HZ. PEYGAMBER’İN (Sav) GİYİMİ

10 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

HZ. PEYGAMBER’İN (sav) GİYİMİ

Hz. peygamber gayet sade giyinir, çoğunlukla sırtına bir ihram alınırdı; sarığının ucu omuzlarının arasından sarkardı, genellikle siyah renkli sarık kullanırdı; bazen de sırtına Şam abası alırdı. Abanın kolları dar olduğundan abdest alırken kollarını sıvamak mümkün olmadığından abayı çıkararak abdest alırdı. Peygamber(sav)in vefatından sonra Hz. Aişe, son anlarında üzerindeki elbiseyi herkese göstermişti: Bunlar yamalı bir örtü ile el dokuması sert bir entariden ibaretti. Peygamber’imizin ayakkabıları çarık şeklindeydi. Bir çeşit ayakkabı olan çarık, bağlarından bağlanmak suretiyle ayağı tutardı.(Mevlânâ Şiblî, Muhammedî Ahlâk ,s.18)

Resûlü Ekrem’in (sav) kullandığı yatak deridendi ve fakat içi yün veya pamuk değil, hurma yapraklarıyla dolu olurdu.

HZ. PEYGAMBER’İN YEMEĞİ

Hz. Peygamber(s.a.s.), cömert ve fedakâr biri olduğu için hiçbir zaman mükemmel bir yemeğe rağbet etmemiştir. Buharî’nin ‘Kitabûl-Et’îme’de ifade ettiğine göre, Hz. peygamber, ömrü boyunca buğdaydan yapılmış bir ekmek bile yememiştir. O’nun yemeği gayet sade ve basit idi. Hz. Peygamber zaman zaman koyun, keçi, keklik ve balık  eti yemiştir. Safiyye  ile evlendiği zaman ziyafet vermiş, misafirlerini hurma ve kavrulmuş un ile ağırlamıştır. Kendisi soğuk suyu sever; sütü de bazen su ekleyerek bazen de saf olarak içerdi. Kuru üzümü su ile ıslatır, suyunu içer, tanelerini de yerdi. (Mevlânâ Şiblî, Muhammedî Ahlâk, s.19)

Hz. peygamber merasimleri, yapmacık hareketleri ve gösterişi sevmezdi. Bununla beraber ara sıra güzel ve kıymetli elbiseler giydiği de olurdu.

Peygamber Efendimiz, sarı rengi çok severdi. Bazen baştan  başa sarı renkte elbiseler giydiği olurdu. Ayrıca beyaz rengi de sever, bunun en güzel renk olduğunu söylerdi. .(Mevlânâ Şiblî,Muhammedî Ahlâk. s.21)

HZ.PEYGAMBER’İN NÜKTELERİ

Hz. Peygamber(s.a.s), yaratılış itibariyle çok nazik, ruhen çok ince bir insandı. Bazen arkadaşlarıyla şakalaşırdı. Hz. Peygamber’in bedevî bir dostu vardı: O’na bir miktar yiyeceği hediye olarak gönderirdi. Bir gün bu bedeviye çarşıda rastlamış, O’nu kolundan tutarak “Bu köleyi kim satın alır?” diye takılmıştı. Bedevî : “ Bu köleyi alan zarar eder” deyince Hz. Peygamber: “Senin, Allah’ın katında kıymetin yücedir!” diyerek O’nu övmüştü.(Mevlâna Şiblî,Muhammedî Ahlâk, s.189)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN