Palandöken’e ‘Cumhuriyet Tırmanışı’

30 Ekim 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Cumhuriyet Bayramı’nın 95. Yıldönümü sebebiyle Erzurum ve Ağrı’da tırmanış düzenlendi. BB Erzurumsporlu futbolcular da dev bayrak açarak kutlama yaptı.

Cumhuriyet Bayramı, Erzurum ve bölge illerinde sporcular tarafından kutlandı.

ERZURUM Atatürk Üniversitesi Spor Külübü tarafından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Palandöken’in 3 bin 176 metredeki zirvesine ‘Cumhuriyet Tırmanışı’ gerçekleştirildi.
Palandöken’in 2 bin 400 rakımındaki bir otelin önüne, saat 09.00’da otobüslerle gelen Atatürk Üniversitesi Spor Kulübü öğrencilerine Erzurum Dağcılık İl Temsilciliği, Erzurum Kayak Kulübü, Atatürk Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi ve Spor Lisesi öğrencilerine eşlik ettiği 327 kişilik ekip, Türkiye Dağcılık Federasyonu (TDF) eski Başkanı Alaattin Karaca önderliğinde tırmanışa geçti. Güneşli bir havada ve karlı zeminde, tek sıra halinde zirveye yürüyen grup, anlamlı bir tırmanışa imza attı. Palandöken’in 2 bin 900 rakımında, yaklaşık 10 dakikalık bir ihtiyaç molası veren dağcılar, ‘selfie’ çekerek, Cumhuriyet’in 95’inci yıl dönümünü ölümsüzleştirdi. TDF eski Başkanı Karaca, 29 Ekim tırmanışına katılanları kutlarken, ilk kez tırmanacak gençlere geçtiğimiz günlerde Tunceli’de donarak şehit olan askerleri örnek göstererek neler yapmaları gerektiği konusunda bilgi verdi. Yaklaşık 5 saat sürecek tırmanışın bir ekip işi olduğunu belirten Karaca, herkesten birbirine yardım etmesini istedi.
Tırmanışa katılan Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden Adanalı Canan Çolak, “Bugün Cumhuriyetimiz ilan edildi. Buraya geldiğimde hocamızın da dediği gibi havanın soğuk olması, beni korkuttu; fakat etkinliğin önemi aklıma gelince tüm zorluklara göğüs gerip, zirve yapacağıma inandım. Böyle bir yürüyüşe katılmaktan gurur duyuyorum. Bugün, hayatım boyunca unutamayacağım bir gün olacak” dedi.
Dağcıların tırmanışına, Palandöken’de görevli jandarma timleri de eşlik etti. Palandöken’in zirvesine çıkan dağcılar, dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri açıp, saygı duruşunda bulunduktan sonra İstiklal Marşı’nı okuyarak, inişe geçti.

Bubi Dağı’na tırmanış

Dağcılar Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 2 bin 400 metre yüksekliğe tırmandı

Ağrı’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle bölgedeki dağcılar Bubi Dağı zirvesine tırmandı. Etkinliğe katılan 60 dağcı, zirvede saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nı okudu.

25’i kadın, 35’i erkek olmak üzere toplam 60 dağcının katıldığı 2 bin 400 metre rakımlı Bubi Dağı Üç Tepeler zirve tırmanışı 4,5 saat sürdü. Zirvede Türk bayrağı açıp, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nı okuyan dağcılar, hatıra fotoğrafı çektirerek tırmanışı sonlandırdı.

Dağcılık İl Temsilcisi Servet Arslan, böylesine anlamlı bir günde etkinliğe katılan sporculara katılımlarından dolayı teşekkür etti. Dağcılık İl Temsilciliği’nin düzenlediği tırmanışa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ve Yeşilay Derneği üyeleri de katıldı.İHA-DHA

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN