Gönül Belediyeciliği

9 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gerek İl Başkanlarıyla yaptığı toplantıda gerekse Cumartesi günü TBMM’deki grup toplantısında 2019 Mart’ta yapılacak yerel seçimlerin startını verdi. 24 Haziran seçimlerini değerlendiren Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimlerindeki oyları değerlendirdi ve buna göre de bir seferberliğini de kamuoyuna açıkladı. “2019 Mart’ına kadar ‘Gönül Belediyeciliği’ seferberliğini başlatıyorum” diyen Erdoğan, belediye yönetimlerinden beklentilerini de sıraladı.

Ancak ben Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Gönül Belediyeciliği’ kelimelerini rast gele seçmediğini bu konudaki bir eksikliği gördüğü için özel olarak vurguladığına inanıyorum. Bu konudaki düşüncemi destekleyen sözleri ise Cumartesi günü grup toplantısında sarfetti. İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözleri:

“Aramızda belediye başkanı da bulunuyor. İşte bu seçimlerden sonra bana gelen raporlara baktığımızda özellikle bazı eleştiriler var ki bu çok çok önemli. Vatandaş özellikle şunu arıyor, bu tabi ağırlıklı belediye başkanları bunun yanında milletvekilleri vesaire… Tevazu arıyor tevazu. Belediye Başkanı, benim dükkanıma gelip bir çayımı içmedikten sonra ben bu belediye başkanını ne yapayım diyor. Yani seçimden seçime mi belediye başkanı, milletvekili beni ziyaret edecek diyor. Veya kendi tanıdıkları ofislere uğrayıp çekip gidecekler diyor.”

Seçim sonrası yapılan açıklamalarda AK Parti’nin oy kayıplarının nedenleri sıralanırken belediye yönetimleri v yapılan hizmetlerin yetersizliği de önemli bir maddeyi oluşturuyordu. Bunu gören Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla partililerine bu uyarıda bulundu.

İşte bir gönül adamı

Cumhurbaşkanının işaret ettiği ‘Gönül Belediyeciliği’ aslında hem kolay hem de çok zor. Çünkü belediyecilik yerel hizmetleri içeren yani insana dokunan hizmetler. Ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da işaret ettiği gibi vatandaş, başkanın bir merhaba demesini, işyerine bir uğramasını ve çayını içmesini istiyor. Çünkü diğer işler iyi kötü yapılıyor. İnsana dokunmak, onun gönlünü almak işte bu kadar kolay.

İşte Erzurum’da bunu başaran bir ismi Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut’tan bahsedeceğim. Tarihi binlerce yıl öncesini bulan Erzurum’un en eski yerleşim biriminin başkanı olan Korkut, 2009 yılında zor bir göreve talip oldu. Gecekondu, virane evler, en küçük sarsıntıda bile yerle yeksan olacak binaların yoğun olduğu ilçede kentsel dönüşüm projesi başlatan Korkut, kamulaştırmaya milyonlar ödedi.

Vatandaşların gönül rızasını alarak evlerini kamulaştıran Korkut, geçtiğimiz hafta aralarında benim de olduğu bir grup gazeteciye çalışmalarını anlattı. Bazı belediye yöneticilerinin etrafında bırakın korumayı onlarca çalışanıyla yaptığı hizmet gezisini Başkan Korkut, kendi yaptı. Sadece Belediye Basın Müdürü Kenan Biliz’in eşlik ettiği Korkut, gezisinde 2009 sonrası yaptıklarını birbir sıraladı.

Başkan Korkut’un hizmetlerinden ziyade insana olan dokunuşu dikkat çekti. Gezi sırasında penaltı çekiştiği çocuklarla sohbeti bizleri güldürürken vatandaşlarla olan diyalogu da hayli dikkat çekiciydi. Mesleğe başlayalı çeyrek asrı geçti, bugüne kadar başta Erzurum olmak üzere Doğu ve Güneydoğu’da onlarca belediye başkanıyla çalışma imkanı buldum.

Vatandaşın gönlüne giren başkanlar hep daha iyi yerlere ilerledi. İşte bunlara bir örnek Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba.. Kendisiyle başkanlığı döneminde kısa sürede olsa çalışma fırsatı bulmuştum. Başkan Fakıbaba, bazen tek bazen de şoförüyle birlikte yaya olarak kenti gezmeye çıkar, vatandaşla görüşür, gördüğü eksikleri yerinde düzeltirdi. Fakıbaba yaptıklarının karşılığını siyasetteki başarısıyla da aldı.

İşte Fakıbaba gibi çalışan bir isim de Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut. Eminim Başkan Korkut’u tek başına cadde ve sokaklarda gören çoktur. Ben  de Başkan Korkut’un esnafla görüşmesine ya da şakalaşmasına çok  kez şahit olanlardan biriyim. Yanında koruma yok, müdür yok, işçi çok, personel yok. Vakti varsa çay içiyor, yoksa da başka zamana söz veriyor.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dediği gibi insanlar Ali Korkut gibi başkanlar istiyor. Yanında olan, çayını içen, hal hatır soran isimleri arıyor vatandaş. Son zamanlarda böyle başkanların sayısı azaldı. İnsanlara bir selamı bile çok gören, üstten bakan, ben bilirim diyen isimler o kadar çoğaldı ki… İşte bu isimlerin artması sandık sonuçlarına da yansımaya başladı. Tehlikeyi gören Cumhurbaşkanı Erdoğan da Mart seçimlerine kadar neler yapılması gerekeni sıraladı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN