Emekli Öğretmen Hindi Yetiştiriyor

29 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz

Iğdır’a bağlı Karakoyunlu ilçesi Taşburun köyünde  emekli bir  öğretmen, kurduğu çiftlikte organik hindi yetiştiriciliği yapmaya başladı

Serdar ÜNSAL-IĞDIR

Taşburun köyünde Ağrı Dağı eteklerinde kurduğu çiftlikte yaşayan 72 yaşındaki emekli Öğretmen Timur Eğrice  isimli işletmeci, kendi imkanlarıyla kurduğu hindi çiftliği ile hindi yetiştirmeye başladı.

Çalışmayı çok sevdiğini söyleyen ve  ilk defa hindi yetiştiren  Timur Eğrice  geniş bir alana kurulan çiftlikte doğal ortamlarda yetiştirdiği  hindiler, yeni yılda satışa sunacak.

Hindi çiftliğini kuran Timur Eğrice, “Hobi olarak işe başladım.  Vatandaşlara daha sağlıklı beyaz et sağlamak için böyle bir işe koyuldum. Diyarbakır’dan aldığım bin adet hindi yavrusunu Iğdır’a getirip yetiştirmeye çalıştım. Yıldırım düşmesi sonucu  250 adet hindi telef oldu. Şu anda 650 adet kaldı” dedi.

Çiftlikteki hindilerin tamamen doğal ortamda yetiştirildiğine değinen Timur Eğrice, şunları kaydetti: “Kurduğum hindi çiftliğinde yaklaşık olarak 650 adet hindi yetiştirmekteyim. Doğal ortamda gezen dolaşan bir hindi yetiştiriyorum.  Şu an hindilerimiz  5-8 kilogramdır. Ayrıca hayvanlarımızın hafif olması tamamen doğal şartlarda yetişmelerinden kaynaklanmaktadır. Tamamıyla doğal ortamda yetiştirilen hindileri canlı olarak 100 ile 150 lira arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Hindi yetiştiriciliği zor bir iş. Sürekli ilgilenilmesi gerekiyor. Bir insanın vatanına milletine faydalı olması için çalışması üretmesi gerekir. Ben de çalışıyorum. Ülkemize katkı olsun diye bu işi yapıyorum. Zor iş maliyet yüksek oldu. Kar zarar önemli değil. başarmak önemli benim için ve başardım. Maddi olarak kar edeceğimi sanmıyorum. Alıcı bulursam satacağım. Bana üst üste maliyeti 113 TL’dir. Küçükleri 100 TL büyükler 140-150 TL’ye satmayı düşünüyorum. Gelecek yıl gezen tavuk çiftliği kuracağım yumurta yetiştireceğim. Devletten hiçbir destek almadım kendi imkanlarımla yaptım. Organik hindi yemek isteyenleri beklerim. Hindileri her gün yeşil ot yiyorlar. Doğal beslendikleri için hindilerimiz organik. Hindi eti özellikle Lösemi hastalığına iyi geliyor. Yılda en az 5-6 kez hindi eti yenilmelidir. Hindinin eti binbir derde devadır. Kırmızı ette olan vitaminlere sahiptir.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN