Sağlık Yeniden Planlanacak

4 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Yapımı süren şehir hastanesinin 21 Aralık 2018’de teslim edileceğini bildiren Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, kent merkezinde bir hastanenin hizmet vermesini planladıklarını söyledi. Uçar, Erzurum’un 10-20 yıllık sağlık planlaması için de çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Salih TEKİN

Erzurum Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, hizmete girecek Şehir Hastanesi’nden sonra ilde sağlık hizmetlerini yeniden planlayacaklarını söyledi. Kent merkezinde bir hastanenin kalmasını düşündüklerini ifade eden Uçar, siyasiler, sivil toplum kuruluşları, şehrin ileri gelenleri ve basın mensuplarıyla görüşmeler yaparak 10-20 yıllık bir plan hazırlayacaklarını bildirdi.

Sağlık Müdürü Dr. Mahmut Uçar, Palandöken Kayak Merkezi’ndeki Büyükşehir Belediyesi’ne ait Snowdora Oteli’nde basın toplantısı düzenledi. Müdür Yardımcıları ve hastane başhekimlerinin katıldığı toplantıda Erzurum’daki sağlık hizmetleri hakkında bilgi veren Dr. Mahmut Uçar, Erzurum’da bir vatandaşın yılda yaklaşık 10 kez sağlık merkezlerine müracaat ettiğini söyledi. Bin 672 doktor ve yaklaşık 9 bine yakın çalışanla Erzurum ve bölgeye sağlık hizmeti verdiklerini anlatan Uçar, 2002’lerde yüzde 30’larda olan sağlıkta memnuniyet oranlarının yüzde 70’leri geçtiğini bildirdi.

Şehir Hastanesi 21 Aralık’ta

Yapımı devam eden şehir hastanesinin teslim tarihinin 21 Aralık 2018 olduğunu belirten Dr. Mahmut Uçar, inceleme ve eksiklerin giderilmesinden sonra hastanenin 2019’un ilk çeyreğinde hizmete başlayabileceğini kaydetti. Diğer kentlerde inşa edilen hastanelerin kamu-özel ortaklığı olduğunu ancak Erzurum’daki projenin tamamen kamu tarafından yaptırıldığı bilgisini veren Uçar, sadece 250 yataklı fizik tedavi ve psikiyatri hastanesinin kamu-özel ortaklığı taşıdığını söyledi. Bin 500 yatak kapasitesine sahip hastaneye ulaş için yolların düzenlenmesi çalışmalarına da başlandığı bilgisini veren Uçar, teknik ekiplerin konuyla ilgilendiğini aktardı.

10-20 yıllık planlama

Şehir hastanesinin hizmete girmesiyle birlikte Erzurum’da sağlık sektörünün yeniden planlanacağını kaydeden Uçar, kent merkezinde bir hastanenin hizmete devam etmesini düşündüklerini söyledi. Sağlık sektörünün 10-20 yıllık planı için de hazırlıklar yaptıklarını vurgulayan Uçar, “Merkezde Nenehatun ve göğüs hastanelerinin yanısıra Palandöken Hastanesiyle ilgili değerlendirmede bulunacağız. Şehir merkezinde ikinci basamak bir hastanenin bulunmasını biz de istiyoruz. Fiziki yapıları yapıldığı yıllar depremsellik parametreleri vereceğimiz kararlarda etkili olacak. Bir hastane dışında diğer hastanelerin kalması uygun görünmüyor. İlimizin ileri gelenlerinin, siyasilerin, sivil toplum kuruluşlarının basın mensuplarıyla görüşerek bir çalışma yapmayı hedefliyoruz. Yapacağımız görüşmelerin ardından Sağlık Bakanlığımızla da istişare ederek kararı vereceğiz” dedi.

Topyekün kalkınma olmalı

Basın mensuplarının şark görevi biten doktorların kentten ayrılmalarıyla ilgili sorularını da cevaplandıran Uçar, şunları söyledi:

“Hep beraber şehrin kalkınmışlığını sağlamamız lazım. Maalesef bu konu Doğu’nun makus talihi. Ama bunu biz kıracağız, şehri ekonomik olarak geliştireceğiz. Hastanelerde görev yapan arkadaşlarımız gidecek doktorları sezinledikleri zaman onu alıyor yemeğe götürüyor, sorunuyla ilgileniyor, ama bu yetmiyor. İlimizde sadece doktor değil öğretim görevlisi de fırsatını buldu mu batıya gidiyor. Top yekün bir kalkınma yapmamız gerekiyor. Biz elimizden geleni yapıyoruz ama özetle maddi noktalarında bu bölgelerde kalmalarını sağlama noktasında yapacak bir şeyimiz yok.”

Özel hastane için karar veremediler

Erzurum’da yapımı planlanan ikinci özel hastaneye Sağlık Bakanlığı’ndan onay çıkmadığı yolundaki iddiaları da değerlendiren Uçar, bunun doğru olmadığını bildirdi. Hastaneyi yapacak olanların karar süreciyle ilgili sıkıntısı olduğunu ifade eden Uçar, “Erzurum’da hakikaten özel hastane işletmek zor. Sağlık Bakanlığı’nın diğer illere göre 2 katı yatak kapasitesi var. İnsanlar kamudan güzel hizmet alıyor.  2003’te şube müdürü olarak görev yaptığım zaman ceplerim MR, tomografi gibi konularda randevularını öne almak isteyenlerin talepleriyle doluyordu. Ama şimdi öyle bir şey yok, herkes zamanında sağlık hizmetlerinden yararlanıyor. Biz burada özel sektöre zorluk yaşatmayız. Biz Erzurum’da verilen sağlık hizmetini herkes için iyileştirmek zorundayız. Erzurum’da el cerrahisi yok. Var olan doktorumuz da Ramazan’da trafik kazasında vefat etti. El cerrahisi doktoru genelde olmadığı için yeniden atama da olmuyor. Bu doktor özel hastaneye gelse biz de hizmet alırız. Kurulacak ikinci hastaneyle ilgili bize ulaşan evrakları bakanlığımıza gönderdik. Ancak bize olumsuz cevabı konusunda bir şey gelmedi. Sadece hastaneyi kuracak arkadaşlardan geri dönüşüm olmadı” diye konuştu.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN