağıtılacaktır. Örneğin seçim ittifakına dâhil iki parti için 60 tane ortak oy çıktığının, bu siyasi partilerden X partisinin 150 oy,  Y partisinin 50 oy aldığının tespit edildiğini varsayalım. Bu durumda 60 oy ittifakın oyu olup siyasi partilerin aldığı (150 – 50) 3-1 oy oranına göre dağıtılacaktır. Böylece de 50 oyun 45’ini X partisi, 15’ini Y partisi alacaktır. Ancak bu rakamların tek sayı teşkil edecek şekilde çıkması durumunda dağıtımın nasıl ve hangi orana göre yapılacağı ise belirsizdir.

Ancak ittifaka dâhil siyasi partilerden biri, hiç oy alamadığı durumlarda ittifak oyları diğer siyasi parti/partilere yazılacaktır.

Milletvekili Dağılımı

Başta milletvekili dağılımı, ittifak olarak girenlerin toplam oyu üzerinde parti olarak girenlerin ise parti oyları üzerinden yapılacaktır. İttifakın ittifak olarak çıkardığı toplam milletvekili için daha sonra, ittifak içindeki oy sayısına göre dağılım  uygulanacaktır.

Geçersiz Oylar

Burada şu hususu belirtmekte fayda vardır: Oy pusulasının hiçbir yerinde EVET mührünün olmaması, EVET mührünün geçerli alanlar dışında başka bir yere basılması, EVET mührünün farklı ittifaklara birden fazla basılması, EVET mührünün aynı ittifakta yer almayan farklı partilere birden fazla basılması, EVET mührünün ittifaka dâhil olmayan farklı partilere birden fazla basılması, EVET mührünün ittifak ve siyasi partiler dışındaki farklı bağımsız adaylara birden fazla basılması, EVET mührünün ittifaklara veya herhangi bir partiye aidiyeti tartışılacak şekilde basılması hallerinde oy geçersiz sayılacaktır.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN