DAP’ın sesi çıktı!

8 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

İlk yazıda ‘DAP, neden bu kadar sessiz!’ diye sormuştuk. Hafta içinde sesi çıktı. Sadece DAP’tan değil, DAP’tan istifade eden bazı kurum ve kuruluşlardan da açıklamalar geldi.

Bu açıklamaların ortak noktası, DAP’ın görev alanındaki 15 ilde ( Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bingöl, Bitlis, Elazığ, Erzincan, Hakkâri, Iğdır, Kars, Malatya, Muş, Tunceli, Van ve Sivas) kamu kurumlarınca yapılan projelere 140 milyon TL civarında finans sağlandığının vurgulanmış olmasıdır. Haliyle, bu yüksek meblağı, bölge için harcayan DAP idaresi, bu illerin, adeta lokomotif gücü olmuştur.

Önümde desteklenen projeler ve sağlanan imkânlarla ilgili kitapçıklar var. Tek tek her projeden bahsetsek, birer yazı konusu olacağından, yatırım alanlarıyla ilgili bir iki başlığı zikretmek istiyoruz. Buna göre DAP, 15 ilde, sulama yatırımları, hayvancılık yatırımları, bitkisel üretim yatırımları, sosyal-kültürel ve kentleşmeyle ilgili yatırımlar, enerji yatırımları yapmaktadır ve bu fonksiyonunu devam ettirecektir.

Önceki yazıda vurguladığımız üzere; DAP’ın kuruluş amacı görev illerinde, ‘araştırma, planlama, programlama, projelendirme, izleme, değerlendirme ve koordinasyon’ gibi hizmetleri yürütmektir. Bugüne kadar da hizmetlerini görev tanımına uygun yürütmüştür.

Ancak, biz, ilk sözümüzde ısrarcıyız: DAP’tan asıl beklenen, görev alanındaki illerde, üretimi, istihdamı çoğaltacak, geleneksel yapıları değişime zorlayacak, büyük çaplı projeleri finans etmesidir. Bu projeler tarımda, hayvancılıkta, sulamada, ulaşımda, fabrikalaşmada, sosyal ve kültür hayatta, eğitimde, bölgeyle bütünleşmiş, dev projeler olmalıdır; olabilir.

Ha! Şu da denilebilir: Büyük çaplı projeler yapan kurum ve kuruluşlar oldu da DAP finans etmedi mi?

O zaman ilgili illerde tarım arazilerinde toplulaştırma yaparak, köyleri çiftliklere doğru geliştirmek ve bu bağlamda büyükbaş hayvancılığı ileri bir noktaya taşımak gibi yeni hedefler üzerinde de çalışmalıdır.

“Bu kente ağalık, paşalık yapmaya gelmedik; heybemizde ne varsa bu kente bir şeyler vermeye geldik!” diyen yeni Erzurum Valimiz Oktay Memiş Bey’e, bu bağlamda, ‘hoş geldiniz!’ diyoruz. Sayın Valimizin mesajından rutinin dışındaki işlerin işaretini çıkardım. Umalım, DAP’ın kullandığı 140 milyon gibi muazzam bir rakamdan şehrimize düşen payın, bölgenin makûs talihini değiştirmeye matuf iri adımların atılmasına hizmet etsin.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN