Eğitimde ‘Büyük Aile Modeli’

30 Haziran 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

İlk kez Atatürk Üniversitesi’nde uygulanacak olan ‘Büyük Aile Modeli’ni anlatan Rektör Prof.Dr. Ömer Çomaklı, “Öğrenciler, ana sınıfından başlayıp eğitimin tüm kademlerinde buna göre yönlendirilecek” dedi.

HABER MERKEZİ

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında uygulamaya konulacak olan ‘Büyük Aile Modeli’nin eğitime önemli katkılar sağlayacağını söyledi. Çomaklı, “Öğrenciler, ana sınıfından başlayıp eğitimin tüm kademlerinde buna göre yönlendirilecek” dedi.

TEOG sınavının kaldırılmasının ardından Sakarya Üniversitesi tarafından oluşturulan ‘Büyük Aile Modeli’, ilk kez Atatürk Üniversitesinde uygulanacak. Projeyle ilgili Erzurum’da bir dizi ziyaretlerde bulunan Sakarya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan ile beraberindeki heyet, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı’yla görüştü.

Öğrencilerin; okul öncesinden üniversiteye kadar kazandığı bilgi, beceri ve yetkinlikleri ortaya çıkarması gerektiğini dile getiren Rektör Çomaklı: “Sakarya Üniversitesi tarafından başlatılan ve bizim de uygulamaya koyduğumuz “Büyük Aile Modeli” ile öğrenciler, ana sınıfından başlayıp eğitimin tüm kademlerinde buna göre yönlendirilecek. Eğitim ve öğretim artık öğretmeden öğrenmeye geçti. Öğrencinin fiziksel, sosyolojik ve psikolojik tüm gelişimleri dikkate alınıyor. Öğrenci bir üst kademeye geçeceği zaman bunların dikkate alındığı bir ortam oluşturmak amaçlanıyor. Kişinin kendisini tanımasını sağlanıyor ve oluşturulan bu model sayesinde öğrenme, çevreyle bütünleşiyor. Bu modelin yürütücüsü olan Sakarya Üniversitesini ve tüm ilgililerini kutluyor, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Karahan ile beraberindeki heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak

Atatürk Üniversitesi tarafından böyle bir ortam sağlanarak ‘Büyük Aile Modeli’nin uygulanmasına imkan tanıdığı için Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı’ya teşekkür eden Prof. Dr. Firdevs Karahan, karşılıklı ziyaretlerde iki üniversite akademisyenleri ve uzmanları tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen çalıştay ve atölye çalışmalarının ardından modelin, 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren kademeli olarak Özel Vakıf Okullarında okul öncesi, ilkokul ve ortaokullarda uygulanmasına karar verildiğini söyledi.

 Büyük Aile Modeli

Uygulamanın özü, süreç öncesi, süreç anı ve süreç sonrası olmak üzere üç aşamadan oluşmaktadır. Süreç öncesinin temel ama­cı, belirlemektir. Belirleme sürecinde her bir öğrencinin olabildiğince her yönü ile tanınması, kendisine, ailesine, öğretmene veya öğretmenlere tanıtılması amaçlan­mıştır. Bu bağlamda, her bir öğrencinin sahip olduğu, fakat hiç kimsenin bilme­diği ve gerektiği kadar önem vermedi­ği öğrenme stilleri belirlenmektedir. Daha sonra her bir öğrencinin bilişsel, duygusal, psikolojik, davranışsal, sağlık öz geçmişi, akademik öz geçmişi ve demog­rafik profilleri belirlenmektedir.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN