Kaçak Elektrik Kullanmak İçin Sokağa Döküldüler

24 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Ağrı’nın Patnos ilçesinde bir gurup vatandaş, direklerin tepesine monte edilen PLC sayaçlarını protesto etmek için eylem yaptı. Monta edilen sayaçlar sayesinde kaçak elektrik kullanamayan vatandaşlara polis müdahale etti.

Cihat İncesu/Pusula

Doğu’da elektrik dağıtım hizmeti veren Aras Elektrik, kaçakla mücadele etmek için denetimlerini artırırken bir yandan da teknolojik cihazlar kullanarak altyapıyı yeniliyor. Bu kapsamda elektrik direklerine PLC sayaçları yerleştiren Aras EDAŞ, kaçak elektrik kullanımını asgariye indirmeyi hedefliyor.

Aras Elektrik’in uygulamaları; bedava elektrik kullanmaya alışmış, fatura nedir bilmeyen bir kısım vatandaşı rahatsız ediyor. Kaçak elektrik kullanmada ısrarcı olan vatandaşlar, Cuma Namazını da fırsat bilerek protesto gösterisi düzenledi. Patnos ilçe merkezinde toplanan yaklaşık 4 bin kişi, basın açıklaması yapmak istedi. Geniş güvenlik önlemi alan polis protestoculara her hangi bir taşkınlık yapmadan açıklama yapmaları için izin verdi. Patnos’un Ortadamla Köyü Muhtarı Kasım İleri, uygulamanın dünyada başka bir yerde olmadığını yalnızca Patnos ilçesinde yapıldığını iddia etti.

Devletin muhtarlarının da vatandaşı kışkırtması ile yürüyüşe geçen protestoculara polis, tazyikli su ve biber gazı ile müdahale etti. Çıkan olaylarda 4 polis memuru atılan taşlardan yaralanırken 15 kişi gözaltına alındı.

Kalp krizi geçirdi

Bu arada olaylar ile alakası olmayan ve Cuma Namazından çıkan Ali Çelik (55) isimli vatandaş kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. Ağrı Valiliği, Patnos ilçesinde bir vatandaşın polisin protestoculara müdahalesi sırasında kalp krizi geçirerek öldüğü şekildeki sosyal medyada yer alan paylaşımların asılsız olduğunu, vatandaşın cuma namazı çıkışında kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini bildirdi.

 

Valilik açıklama yaptı

Konunun polis müdahalesi ile ilgili olmadığı belirtilen açıklamada, “Hayatını kaybeden vatandaşın ibadet amacıyla gelmiş olduğu camiden çıkan cemaat arasında bulunduğu, protestocu grup ile bir ilgisinin olmadığı, polisin protestocu gruba müdahalesinin şahsın kalp krizi geçirmesinden yaklaşık yarım saat sonra ve 1 kilometre uzaklıkta olmuştur. Konunun polis müdahalesi ile yer ve zaman bakımından hiç bir bağlantısı bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kaliteli enerji için 

Aras Elektrik yetkilileri ise amaçlarının vatandaşlara daha kaliteli ve kesintisiz enerji hizmeti sunmak olduğunu ifade ederek, yaşanan gelişmelerin üzüntü verici olduğunu ifade ettiler.  Hizmet verdikleri bölgelerde milyonlarca liralık yatırım yapıldığını ifade eden Aras EDAŞ Genel Müdür Fikret Akbaş, “ Direklerin tepesine taşınan PLC sayaçları, elektrik hatları üzerinden haberleşme sisteminin hem kesintisiz hem de kaliteli enerji dağıtımı sağlamak açısından çok önemli bir yatırım. PLC sayaçları sayesinde kaçak elektrik kullanımının önüne büyük oranda geçilecek. Kaçak elektrik ile mücadeleye hiçbir taviz vermeden devam edeceğiz. Vatandaşlarımızdan ricamız provokatörlerin kışkırtmalarına gelmesinler. Bizler faturalarını düzenli ödeyen dürüst vatandaşların da haklarını korumak ile mükellefiz” diye konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN