SİYASETE RENK KATTI

18 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Vatan sevgisi imandandır

Bu seçimlerin Erzurum’da ki hiç şüphesiz en renkli siması Milliyetçi Hareket Partisi MYK Üyesi ve Erzurum Milletvekili Adayı Adem Yurdigül. Erzurum siyasetine farklı bir soluk getiren genç siyasetçi, listenin alt sırasında olmasına rağmen partisi Erzurum’dan tulum çıkaracakmış gibi içtenlikle çalışıyor. Seçim takvimin açıklanmasının ardından sahalara inen Yurdigül ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.  

Kimdir Adem Yurdigül, nereden geldi bu yerlere? Erzurum bir sabah kalktı ve uzun zamandır alışık olmadığı bir siyasetçi profili ile karşılaştı. Ne yer, ne içer Yurdigül…

(Gülüyor ) Sanki biraz uzaylı muamelesi yaptınız. 1985 Erzurum doğumluyum, öz be öz Erzurum çocuğum. Aslında hep buradaydım, bir ara üniversite eğitimi için Kıbrıs’a gitmiştim.

Yok uzaylı muamelesi değil ama değişik geldin Erzurum siyasetine. Sürekli pozitifsin ve hep gülüyorsun?

Teşekkür ederim ama siyaset kavga işi değildir zaten. En azından bizim aldığımız siyasi terbiye böyle değil. Tebessüm sadakadır, insanlardan pozitif bir enerji alıyorum. Karşılıklı olarak gülümsüyoruz. Rabbim gülmekten ayırmasın.

Siyasete nasıl girdin?

Ben Ülkü Ocakları terbiyesiyle siyasete giren birisiyim ve siyasi kariyerime erken yaşlarda Erzurum Ülkü Ocakları’nda başladım. Üniversite eğitimi için Başbuğ Alparslan Türkeş’in memleketi olan KKTC’ye gittim. Eğitim sırasında da siyasetten hiç kopmadım. Ülkü ocaklarının çeşitli kademelerinde görev aldım. 2013 yılında ise KKTC Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevine getirilerek, hayatım boyunca onur duyacağım bu şerefli vazifeyi, dört yıl boyunca devam ettirdim. Milliyetçi Hareket Partisinin 12. Genel kurulunda MYK üyesi seçildim. 24 Haziranda yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler için Erzurum’dan aday oldum.

Senin için tek şey söyleniyor; Listenin dibi ama biri gibi çalışıyor?

Benim için listenin birinde olmanın da dibinde olmanın da hiçbir farkı yok. Biz dava insanlarıyız. Partimiz ne görev verir, nereyi uygun görürse biz orada görev alır, gerekeni ihlaslı bir şekilde yaparız. Ama bazen yaşlı amcalar ile sohbet edince onlarda bana aynı şeyi söylüyorlar. Listenin başına niye seni koymamışlar diye. Alışkınım bu siteme. Dedim ya davamız belli, bizim partimizin davası Vatan ve Millettir. Bu nedenle isimlere, rakamlara sıralamaya takılmamak lazım.

Cumhur ittifakına onay veren de var tepki gösteren de. Siz uzun zamandır Erzurum’da ilçe ilçe köy köy geziyorsunuz, saha nasıl?

Elbette tepki göstereler var, biz bunlar ile sahada sıkça karşılaşıyoruz. Eğer Türkiye normal şartlar altında olsaydı bizim böyle bir ittifak yapmamız kabul edilecek bir durum olmazdı. Ama ülkenin durumu ortada, her yanı kuşatılmış, hainlerin ve dış mihraklarının tek derdi  ülkenin diz çökmesi. Böyle bir durumda hangi vatan evladı hiçbir şey yokmuş gibi davranır ki bütün benliği Vatan ve Millet olan Milliyetçi Hareket Partisi davransın. Kırk yıl kalsam AK Parti ile ittifak yapacağımızı düşünemezdim. Bakın şartlar bizi aynı nokta da birleştirdi.

Sevda Hanım ‘Vatan Sevgisi İmandandır.’ Vatanın sıkıntıda olduğu bir dönemde geriye kalan tüm meseleler yok hükmündedir. Bugün AK Parti ve MHP vatanın müdafaası için biraya gelmiştir.

Baraj sorunu vardı, MHP bu nedenle ittifak yaptı diyenler de var.

Cumhur ittifakına bu açıdan asla bakamayız. Çünkü MHP’nin asla bir baraj sorunu yoktur. Milliyetçi Hareket Partisi kendi siyasi ikbali için bu vatanı ateşe atar mı?  Çok açık ve net söylüyorum, bu ülkenin teminatı olan bir partiye atılmış en büyük iftiradır bu. Sayın Genel Başkanımız defalarca bu konunun altını çizmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi iktidarın ortağı olmayacaktır. Makam, mevki beklentisi de yoktur. Bugüne kadar da olmadı. Eğer bu iddia doğru olsaydı ilk kabine revizyonunda MHP’li bakanlara görev verilirdi. Bizim geçmişte de koltuk sevdamız yoktu gelecekte de olmayacak. Bu eleştirileri yapanların, menzili millet olmayanların hedefinin koltuk olması normal, onların bizi ve bu milleti anlaması imkânsız zaten.

İttifakın nedeni nedir, açar mısınız?

Milliyetçi Hareket Partisi, ülkenin üstünde oynanan oyunları, yapılmak istenenleri net gören, fotoğrafı iyi okuyabilen bir siyasi parti.HDP’nin kışkırtması ile biliyorsunuz ülkenin Güneydoğusu ateş çemberine döndü. Çukur ve hendekler kazıldı, vatan evlatlarımız şehit edildi. O gün Milliyetçi Hareket Partisi’nin Sayın Lideri Devlet Bahçeli hükümetin ve devletin yanında yer almıştır. Başka türlü olması da beklenemezdi zaten. Ardından 15 Temmuz darbe girişimi yaşandı, rabbim bu ülkeye bir daha böyle hainlikler yaşatmasın.

15 Temmuz kalkışmasının ilk dakikalarında Liderimiz Devlet Bahçeli oynanan oyunu anında fark etmiş ve devletinin, milletinin yanında yer alarak tüm darbecilere meydan okumuştur. Henüz Cumhurbaşkanı halka çağrı yapmamışken, ülkenin her yanında bulunan Ülkücüler sokağa fırlamış, tanklara dur demiştir. Yenikapı Ruhunu oluşturan mesele siyasi değildir.

MHP biliyor ki mesele AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan meselesi değil. Mesele Türkiye’yi bitirme meselesidir. Dünyayı elinde oyuncak eden bir avuç Siyonist ailenin ülkemizi diz çöktürerek emir eri konumuna getirme planıdır.  Bu ittifakın altında yatan en önemli neden vatandır. Vatanın bekası bu milletin istikbalidir.

Türk halkının basireti başka hiç bir ülke insanı ile ölçülemez. Ciddi acılar yaşandı, bu ülkenin insanları olanların gayet farkında. Zira düşen sadece devlet olmayacak, giden bir millet olacaktır.

 Sahada ittifakın durumu nasıl?

Seçim takvimi açıklandığından itibaren biz sahalara çıktı. Ülkede yaşananları tek tek vatandaşımızın ayağına giderek anlattık. Hatta bazı meseleleri halk bize anlattı. Sahada Cumhur ittifakının da Milliyetçi Hareket Partisi’nin de durumu gayet iyi. Halkımızın bize karşı da Sayın Liderimiz Devlet Bahçeli’ye karşı da ilgisi, alakası son derece sıcak. Vatandaş, Cumhur ittifakını kastederek, “Siz bizim için hiç yapılmayacak bir şey yaptınız. Ülke için birleştiniz. Sıra bizde, şimdi biz sizin için gerekeni yapacağız” diyorlar.

Asıl mesleğin ne?

Ben üniversite eğitimimi mimarlık üzerine yaptım. Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi dalında Yüksek Lisansımı tamamladım. Ama ticaretle uğraşıyorum.

Yeni evlisiniz sanırım, eşiniz seçim gezilerine katılıyor mu?

Evet, Temmuz ayında bir yılı geride bırakmış olacağız Hülya Hanım ile. Düğünümüz Erzurum’da oldu. Kendisi Konyalı ama tam bir Erzurum gelini oldu. Zaman zaman elbette seçim gezilerime katılıyor.

Seçim sonrası nasıl bir Meclis tablosu bekliyorsunuz?

Öncelikle seçimlerin vatana millete hayırlı olmasını temenni ediyorum. Başta da söylediğim gibi koltuk sevdamız yok, ancak bu demek değil ki sandalye sayımızı önemsemiyoruz. MHP’nin Meclise güçlü bir şekilde girmesi, ülkücü anlayışın temsil edilmesi hayati önem taşıyor. Vaatlerimizi ve ülkenin yararına olacak planlamalarımızı hayatiyete geçirmemiz için bu sayının fazla olması elimizi kuvvetlendirecektir.

Ana başlıklar halinde MHP’nin seçim vaatlerini açıklar mısınız, ne anlatıyorsunuz vatandaşa?

MHP’nin beyannamesinde ekonomiden sağlığa, eğitimden adalete varana kadar birçok madde bulunuyor. Vaatlerimiz arasında emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerinin giderilmesi, vatandaşın kredi ve kredi kartı borcunun yapılandırılması ve kader mahkûmlarına af yer alıyor. Eğitim alanında da sınava ihtiyaç kalmayacak bir sistem hedefliyoruz. Ekonomide ihtiyaç duyulan yapısal reformların hızla hayata geçirileceği ve bu kapsamda vergi kanunlarının da sadeleştirileceği vaadinde de bulunuluyoruz.

Son olarak bir mesajınız var mı?

MHP, Türkiye’nin faydasına olmadığı hareket karşısında tek başına da olsa karşı durmuştur. Bizim safımız Türk Milleti’dir. Bizim yönümüz Türk İslam Dünyası’dır.Büyük bir ülkemiz var, gönüllerimizde kızıl elma ülküsü var. Türklük boynu bükük durmasın, yüce dinimiz İslam sönmesin, horlanmasın düşüncesindeyiz. Türkiye’nin aç hürler, tok esirler olmaması için çabalıyoruz. Daha huzurlu, daha gelişmiş, daha yükselmiş bir Türkiye’nin arayışı içerisindeyiz. 24 Haziran Türkiye’nin tünelden önceki son çıkışıdır, kader anıdır. İstiklalimize pranga vurmaya çalışanlar Cumhur İttifakı karşısında kaybedecektir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN