Mühendislere TUSAŞ’ta Staj İmkanı

18 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Mühendislik Fakültesi’nin makine, elektrik-elektronik, metalürji ve malzeme, endüstri, bilgisayar ve kimya mühendisliği bölümlerinin 3’üncü veya 4’üncü sınıflarındaki öğrencilerin TUSAŞ’ta staj yapmalarını sağlayacak protokol imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, stajyer mühendislerin haftada en az bir tam gün TUSAŞ’ta çalışacaklarını bildirdi. TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil ise başarılı öğrencilerin staj bitiminde istihdam edileceğini belirtti.

HABER MERKEZİ

Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilere dev bir kurumda staj imkanı sağlandı. Mühendislik Fakültesi’nin makine, elektrik-elektronik, metalürji ve malzeme, endüstri, bilgisayar ve kimya mühendisliği bölümlerinin 3’üncü veya 4’üncü sınıflarındaki öğrencilerin TUSAŞ’ta staj yapmalarını sağlayacak protokol törenle imzalandı.

TUSAŞ’ta düzenlenen törende Atatürk Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, TUSAŞ adına ise Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat protokole imza attı. TUSAŞ tarafından yürütülecek bu programa, Mühendislik Fakültesi’nin Makine, Elektrik-Elektronik, Metalürji ve Malzeme, Endüstri, Bilgisayar ve Kimya mühendisliği bölümlerinin 3’üncü veya 4’üncü sınıflarındaki öğrenciler katılabilecek.

Stajyer mühendislerin haftada en az 1 tam gün TUSAŞ’ta çalışacaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, öğrencilerin üniversite tarafından sigortalanacağını bildirdi. Çomaklı, TUSAŞ’taki çalışmaları için de kendilerine ücret ödeneceğini kaydetti.

Üniversitelerin iş hayatı ile bütünleşmesine yönelik yapılan çalışmalara önem verdiklerini, bu sayede öğrencilerin yaparak ve yaşayarak öğrendiğini dile getiren Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı, TUSAŞ ile imzalanan Stajyer Mühendis Programının da bu doğrultuda oldukça önemli olduğunu belirtti. Atatürk Üniversitesinde öğrenim gören öğrencilerin mezun olduktan hemen sonra iş bulmaları için gerekli eğitimi vermeye azami gayret gösterdiklerini ifade eden Çomaklı; bölgesel kalkınmada öncü rol üstlenen bir üniversite olduklarını, bunu sürdürmek için üniversitenin imkân ve kabiliyetlerini geliştirmeye, öğrenci ve öğretim elemanlarının çalışma motivasyonlarını üst düzeye çıkarmaya yönelik adımlar attıklarını söyledi.

Bölgedeki bütün aktörlerle sıkı bir iş birliği ve dayanışma içinde olduklarını belirten Prof. Dr. Çomaklı: “Bu yaklaşımın en canlı örneğini teşkil eden Stajyer Mühendis Programının iki kuruma da hayırlı olmasını diliyor, TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil’e ilgi ve alakasından dolayı teşekkür ediyorum.” ifadeleriyle sözlerini tamamladı.

“Başarılı öğrenciler TUSAŞ’ta istihdam edilecek”

İmzalanan protokole ilişkin konuşma yapan TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, Stajyer Mühendis Programının önemine vurgu yaptığı konuşmasında, üniversite yıllarında çalışmanın önemine dikkat çekerek, şirket bünyesinde Stajyer Mühendis Programı kapsamında kabul edilen başarılı öğrencilerin staj bitiminde TUSAŞ’ta istihdam edileceğini belirtti.

Program, Mühendis Adaylarına Yeni Yeteneklerin Kazandırılmasını Amaçlıyor

1973 tarihinde Türkiye’nin savunma sanayiinde dışa bağımlılığını azaltmak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde kurulan, havacılık ve uzay sanayi sistemlerinin geliştirilmesi, modernizasyonu, üretimi, sistem entegrasyonu ve yaşam döngüsü destek süreçlerinde Türkiye’nin teknoloji merkezi konumuna gelmiş olan TUSAŞ tarafından uygulamaya konulan Stajyer Mühendis Programı ile yeni mühendislerin yetiştirilmesi ve üniversite-sanayi iş birliğine yönelik olarak mühendis adaylarına yeni yeteneklerin kazandırılması amaçlanıyor.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN