Doğu Meydanlarda Şehitleri Andı

16 Temmuz 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Van, Bitlis, Bingöl, Muş, Kars, Ağrı ve Hakkari’de ’15 Temmuz Şehitleri’ için anma programları ve yürüyüşler düzenlendi. Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, şehitlerin önünde saygıyla eğildiklerini belirterek, “15 Temmuz Türk tarihine, Türk demokrasi tarihine, hatta dünya tarihine sizlerin sayesinde altın harflerle yazılmıştır. Bu gecede vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle anıyoruz” dedi.

Van’da şehitleri anma programı, Cumhuriyet Caddesi üzerindeki meydanda yapıldı. İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan Kurtuluş parkında bir araya gelen ve aralarında Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, Van Bölge Asayiş Kolordo Komutanı Korgeneral Salih Karataş, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici’nin de bulunduğu binlerce kişi, ellerindeki Türk bayrakları ile anma etkinliğinin yapılacağı Cumhuriyet Caddesi’ne kadar yürüdü. Yürüyüş güzergahında polis geniş güvelik önlemi alırken, anma etkinliklerinin yapılacağı Cumhuriyet Caddesi çift yönlü olarak trafiğe kapatıldı. Burada şehitler için Kur’an-ı Kerim tilaveti okunup dualar edindi. Ardından 15 Temmuz Şehitleri anısına hazırlanan slayt gösterisi yapıldı. Etkinlerin gecenin geç saatlerine kadar süreceği belirtilirken, etkinliklerin yapıldığı Cumhuriyet Meydanı’nda polis geniş güvenlik önlemi aldı.

Bitlis’te anma programı

Bitlis’deki anma programı ise, Merkez Ulu Cami Meydanı’nda yapıldı. Programa, Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, Vali Yardımcıları Tolga Polat, Tekin Erdemir, AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım, İl Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar, Tatvan Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Jandarma Alay Komutanı Jandarma Albay Erhan Demir, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. 15 Temmuz Şehitleri için saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, 15 Temmuz Şehitleri için hazırlanan slayt gösterisi yapıldı. Program, Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ile devam etti. Şiirlerin okunduğu gecede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Şehitler köprüsündeki konuşması dev ekranda canlı olarak izlendi.

Hakkari’de şehitlere saygı yürüyüşü

Hakkari’de 15 Temmuz Şehitleri için düzenlenen anma programı yürüyüş ile başladı. Bulvar Caddesi üzerinde bulunan AK Parti il binasının önünde bir araya gelen ve aralarında Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, eşi Funda Toprak, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, Hakkari Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Emre Tayanç, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Balık, Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, Hakkari Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Pakiş, AK Parti Hakkari İl Başkanı Emrullah Gür’ün aralarında bulunduğu yüzlerce kişi ellerindeki Türk bayrakları ile Cumhuriyet Caddesi üzerindeki valilik binasına kadar yürüdü. Şehitler için saygı duruşunda bulunulup, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, 15 Temmuz Şehitleri anısına hazırlanan slayt gösterisi yapıldı. Programda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Şehitler köprüsündeki konuşması dev ekranda canlı olarak izlendi.

Akçayır’dan ‘Türkilerle Milli Birlik’ konseri

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla, Muş’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi. Hain darbe girişiminin ikinci yıldönümünde akşam saatlerinde Muş Valiliği önünde toplanan halk, protokol üyeleri ile birlikte belediye meydanına kadar yürüdü. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği program ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başladı. Kur’an-i Kerim tilavetiyle devam eden programda protokol konuşmalarına geçildi.

TRT Sanatçısı Nurullah Akçayır’ın “Türkülerle Milli Birlik” konseriyle devam eden programın ardından, kentteki bütün camilerde sela okundu. Selaların okunmasının ardından program, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasının izlenilmesiyle sona erdi.

Meydana kadar yürüdüler

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde bir araya gelen Bingöllü vatandaşlar, ellerinde Türk bayraklarıyla hain darbe girişiminin ikinci yıldönümünde meydanlara akın etti. Türk bayraklarıyla Valilik önünden hareket ederek 15 Temmuz Direniş Meydanı’na yürüdü. Meydanda düzenlenen programa Bingöl Valisi Ali Mantı, Belediye Başkanı Yücel Barakazi, kurum amirleri, STK temsilcileri, partililer ve binlerce vatandaş katıldı. Yapılan konuşmaların ardından Abdurrahman Delen, yazdığı marşı okudu.

Meydanlar kırmızı-beyaz

Kars’ta 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında program düzenlendi.

Faikbey Caddesi Emniyet Müdürlüğü önünde düzenlenen programda binlerce Karslı ellerinde bayraklarla tören alını doldurdu. Yapılan konuşmaların ardından vatandaşlar Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşmasını dinledi.

Sloganlarla yürüdüler

15 Temmuz hain darbe girişiminin 2’nci yıl dönümünde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Ağrı’da Kardeşlik ve Dayanışma Platformu (AKADAP) bileşenleri tarafından akşam namazından sonra basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından vatandaşlar ellerinde Türk bayrakları ve Başkan Erdoğan’ın fotoğraflarını ellerinde dalgalandırarak Cumhuriyet Caddesi’nden başlayarak yürüyüş yaptı. Yürüyüşte sık sık ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez, ‘Dik dur eğilme bu millet seninler, ‘Kahrolsun FETÖ’ ve ‘İdam isteriz’ sloganları atıldı. Yaklaşık olarak 2 kilometre yürüyen vatandaşlar Ağrı Valiliği önüne gelerek burada devam eden 15 Temmuz nöbetine katıldı. Valilik önünde devam eden nöbete yediden yetmişe Ağrılı binlerce vatandaş ellerinde Türk bayrakları ile katıldı. Nöbette yerel bir ilahi sanatçısı tarafından birbirinden güzel ilahiler seslendirildi.

Salalar okundu

Iğdır’da, 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi Milli ve Birlik günü programı kapsamında yürüyüş düzenlendi.

Iğdır Vali yolunda başlayan, Zübeyde Hanım Bulvarı Valilik binası önüne kadar kortej eşliğinde devam eden yürüyüşe, Iğdır Valisi Enver Ünlü, İl Emniyet Müdürü Melik Ekici, Jandarma komutanı Hakan Başakçı, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşların temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı

Daha sonra program, 15 Temmuz demokrasi marşı ve Selaların okunmasıyla son buldu.

Şehitler ölmez, vatan bölünmez

Ardahan’da 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2’inci yıldönümünde, ülke genelinde olduğu gibi Milli Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü düzenlendi.

Kongre Caddesi üzerinde bulunan Tarihi Kongre Binasında toplanan vatandaşlar ellerinde Türk bayrağı ile “Şehitler ölmez vatan bölünmez”, “Vatan sana canım feda” şeklinde slogan atarak, Milli Egemenlik Parkına kadar yürüdü.

Ardahan’da düzenlenen Milli Birlik ve Beraberlik yürüyüşü, Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, 25. Hudut Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Kaymaz, Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, AK Parti Ardahan İl Başkanı Mutlu Şanlıtürk’ün yanı sıra kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. dha

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN