Mehmetler savaşı mı?

20 Kasım 2018
1 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Yerel seçimler için 5-16 Kasım tarihleri arasında belediye başkan aday adayı başvurularını alan AK Parti’de tüm Türkiye’de aynı anda başlatılan temayül yoklaması Pazar akşamı tamamlandı.

Erzurum’da da temayül yoklaması yapıldı, AK Parti teşkilatları ilk kez elektronik ortamda oy kullandı ve gönüllerindeki adayları oyladı.

AK Parti Grup Başkan Vekili Turan Bülent’in de bizzat katıldığı temayülde en büyük çekişme Büyükşehir Belediye Bakanlığı için yaşandı.

Delegelere birkaç sorunun yöneltildiği oylamada;  Mevcut belediye başkanından memnun musunuz? Önereceğiniz bir isim var mı? Soruları tartışmalara zemin hazırladı. Zira hiç okuma yazma bilmeyen delegeler oylamada akla karayı seçti. Zaman zaman görevliler oy kullanma kabinine girince kısa süreli gerginliğin yaşandığı iddia edildi.

Tartışmalar üzerine Grup Başkan Vekili Turan Bülent’in, “Aslında bu oylamayı iptal etmek gerek ama şehir dışından bu soğukta gelen delegelere yazık olur” dediği de iddialar arasında.

Her ne kadar resmi başvurusu olmasa da AK Parti il Başkanı Mehmet Emin Öz’de aday adayı ve yine iddialara göre teşkilat Mehmet Emin Öz ismini ön plana çıkardı. Sonuçlar her ne kadar açıklanmasa da temayülde iki aday arasında soğuk savaş yaşandığı ileri sürülüyor.

‘Mehmetler savaşı’ olarak adlandırılan bu çekişmeli adaylık yarışına aslında Erzurum çok alışkın. 2014 seçimleri arifesinde de mevcut Başkan Ahmet Küçükler ile dönemin İl Başkanı Murat Kılıç arasında ciddi bir yarış vardı. Son dakikaya kadar aday adayı olmayan ama Genel Merkez’in masasında ismi sürekli var olan Murat Kılıç, Ahmet Küçüklere rakip çıkmıştı. Bu kavga karşılıklı olmasa da siyasi kulislerde ciddi boyutlara ulaşmıştı. Ancak Genel Merkez iki adayı da eledi, kararını o dönem kimsenin tanımadığı Mehmet Sekmen’den yana kullandı.

5 yıl sonra 5 yıl öncenin bir provası yaşanıyor sanki. İki Mehmet arasında gidip geldiği iddia edilen Genel Merkez’in nasıl bir isimle yola devam edeceğini bekleyip hep birlikte göreceğiz.

İlçe belediyelerinde aday adayı enflasyonu

En fazla başvurunun Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na yapılması bekleniyordu ama olmadı. Sınırlı sayıda isim Büyükşehir’i tercih etti. Aday adayı enflasyonunun yaşandığı alan ise ilçeler oldu.

Pasinler ve Tortum rekor kırdı. Yakutiye ise Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde görev alan isimlerin odak noktası oldu.

Pazar günü yapılan temayülde teşkilat son sözünü söyledi. Aday belirlemede bugüne kadar çok da belirleyici olmayan teşkilat yoklamasına bu defa rağbet olur mu bilinmez ama  toplum ciddi bir değişimden yana.

YORUMLAR 1 Yorum Yapıldı.
  • Verir zavallı memleket, verir ne varsa, malını Vücudunu, hayatını, ümidini, hayalini Bütün ferağ-ı halini, olanca şevk-i balini. Hemen yutun düşünmeyin haramını, helalini...Yiyin efendiler yiyin, bu han-ı iştiha sizin, Doyunca, tıksırınca, çatlayıncaya kadar yiyin!
    21 Kasım 2018 05:24

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN